فرهاد خانلری
کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

آموزش نصب پرینتر از طریق شبکه با گروپ پالیسی Printer Deploy GPO

فرض کنید در یک شبکه بزرگ قرار دارید و تعداد زیادی کلاینت دارید که میخواهید برای تک تکشان پرینتر های Share شده را به کار ببرید و این کار بسیار سخت و دشوار است یکی دیگر از بهترین مزایای سرور و محیط Domain همین مطلبی است که امروز قرار میدم یعنی ادد کردن یا Deploy پرینتر ها توسط GPO یا توسط Group policy پس توسط گروپ پالیسی پرینتر های Share شده را در اختیار کاربران دیگر قرار میدهیم.ابتدا به قسمت Add roules wizard رفته و طبق تصویر زیر تیک مربوط به پرینتر سرور را انتخاب کنید تا این سرویس برای سرور شما اماده کار شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
نصب پرینتر در سرور

سپس به آدرس زیر رفته و مطابق تصویر زیر میتوانید printer ها را به سرور add کنید

start \ Administrative Tools \ Print Management 
نصب پرینتر از طریق شبکه بر روی همه کلاینت ها با Group Policy

پس از ادد کردن پرینتر ها در سمت راست پنجره قسمت printer name یا نام پرینتر پرینتر ها اضافه میشوند میتوانید بر روی گزینه Add Driver رفته و درایور مربوطه را نیز نصب کنید.

deploy printer GPO

سپس روی پرینتر هایی که در سمت راست لیست شده اند رفته و از آنجا ابتدا روی پرینتری که میخواهید این اتفاق برایش بیوفتد راست کلیک کرده و گزینه Deploy With Group Policy را بزنید تصویر های به پیوست میتواند کمک خوبی برای شما باشد.

ادد کردن پرینتر در سرور

پس از اینکه صفحه Deploy With Group Policy باز شد بر روی Browse کلیک کرده تا Group Policy object یا GPO مورد استفاده را انتخاب کنید.

نصب پریبنتر بر روی کلاینت ها توسط سرور

پس از کلیک بر روی Browse، صفحه ای باز میشود به نام Browse for a Group policy Object که در این صفحه سه TAB مشاهده میشود درTAB یا سربرگ Domain/OUs ، تمامی OU های موجود در GPO را مشاهده کرده که می توانید به هر OU که می خواهید ، این پرینتر را Add یا اعمال و در دسترس کاربران همان OU قرار دهید. خب همین گزینه کلی کار ما رو راه میندازه اما این پایان داستان نیست میتوانیم تنظیمات جالبتری را داشته باشیم ، سربرگ یا TAB بعدی Sites است در این تب میتوان پرینتر را به site خاصی اعمال کرد. سربرگ All نیز، همه GPO های موجود را خواهید دید که با انتخاب هرکدام ، در همان جا اعمال می شود.

add printer for gpo
  • نکته : ممکن است به یک OU، چندین محدودیت GPO را اعمال کرده باشید که بایستی مشخص کرد که از طریق کدام Group policy می خواهید اعمال شود.

هنگامی که OK می کنید، به صفحه Deploy With Group Policy بر میگردیم و GPO ای که انتخاب کردیم را میتوان در قسمت GPO name ببینید . شاید در تصویر به پیوست زیاد معلوم نباشه برای همین با فلش قرمز مشخص میکنم ، دو گزینه وجود دارد که میتوان انها را تیک زد و این دو گزینه سبب اعمال دسترسی ها به تمام سیستم ها یا تمام یوزر ها می باشد که دقیقتر توضیح خواهم داد.

printer deploy
  • (the users that this GPO Applies to (per user :با انتخاب این گزینه ادد کردن یا deploy پرینتر، به کاربران خاص اعمال میگردد.
  • (the computers that this gpo to Applies (per machine :با انتخاب این گزینه تمام یوزر هایی که در یک سیستم خاص ورود پیدا میکنند میتوانند از پرینتر استفاده کنند.

در پرانتز های جلوی این گزینه ها : per user یعنی پرینتر به کامپیوترهایی که این GPO به آنها اعمال شده، deploy شود و per machine نیز فقط به کاربرانی که این GPO به آنها اعمال شده.تیک مورد نظر رو زده سپس گزینه add را میزنیم و پس از انتخاب دگمه ok را کلیک میکنیم

printer and GPO

خب اگر پرینتر های دیگری در مجموعه دارید نیز همین مراحل فوق را تکرار کنید . جهت اینکه کاربران پرینتر ها را در سیتم ها بتوانند ببینند سیستم ها باید ریست شود.ضمناً اگر میخواهید پرینتر هاییی که Add شدند یا Deploy شدند را یکجا ببینید می توانید با edit کردن آن GPO و رفتن به مسیر زیر ببینید.

Computer configuration\Policies\Windows Settings\Deployed Printers

اگر میخواهید بدانید چه پرینتر برای چه کاربرانی Add یا Deploy شده است به مسیر بالا رفته و در قسمت User Configuration این کاربران را مشاهده نمایید

نصب پرینتر توسط گروپ پالیسی

اگر پرینتری را ادد کردید و از ادد کردن آن پرینتر منصرف شدید میتوانید از دگمه Remove استفاده کنید که پس از Remove کردن باید با پیغام زیر روبرو شوید.

ادد کردن پرینتر

فرهاد خانلری
فرهاد خانلری

کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

فرهاد خانلری ، مدرس شبکه و برنامه نویسی مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت ، سابقه فعالیت در موسسات و مراکز دولتی در قالب پروژه ، مشاوره و تدریس ، برنامه نویسی ++C ، سی شارپ و دات نت ، متخصص و مدرس شبکه های مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سخت افزار و ...

نظرات