پروکسی سرور چیست؟ معرفی انواع Proxy Server و روش عملکرد پروکسی

امروزه بسیاری از سازمان ها برای انجام وظایف خود نیاز به برقراری ارتباط با محیط اینترنت دارند . اینترنت به عنوان بزرگترین و غنی ترین منبع اطلاعاتی بوده و استفاده از آن بسیار فراگیر بوده و ضروری به نظر می رسد. بنابراین در چنین مواقعی امنیت در برقراری ارتباط با اینترنت به موضوعی بسیار حساس تبدیل می شود . برای طراحی یک سیستم امن ، در ابتدا باید اقدام به تعریف چگونگی دسترسی به اینترنت و منابع مجاز قابل دسترسی نماییم. پروكسي سرورها و فايروال‌ها دو ابزار مهم امنیتی برای کنترل در عبور و مرور شبكه‌اي هستند که ما در این مقاله می خواهیم سرور پروکسی را تعریف کرده و مکانیزم آن را شرح دهیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

proxy server چیست؟

سروری می باشد که به عنوان مرکز یا واسط بین سرورها و یا کلاینت مبدا و مقصد قرار می گیرد و هنگامی که یک کلاینت درخواستی را می فرستد پروکسی سرور این درخوست را دریافت و آن را تفسیر کرده و سپس اقدام به ارسال آن به محیط اینترنت و عبور از فایروال را می دهد و در صورتی که سرور یا کلاینت مقصد جواب پیام فرستاده شده توسط سرور پروکسی را برای آن ارسال کرد پروکسی سرور نیز بعد از بررسی های تعیین شده اقدام به باز فرستادن آن به سرور مبدا می نماید.

روش های تامین امنیت توسط Proxy Server

  1. استفاده از آن برای تشخیص هویت کاربران
  2. فیلتر کردن درخواست های کاربران
  3. بررسی محتوای بسته عبوری
  4. ثبت تمام فعالیت های کاربران
  5. مخفی نمودن ساختار شبکه داخلی از دید کاربران اینترنت

یکی دیگر از مزایای به کارگیری سرور پروکسی استفاده از خاصیت caching آن است بدین صورت که سرور پروکسی اقدام به ذخیره کردن اطلاعات عبوری بر روی هارد خود نموده و در صورتی که کاربری همان اطلاعات را درخواست نمود جواب درخواست آن از روی اطلاعات کش شده داده می شود که با این کار هم سرعت دسترسی به اینترنت کاهش یافته است و هم در پهنای باند صرفه جویی می شود.پروکسی علاوه بر کنترل هدر هر درخواست می تواند محتویات آن را نیز بررسی کند و با استفاده از پروکسی سرور می توان از اکثر پروتکل های شبکه مرتبط با اینترنت استفاده کرد که با این کار می توان محتوای بسته ها را برای مطابقت با استانداردهای یروتکلها بررسی کرد.

عملکرد Proxy Server

سرور پروکسی برای امن کردن هر دوی اطلاعات ورودی و خروجی به کار می رود، اگر سرور پروکسی را در مورد ترافیک خروجی از شبکه داخلی به کار بریم آن را بعنوان Forwarding proxy server و اگر از آن در مورد ترافیم ورودی به شبکه داخلی به کار بریم به نام proxy server Reverse نامیده می شود.

انواع مختلف Proxy Server

 1. پروکسی شفاف: این نوع پروکسی خود را به یک سرور پروکسی مشخص کرده و همچنین آدرس IP اصلی را در دسترس قرار می دهد.
 2. پروکسی ناشناس: این نوع پروکسی خود را به یک سرور پروکسی مشخص کرده اما آدرس IP اصلی را در دسترس قرار نمی دهد.
 3. پروکسی تحریف شده: این نوع پروکسی خود را به یک سرور پروکسی مشخص کرده اما آدرس IP اصلی را به صورت نادرست در دسترس قرار می دهد.
 4. پروکسی گمنام : این نوع پروکسی خود را به یک سرور پروکسی شناسایی نمی کند و همچنین آدرس IP اصلی را در دسترس قرار نمی دهد.

چرا از proxy server استفاده کنیم؟

اگر شما مایل به گشت و گذار بصورت ناشناس در محیط وب هستید پروکسی سرور قادر به مخفی کردن آدرس IP شما می باشد بدینصورت که با اتصال به اینترنت آدرس IP شما نشان داده نمی شود بلکه آدرس IP سرور پروکسی نشان داده خواهد شد.

اصول اولیه استفاده از یک proxy server برای حفظ امنیت و حریم خصوصی

اگر شما مسئولیت رسیدگی به فایلهای یک شرکت را از راه دور دارید برای شما از نوعی از پروکسی استفاده می شود که شاید شما از آن آگاه نباشید. در واقع پروکسی برای همه کاربران در سراسر جهان در قالب یک شبکه اختصاصی مجازی ارائه می شود. یک شبکه خصوصی مجازی نوعی خاص از پروکسی را برای شما ایجاد می کند که توانایی کار از راه دور و ایمن را دارا باشد٬ اما نه تنها برای کاربران از راه دور بلکه هر کاربری می تواند از آن استفاده کند.

تنظیمات proxy server در مرورگر Internet Explorer

 1. برنامه Internet Explorer را راه اندازی کنید و پس از آن گزینه Internet Options را از منوی Tools انتخاب کنید.
 2. بعد از باز شدن پنجره جدید به سربرگ Connections بروید و دکمه LAN settings را انتخاب کنید تا پنجره Local Area Network (LAN) Settings نمایش یابد.
 3. اگر شبکه شما باید به یک وب سایت بخصوص متصل شود تیک قسمت “Use Automatic Configuration Script” را بزنید و آدرس مورد نظر را وارد کنید. اما اگر در اتصال به شبکه با یک آدرس IP و پورت خاص عمل کنید گزینه “Use a Proxy Server for Your LAN” را علامت بزنید و اطلاعات لازم را وارد کنید. همچنین اگر شرکت شما یک شبکه خصوصی را راه اندازی کرده میتوانید از طریق گزینه “Bypass proxy server for local address” به ان متصل شوید.
 4. در پایان با کلیک بر روی OK تغییرات را ذخیره نمایید.

نتیجه‌گیری

همانطور که گفته شد پراکسی سرور یک واسطه بین کاربر و سرور اینترنت است که استفاده از آن به بهبود سرعت دستیابی به اطلاعات و استفاده بهتر از پهنای باند، نظارت بر عملکرد کاربران داخلی شبکه و حفظ امنیت کمک می‌نماید.

نویسنده: غلامرضا ...

منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد


نظرات