احمد نظری
مدیر مرکز آموزش مجازی پارس خراسان - سبزوار و متخصص ICDL

آموزش Find and Replace در اکسل (Excel) : حرفه ای پیدا کنید !

اکثرا ما از کادر Find and replace فقط برای جستجوی کلمات یا عبارت و جابجایی آن با موارد مد نظرمان استفاده می کنیم. اما یکی از کاربرد های جالب این بخش ، استفاده از فرمت سلول ها و تغییر آن با حالات مورد نظر می باشد.بطور مثال فکر کنید در یک کاربرگ اکسل در سلول های مختلف نوع داده - فونت - رنگ - چینش - خطوط برداری و ... خاصی مورد استفاده قرار گرفته ،جستجوی یک به یک برای یافتن این سلول ها و اعمال تغییرات روی آنها ،کار زمان برو دشواری است ، در حالی که امکان بروز اشتباه در حجم بالای کار بسیار فروان می باشد.ما در این آموزش قصد انجام موارد بالا را با استفاده از کادر Find and replace به راحتی داریم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ابتدا تغییری را در سلول های انتخاب شده انجام می دهیم . برای نمونه در اینجا با انتخاب بازه ای از خانه ها فرمت آنها را از حالت پیش فرض General به نوع Time تغییر می دهیم. سپس کادر Find and replace را از سربرگ Home و یا با فشردن کلید های ترکیبی Ctrl+H باز نموده و از سربرگ Replace روی گزینه Option کلیلک می نماییم. در کادر Find what فرمتی را که قرار هست مورد جستجو قرار گیرد ،از قسمت Format انتخاب می کنیم ، برای سهولت در این کار می توانید از گزینه Choose Format From Cell استفاده کنید .

بدین صورت که شکل ماوس به حالت یک مداد به همراه علامت مثبت تغییر شکل می دهدو ما یک بازه یا سلول را به عنوان نمونه ، جهت جستجو انتخاب می نماییم. سپس در کادر Replace Whit فرمت جدیدی را که مد نظرمان هست انتخاب می کنیم. در اینجا ما نوع داده Text را انتخاب می کنیم.پس از انجام اعمال مورد نظر پیغامی مبنی بر اینکه موارد جستجو و جابجایی انجام شده نمایان می شود و بر روی دکمه OK کلیک نمایید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

مشاهده می کنید که پس از انجام تغییرات و انتخاب بازه اولیه نوع فرمت سلول ها به Text تغییر کرده است.

وب سایت توسینسو

مثال بعدی تغییررنگ سلول های زرد به قرمز

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

مثال آخر تغییر حالت دو خط زیر سلول ها به حالت اولیه

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

در پایان نکته قابل ذکر پاک کردن فرمت های انتخاب شده بوسیله گزینه Clear Replace Format در کادر Find and replace می باشد. که در موارد بعدی باز کردن این پنجره و اعمال فرمت های جدید با مشکل خاصی روبرو نشوید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

احمد نظری
احمد نظری

مدیر مرکز آموزش مجازی پارس خراسان - سبزوار و متخصص ICDL

من احمد نظری مدیر عامل هولدینگ پارس پندار نهاد نمایندگی خراسان (سبزوار) به عنوان یکی از دوستداران توسینسو هستم مدیر مرکز آموزش مجازی پارس نمایندگی خراسان /سبزوار مدیر کنسرسیوم اعتبار سنجی و ارزشیابی شرکت ها(شرکت کاوش) نمایندگی خراسان/ کارشناس نرم افزار کامپیوتر و تکنسین شبکه / مدیر ، کارشناس و مدرس اسبق دپارتمان ICT مجتمع فنی تهران نمایندگی سبزوار/ مشاور بازار کار (بصورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ) و مشاوره کار آفرینی در سایر حوزه های تخصصی

نظرات