میلاد اسحاقی
کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

آموزش استفاده از One Drive (وان درایو) برای ذخیره سازی اطلاعات

چگونه اطلاعات را در وان درایور ذخیره کنیم؟ در این آموزش می خواهیم با قابلیت ها و امکانات ساختار فضای ابری مایکروسافت یا همان وان درایو ( اسکای درایو سابق!!) بیشتر آشنا شویم .با پیشرفته تر شدن تکنولوژی های ابری ، استفاده از این سرویس ها هر روز کاربردی تر و کامل تر شده و بسیاری از نیاز های روزمره را می توان به کمک همین ساختارها به سادگی هر چه تمام تر انجام داد و از سرویسهای رایگان ولی جذاب کلود کمال استفاده را برد !! در حال حاضر شرکت های بسیار مطرحی درزمینه کلود فعالیت کرده و هر روز در حال رقابت و ارائه سرویس ها و امکانات بیشتری به مشتریان خود هستند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

برای مثال از میان سرویس دهندگان رایگان و پرطرفدار می توان به وان درایو مایکروسافت ، گوگل درایو شرکت گوگل و آیکلود شرکت اپل و همچنین دراپباکس می توان نام برد.در کنار این سرویس ها می توان از سرویس های دیگری مانند باکس ، کپی ، اینسینک ، کبی و غیره نام برد . به هر حال با توجه به اینکه شاید این سرویس ها غالبا استفاده کمتری دارند و یا کمی نا آشنا ترهستند ، فعلا از بازه بررسی ما خارج خواهند شد و اما از بین سرویس های موجود فعلا بررسی را با سرویس وان درایو مایکروسافت شروع خواهیم کرد ، به هر حال امکان یکپارچگی با سرویس های ویندوز ، آفیس آنلاین ، سادگی استفاده و خب در نهایت مایکروسافتی بودن خودم !! ( فکر کنم این دلیل اصلی باشه !!! :D ) دلایل اصلی برای بررسی این سرویس می باشد

ورود و یا ساخت اکانت

برای شروع کافیست یک اکانت مایکروسافت را داشته باشید . این اکانت می تواند با دامنه های Hotmail ، Live و در نهایت Outlook باشد . اگر هم فاقد این اکانت ها هستید که واحسرتا!! به سادگی وارد مرورگز خود شده و دامنه www.outlook.com را سرچ کنید

1

سپس گزینه Sign Up Now را انتخاب کنید و وارد صفحه ساخت اکانت جدید شوید

2

در این صفحه مشخصات مورد نظر برای اکانت خود را وارد کنید ، از آنجایی که توضیحات این صفحه بسیار واضح و روشن است و شما صرفا باید مشخصات مورد نظر برای ساخت یک اکانت اینترنتی را وارد کنید ( دقیقا مانند ساخت یک اکانت یاهو یا گوگل !) پس این کار را به خود شما می سپاریم و ادامه ماجرا را دنبال می کنیم بعد از اینکه با اکانت مایکروسافتی خود لا گین کردید وارد صفحه اصلی اکانت خود خواهید شد :

3

همانطور که دراین صفحه مشاهده می کنید شما با ساختار بسیار اشنایی روبرو هستید که دراکثر سرویس های ایمیل تحت وب مشترک بوده و امکانات همانند ساخت ایمیل ، ساخت فولدرهای دسته بندی شده ، جانک میل ها و ایمیل های ارسال شده و ... روبرو خواهید شد . از آنجایی در این آموزش هدف ما بررسی سرویس کلود مایکروسافت هست از توضیح در مورد موارد دیگر ( که انصافا نیاز خاصی هم به توضیح نداره ! دیگر نحوه استفاده از ایمیل و ارسال و دریافت و بقیه موارد جزو روتین ترین تنظیمات ممکن هست !!) اجتناب می کنیم.برای ورود به ساختار وان درایو کافیست به بالای صفحه ایمیل خود دقت کنید و روی علامت چند نقطه!! کنار عبارت Outlook.com کلیک کنید تا با صفحه زیر روبرو شوید :

4

در این کادر به سادگی می توانید از سرویس های آفیس تحت وب استفاده کنید و فارغ از سیستم عاملی که برای دسترسی یه این وب از آن استفاده میکنید بتوانید به سادگی به نرم افزار تحت وب آفیس متصل شوید و فایل های ورد و اکسل و پاور پوسنت و وان نوت و تقویم و لیست مخاطبان خود دسترسی داشته باشید . برای مثال پس از انتخاب اکسل با صفحه زیر روبرو خواهید شد و لذت استفاده و کار با نرم افزار اکسل را تحت وب تجربه خواهید کرد :

