فاطمه قرباوی
کارشناس شبکه و مجازی سازی

SysPrep چیست و 6 دلیل استفاده از Sysprep در شبکه که باید بدانید

سلام ، در برخی مقالات قبلی که در مورد دو قابلیت Template و Clone در مجازی سازی صحبت کردم ، به یکی از ابزارهای مشهور ویندوز تحت عنوان Sysprep اشاره کردم و بر این امر تاکید شد که حتما قبل از گرفتن Template از ویندوز جهت Deploy کردن یک ماشین مجازی در Vmware ، حتما از این ابزار استفاده شود . از اینرو در این مقاله سعی بر این دارم که نگاهی به عملکرد این ابزار بیندازم و لزوم استفاده از این ابزار بیندازم .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Sysprep چیست ؟

Sysprep مخفف عبارت System Preparation می باشد. این ابزار جهت نصب چندین نسخه ویندوز بر روی سیستم های یک شرکت و یا سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که بخواهید از یک نسخه ویندوز به دفعات استفاده کنید ، حتما باید این ابزار را مورد استفاده قرار دهید و سپس از ویندوز خود Image گرفته و بر روی سخت افزارهای دیگر نصب فرمایید. این ابزار در مسیر زیر در ویندوز 8 قرار دارد . معمولا در بیشتر ویندوزها ، مسیر دستیابی به این ابزار به همین صورت است البته به جز ویندوز XP و ویندوز سرور 2003 که در این دو ویندوز ، ابزار Sysprep در CD ویندوز قرار گرفته است و باید از روی CD ویندوز مورد نصب قرار گیرد.

مسیر sysprep  در ویندوز


این ابزار سیستم را در دو حالت آماده سازی می کند :

  • OOBE Mode : در حالت اول یا به عبارتی در حالت Enter System Out-of-Box Experience ( OOBE) سیستم جهت نصب بر روی یک سخت افزار دیگر آماده سازی می شود . برخی مشخصات منحصر به فرد آن ویندوز پاک شده و پس از نصب بر روی سخت افزار و سیستم جدید، ویندوز مجددا آن مشخصات را به صورت Unique و منحصر به فرد برای آن سیستم جدید تهیه می کند . در واقع در این حالت تنظیمات اول به حالت تنظیمات اولیه خود تبدیل می شود.
  • Audit Mode : حالت بعدی که حالت Audit Mode می باشد ، شما را قادر به افزودن درایورهای و یا Application های دیگری در نصب ویندوز می کند . در واقع در صورتی که شما تمایل داشته باشید برخی آپدیت ها ، نرم افزارها و یا درایور مربوط به یک سری Device موجود در شبکه تون رو روی ویندوز نصب و سپس از آن ویندوز Image تهیه کنید ، باید از این گزینه استفاده کنید . به عبارتی در صورتی که شما تمایل داشته باشید که ویندوز را به نحوه ی دلخواه خود Customize کنید و سپس آن را بر روی سیستم های موجود در شبکه تان نصب و پیاده سازی کنید ، این حالت به درد شما می خورد . برای تفهیم بهتر Audit mode یک مثال میزنم : فرض کنید که مدل کلیه پرینترهای شما در شبکه تون یکی باشد ، خوب نصب درایور مربوط به پرینتر لازم و ضروری است . یا اینکه شما در شبکه تون از یک برنامه مختص سازمان و یا شرکتتون استفاده می کنید ، در این حالت شما می توانید در حالت Audit Mode از ویندوز ایمیج تهیه کنید و سپس کلیه برنامه ها و درایور های مورد نظر را بر روی ایمیج نصب کنید و سپس آن ویندوز را بر روی کلیه سیستم هایتان نصب و پیاده سازی کنید . بدین طریق به صورت قابل ملاحظه ای در وقت خود صرفه جویی خواهید کرد .

در هر دو حالت زمانی که از Sysprep استفاده می کنید، در پنجره Sysprep ، قسمتی تحت عنوان Shut down Option قرار دارد که شما در این قسمت تعریف می کنید که سیستم بعد از Sysprep وارد چه مرحله ای شود .بنده در اینجا برای تست Option مورد نظرم را Reboot انتخاب کردم . البته در محیط های مجازی سازی ، زمانی که می خواهم آن ویندوز Template شود ، از گزینه shut down استفاده می شود. اما در حالت کلی فارغ از انتخاب هر کدوم از این Option ها ، ویندوز بعد از یک بار Reboot شدن ، شما با پنجره Welcome to windows ، همان پنجره آشنا در مرحله اولیه ورود به ویندوز رو برو خواهید شد .


وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

بعد از مشاهده این پنجره ، در صورتی که بخواهید وارد Audit Mode شوید ، باید سه کلید ترکیبی Cltr+ Shift+F3 را فشرده و وارد ویندوز با اکانت Administrator می شوید و در اینجا برنامه های مورد نظر خود را نصب خواهید کرد . در غیر اینصورت اگر بخواهید تنظیمات به حالت OME خود باز گردند تنها کافی است اطلاعات اولیه مربوط به ورود به ویندوز را وارد کنید .

Generalize

خوب در صورتی که بخواهید Image ی که از ویندوز تهیه می کنید را بر روی یک سیستم دیگر نصب کنید ، حتی اگر آن سیستم دارای سخت افزار مشابهی با سیستم فعلی شما باشد ، در این حالت شما باید از گزینه Generalize استفاده کنید . با استفاده از این گزینه برخی از ویژگی های منحصر به فرد ویندوز که بر روی سخت افزار فعلی شما تنظیم شده است نیز ، پاک می شود . در واقع این گزینه SSDI و GUID ها را از بین می برد .انتقال Image ویندوز بر روی یک سخت افزار دیگر بدون آماده سازی آن Image با دستور sysprep/generalize به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

چرا باید از Sysprep استفاده کنیم ؟

خوب اولین و بارزترین دلیل استفاده از Sysprep ، مشکل تداخل SID ها می باشند. چرا که بسیاری از تنظیمات امنیتی در شبکه و دومین بر اساس ابن ویژگی کار می کنند و یا در بسیاری از موارد ، مایکروسافت برخی از آپدیت های خود را بر اساس SID ها تنظیم و منتشر می کند . از این رو این Feature در شبکه های کامپیوتری بسیار حائز اهمیت است .اما خوب این تنها دلیل استفاده از Sysprep جهت Deploy کردن چندین نسخه ویندوز نمی باشد . دلایل بسیار زیاد دیگری وجود دارد که لزوم استفاده از Sysprep را بیان می کند .علاوه بر آن استفاده از sysprep باعث :

  1. حذف کردن Computer Name می شود . اگر چه فرضا در برخی محیط ها SID ها در شبکه مورد استفاده قرار نگیرد اما قطعا Computer Name از فاکتورهایی می باشد که به شدت در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. حذف کردن آن کامپیوتر از Domain می شود . خوب قطعا این امر نیز حائز اهمیت است چرا که هر سیستم کامپیوتری باید با اسم منحصر به فرد خود در Domain ثبت شود .
  3. سبب Uninstall شدن درایورهای مربوط به Plug and Play می شود که این امر مشکلات ناشی از Hardware Compatibility را از بین می برد . از این رو درایور های مورد نیاز در سیستم های دیگر ، به صورت اتوماتیک در صورت لزوم نصب خواهند گردید.
  4. حذف شدن Event Log ها . جهت Troubleshooting این قسمت بسیار در سیستم های دیگر کارآمد خواهد بود .
  5. حذف Restore Point ها . در صورتی که در سیستم فعلی Restore Point ی وجود داشته باشد ، این Restore Point در سیستم های دیگر سبب بروز مشکل می شوند .
  6. سبب حذف Local Administrator’s Profile می گردد . این مساله نیز از لحاظ امنیتی بسیار حائز اهمیت می باشد و اطلاعات مربوط به پروفایل ادمین لوکالی به سیستم های دیگر منتقل نمی شود.

در این مقاله سعی شد نگاهی بر ابزار Sysprep و لزوم استفاده از آن در شبکه های کامپیوتری پرداخته شود . امید به آنکه این مقاله مورد توجه دوستان واقع گردد.


فاطمه قرباوی
فاطمه قرباوی

کارشناس شبکه و مجازی سازی

کارشناس شبکه و مدیریت شبکه های مایکروسافتی ، دارای مدارک MCITP ، CCNA و VCP و علاقمند به مجازی سازی و توسعه شبکه های مجازی مبتنی بر VMware می باشم .

نظرات