مهرناز معروف
کارشناس مخابرات

معرفی 4 نوع User Profile : انواع پروفایل کاربری در ویندوز

زمانیکه برای اولین بار به یک سیستم Login می کنید ، سیستم عامل برای آن کاربر یک سری تنظیمات مانند ایجاد پوشه Desktop ، My Documents و بسیاری دیگر از اینگونه موارد را که منحصر به فرد برای همان کاربر ساخته می شوند را ایجاد می کند. به این تنظیمات در اصطلاح پروفایل کاربری یا User Profile گفته می شود که در قالب یک محیط شخصی برای هر کاربر ایجاد می شود ، سیستم عامل پس از ورود کاربر به سیستم و ایجاد پروفایل وی دیگر اجزای محیط کاربری را بر اساس همین پروفایل کاربری تنظیم می کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

انواع یورز پروفایل ها


پروفایل کاربر محلی یا Local User Profile

یک پروفایل کاربر محلی یا Local User Profile زمانی ایجاد می شود که برای اولین بار کاربر در کامپیوتر لاگین کند. این پروفایل در هارد دیسک محلی ( مخصوص خودش ) یک کامپیوتر ذخیره میشود . تغییراتی که در پروفایل کاربر محلی اعمال می شود ، صرفا خاص خود آن کاربر محلی و کامپیوتری است که در آن تغییرات اعمال شده اند.

وب سایت توسینسو

پروفایل یوزر رومینگ یا Roaming User Profile

پروفایل های کاربری Roaming در واقع همان پروفایل های Local هستند با این تفاوت که به جای اینکه بر روی سیستم محلی قرار داشته باشند ، تمامی محتویات آنها کپی شده و در یک فایل سرور تحت شبکه به اشتراک گذاشته می شوند . به محض اینکه کاربری در شبکه با استفاده از این نوع پروفایل بر روی سیستم خود Login کند ، کلیه محتویات پروفایل وی تحت شبکه بر روی کامپیوتر وی دانلود شده و می توان از آنها استفاده کرد. به محض اینکه تغییر بر روی پروفایل های کاربری انجام شود ، این تغییر بعد از Logoff کردن کاربر ، با پوشه موجود در فایل سرور یکسان سازی می شود. مهمترین مزین وجود Roaming User Profile در شبکه این است که دیگر نیازی به ایجاد چندین پروفایل Local برای هر کاربر بر روی سیستم های مختلف نخواهد بود و کاربران در هر جای شبکه صرفا یک پروفایل یکپارچه دارند.

وب سایت توسینسو

پروفایل کاربری اجباری یا Mandatory User Profile

یک پروفایل کاربری Mandatory یک نوع پروفایلی است که مدیران می توانند برای تنظیمات خاصی برای کاربران ایجاد کنند . فقط مدیران سیستم میتواند تغییرات برای پروفایل کاربری Mandatory اعمال کنند . تغییرات اعمال شده توسط کاربران در دسکتاپ از بین میرود وقتی که کاربر Logoff شود . به نوعی می توان گفت در کامپیتورهایی که بصورت عمومی استفاده می شوند ، مانند کامپیتورهای کیوسک ، از این نوع پروفایل استفاده می شود تا بعد از استفاده هر کاربر از سیستم ، تنظیمات به حالت اولیه بازگردانده شود ، شما می توانید این نوع پروفایل را با کارکرد نرم افزارهایی همچون Deep Freeze مقایسه کنید.

پروفایل کاربری Temporary

زمانیکه برای پروفایل یک کاربر مشکلی پیش می آید که load شدن آن را دچار مشکل می کند ، سیستم عامل بصورت خودکار یک پروفایل برای کاربر ایجاد می کند که به آن Temporary User Profile گفته می شود . اینگونه پروفایل ها صرفا در زمانی که کاربر در سیستم Login کرده معتبر هستند و به محض اینکه کاربر از سیستم عامل Logoff کنید این پروفایل و اطلاعات درون آن به همراه تنظیماتی که کاربر بر روی آن انجام داده است بصورت یکجا حذف خواهند شد. این نوع پروفایل ها صرفا در سیستم عامل های ویندوز 2000 به بالا وجود دارند.

وب سایت توسینسو

یک پروفایل کاربری شامل عناصر زیر است :

فایل تنظیمات رجیستری

زمانیکه کاربر به سیستم Login می کند ، فایلی به نام NTuser.dat برای وی در پروفایل ساخته می شود که به کلیدهای رجیستری موجود در قسمت HKEY_Current_User متصل می شوند. تمامی تنظیماتی که کاربر بر روی سیستم عامل انجام می دهد در قالب این فایل برای ذخیره سازی در ساختار رجیستری قرار می گیرند .

مجموعه ای از پوشه های پروفایل در سیستم فایل ذخیره است . فایل های پروفایل کاربری در دایرکتوری Profile ذخیره می شوند ، در پوشه ی پایه ی هر کاربر . پوشه پروفایل کاربر یک کانتینر (است) برای برنامه های کاربردی و دیگر اجزای سیستم برای پر کردن با زیرپوشه ها ، و همچنین اطلاعات هر کاربر مانند پرونده ها و فایل های پیکربندی می باشد . Windows Explorer از پوشه های پروفایل کاربری رو به طور گسترده برای هر آیتمی مثل یوزر دسکتاپ ، استارت منو و داکیومنت فولدر! استفاده میکند .

مزایای پروفایل کاربری

  • سیستم با همان تنظیماتی که کاربر log off میشه ، log on می شود .
  • زمانی که کامپیوتر یا دیگر کاربران به اشتراک گذاشته می شود ، هر کاربری پس از ورود آن را روی دسکتاپ خودش می بیند .
  • تنظیمات پروفایل یک کاربر منحصر به فرد برای هر کاربری است . این تنظیمات برای دیگر کاربران قابل دسترسی نیست . تنظیمات اعمال شده روی یک پروفایل کاربری ، بر روی دیگر پروفایل کاربری های دیگر تأثیری ندارد .

نظرات