5

حتما پیشنهاد میکنم که از انواع نرم افزار های تحت وب آفیس استفاده کنید و تجربه خودتان را با ما هم به اشتراک بگذارید و البته این نکته را هم فراموش نکنید که قطعا امکانات این نسخه تحت وب و رایگان !( رایگان بودنش برای مصرف کنندگان قطعا بسیارارزش داره ، مخصوصا در کشورهایی که پرداخت لایسنس یک امر طبیعی و متداول است !) قابل مقایسه با نسخه های دسکتاپ و انترپرایس نخواهد بود.پس از ورود به صفحه وان درایو شما با یک صفحه ای مشابه ساختار زیر روبرو خواهید شد . البته چون من مدتی هست که از این ساختار استفاده می کنم ، برای استفاده راحت تر و طبقه بندی فولدر هایی را ساختم و دسته بندی هایی را انجام داده ام .

6

از نظر شکل ظاهری می توانید به سادگی ساختار های Detail View ,Thumbnail Veiw و همینطور سورت کردن و مرتب کردن را انجام دهید. درست مانند ویندوز با انتخاب thumbnail شما یک فولدر بزرگتر از نظر شکل ظاهری خواهید داشت که محتوایت خود را نمایش خواهد داد .

7
8

با انتخاب گزینه New می توانید به سادگی به ساخت فولدر و فایل های آفیس بپردازید و یا با انخاب گزینه Uplaod فایل و فولدر مورد نظرتون را داخل این سرویس آپلود کنید

9
10

فضای موجود

نکته ای بسیار حائز اهمیت است امکان استفاده از 15 گیگ فضای رایگان است که مایکرو سافت در اختیار شما قرار خواهد داد و اگر از این اکانت هم در گوشی ویندوزی خود استفاده کنید ، 10 گیگ هم فضای هدیه به مدت یک سال در اختیار شما قرار خواهد گرفت ! دست و دلبازی مایکرو به اینجا ختم نمیشه و حتی در برخی موارد هم به عنوان عیدی و یا پاداش فضای رایگان بیشتری را نیز به فضای موجود شما اضافه خواهد کرد ! مثلا اگر شما از اکانت افیس 360 تجاری مایکروسافت استفاده کنید به اندازه نامحدود ( !!) فضای ابری برای استفاده شما در نظر خواهد گرفت و با این کار شما را شوکه خواهد کرد ! در ضمن در صورت تمایل می توانید فضای بیشتری را نیز خریداری کنید و یا از Redeem کد ها که اکثرا به صورت هدیه در ازای خرید مصولات مایکروسافت اعطا می شود هم برای افزایش این فضا می توان استفاده کرد .

11

یکی از روش های دیگر معرفی اکانت مایکروسافت به دوستانتون و دریافت 500 مگا بایت فضای رایگان برای شما و دوست ثبت نام کرده شما خواهد بود که این هم به عنوان یکی از روش های تشویقی ، تجاری جالب در دسترس می باشد و از طریق referral Bonus مطابق شکل زیر در دسترس خواهد بود

12

به اشتراک گذاری اسناد و فایل ها

یک از قابلیت های بسیار مفید دیگری که در این سرویس وجود دارد امکان به اشتراک گذاشتن یک فایل برای افراد دیگر می باشد . در واقع شما برای اینکه یک فایل مثلا پاورپوینت را در اختیار دوستان و افراد دیگر قرار دهید ، کافیست فقط بر روی فایل یا فولدر مورد نظر خود در فضای وان درایو خود کلیک کرده و گزینه Share را انتخاب کنید :

13

با اینکار از شما آدرس ایمیل شخص مورد نظر را که قرار است این فایل با او به اشتراک گذاشته شود را پرسیده و سپس درمورد اینکه آیا شخص مورد نظر بتواند فایل را صرفا دانلود کند یا تغییر هم بدهد سوال پرسیده میشود:

14
15

نکته جالبی که وجود دارد این است که شما برای اینکه فایل مورد نظر را در اختیار شخصی قرار دهید اجباری برای اینکه وی از سرویس مایکروسافت استفاده کنید نخواهید داشت و همه ی سرویس های اینترنتی امکان استفاده از این پیشنهاد شما را دارند . نکته حائز اهمیت این است که در صورت خواست شما می توان استفاده از سرویس مایکرو ( همون مایکروسافت خودمون !!! یه جورایی خودمونی شدیم باهم !!! ) را برای طرف مقابل اجباری کرد که خب فکر نکنم کار پسندیده ای باشد . نکته ای که جلب توجه می کند است که در این سرویس امکان ادیت کردن و فعالیت همزمان بر روی فایل های به اشتراک گذاشته شده هم امکان پذیراست ، فقط کافیست گزینه زیر را انتخاب کنید :

16

یکی از روش های دیگر برای به اشتراک گذاری استفاده از لینک برای استفاده آن در یک صفحه وب و صفحات اجتماعی و یا حتی ایمیل است ! در واقع شما بجای اینکه شیر برای یک کاربر خاص انجام دهید ، لینک مورد نظر را در صفحه وب و یا ایمیل قرار داده و آن را در معرض دید عموم و افراد زیادی قرار می دهید :

17

در واقع می توان مشکل ارسال حجم بالا و محدودیت در نعداد گیرندگان را با استفاده از این سرویس ابری برطرف کرد . در واقع شما فایل های حجیم خود ( حتی در حد چند گیگ!) را در فضای خود آپلود میکنید و سپس آن فایل را به اشتراک گذاشته یا به صورت لینک در اختیار عموم قرار میدهید . یا این کار دیگر محدودیت های سرویس های سنتی ایمیل را بر طرف کرده اید و پا به دنیای ابر ها گذاشته اید !

استفاده آفلاین

یکی ازمشکلات اصلی در اینکه نتوان از سرویس های ابری استفاده کرد را می توان عدم دسترسی موقت به اینترنت دانست . در واقع دوستان آیتی پرویی عزیز شما با استفاده از نرم افزاری که برای استفاده آفلاین ( و البته آنلاین !) ساخته شده ، به راحتی میتوانید حتی وقتی به اینترنت دسترسی ندارید از این نرم افزار استفاده کنید و فایل مورد نظر را در این نرم افزار بسازید :

18
18-1
18-2

در واقع یک نسخه از فایل های شما بر روی سیستم لوکال شما نگه داری می شود و هر وقت که دسترسی به اینترنت بر قرار شود عملیات یکسان سازی از روی سیستم شما و فضای ابری انجام خواهد شد . در واقع وقتی عملیات همگام سازی به درستی انجام شود و فایل های شما علاوه بر روی سیستم بر روی فضای ابری شما هم آپلود شود ، یکی علامت تیک سپز رنگ به نشانه آپدیت بودن و آپلود و دانلود شدن فایل ها بر روی فولدر و فایل های شما به وجود خواهد آمد .

19
20

علاوه بر این موارد شما می توانید در ویندوز 8 به بالا با اکانت مایکروسافت خود لاگ آن کنید وبه طور کاملا هوشمندانه تمامی فایل ها و اسناد و تقویم و ایمیل های خود را مستقیما از طریق سرویس ابری مایکروسافت بدست آورید و طعم یکپارچه بودن با فضای ابری در کنار سادگی و راحتی استفاده را درک کنید ( البه اگر سرعت اینترنت این طعم را کوفت ما نکنه!!!) برای این کار کافیست از تنظیمات change pc Setting وارد قسمت Users بشوید و سپس گزینه Switch to Microsoft Account را انتخاب کنید و با معرفی اکانت مایکرو خود از این به بعد از این اکانت برای ورود به سیستم استفاده کنید و تمامی قابلیت های یکپارچه سازی و ذخیره اطلاعات شخصی! در سرویس ابریتون لذت ببرید . البته امکان رجوع به اکانت های لوکالی هم وجود خواهدداشت و می توانید سوییچ بین این اکانت ها را انجام دهید

21

امیدوارم که حداکثر استفاده از این سرویس ها را برده و با رعایت نکات امنیتی ، محتوایی !! بتوانید از تکنولوژی های روز دنیا آن هم به طور کاملا رایگان استفاده کنید ، انشاالله در آموزش های بعدی سرویس های ابری دیگری را مورد بررسی و مقایسه قرار خواهیم داد.امیدوارم که مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشد

  • فضای رایگان ذخیره سازی در OneDrive چقدر است؟

    وان درایو بصورت پیشفرض برای عموم مردم 5 گیگابایت فضای رایگان قرار داده است اما امکان خریدن فضا تا حتی یک ترابایت هم وجود دارد
  • چگونه از وان درایو ( OneDrive ) استفاده کنیم؟

    وان درایو سرویس شرکت مایکروسافت است ، عملا شما با ساختن ایمیل مایکروسافت Outlook یا Live وارد OneDrive شده اید و می توانید از آن استفاده کنید اما در این مقاله ما بصورت کامل به شما نحوه استفاده از وان درایو را آموزش داده ایم

میلاد اسحاقی
میلاد اسحاقی

کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

میلاد اسحاقی ، مدرس و مشاور شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، مدیر IT خبرگزاری دانشجو ، بیش از 6 سال سابقه تدریس مستمر در موسسات معتبر و مراکز دولتی ، عاشق یادگیری و آموزش ، عاشق مایکروسافت و سرویس های وابسته ، دارای مدارک بین المللی MCSE 2012 در حوزه مایکروسافت

نظرات