محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

Virtuozzo چیست و چه کاربردی در مجازی سازی دارد؟

Virtuzzo چیست؟ قبلا در توسینسو در خصوص مجازی سازی در لایه سیستم عامل یا OS Level Virtualization صحبت کردیم ، با این فرض که شما این مقاله را مطالعه کرده اید به سراغ معرفی یکی از محصولات تخصصی با همین رویکرد می رویم. نرم افزار Virtuozzo یک نرم افزار شرکتی یا به زبانی بهتر یک راهکار برای میزبانی سرویس های سرور مجازی یا VPS ها می باشد. اگر با کنترل پنل هایی مثل cPanel یا WHM کار کرده باشید باید بدانید که این دو مورد برای هاستینگ های اشتراکی و هاست های Reseller ای مورد استفاده قرار می گیرند و اما Virtuozzo زمانی به کمک شما می آید که شما می خواهید هاستینگ سرورهای مجازی را مدیریت و خدماتی از این قبیل را ارائه دهید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Virtuozzo یک سرویس نرم افزاری است که مالک آن شرکت Parallels می باشد ، شرکتی که شما آن را با محصولات دیگری مثل Plesk می شناسید و در حوزه مدیریت VPS ها و هاستینگ در دنیا معرفو است. Virtuozzo به شما خدمات مجازی سازی بر پایه و اساس سخت افزار را می دهد ، شما این نرم افزار را بر روی سیستم عامل خودتان نصب می کنید و از آن به بعد می توانید از سیستم عاملی که وجود دارد N سیستم عامل ایزوله ارائه دهید. در واقع Virtuozzo یک مکانیزم مجازی سازی با استفاده از Container است و برای سرویس دهندگان هاستینگ بسیار می تواند مقرون به صرفه باشد زیرا نیازی به داشتن چندین سرور برای ارائه خدمات نخواهند داشت و با یک سرور مجازی می توانند چند VPS در اختیار مشتریان قرار بدهند.

معرفی Virtuozzo

در مکانیزم Container-Based به جای اینکه برای هر کدام از VPS هایی که کاربران برای سرویس های هاستینگ نیاز دارند یک سیستم عامل جداگانه نصب و راه اندازی شود ، لایه هایپروایزور حذف می شود و نرم افزار Container Engine مدیریت منابع را بر عهده می گیرد ، در چنین مواقعی این Engine سیستم عامل اصلی را بصورت پارتیشن هایی جداگانه در نظر می گیرد و همه مواردی که شما به عنوان یک کاربر VPS نیاز دارید را بصورت ایزوله شده در قالب مفهومی به نام Container به کاربر ارائه می دهد ، در واقع Container برای کاربر نماد همان VPS را دارد و کاربر تفاوت را درک نمی کند در صورتیکه سیستم عامل اصلی همه این موارد را مدیریت می کند.

VPS ای که با استفاده از Container Engine ایجاد می شود با هسته سیستم عامل اصلی که بر روی آن نصب شده است کار می کند و دستورات را از VPS دریافت و به سمت سخت افزار هدایت می کند. از مهمترین مزایای اینگونه مجازی سازی کاهش شدید هزینه های هاستینگ است ، زیرا در حالتی که شما از هایپروایزورهای معمولی مثل Hyper-V یا VMware استفاده می کنید بایستی برای همه افراد یک سیستم عامل جداگانه نصب کنید و همچنین خود نرم افزار Hypervisor نیز بر روی سیستم اصلی Load ایجاد می کند اما با وجود Virtuozzo شما دیگر لایه Hypervisor را حذف کرده اید و حتی روی یک ماشین مجازی که توسط Hypervisor های دیگر نصب شده است نیز می توانید مجددا VPS ایجاد کنید و این برای سرویس دهندگان هاستینگ بسیار مقرون به صرفه است.

نرم افزار Virtuozzo اعلام کرده است که می تواند تا سه برابر بیشتر از Hypervisor های دیگر بر روی سیستم های فیزیکی ماشین مجازی ایجاد کند ، با توجه به اینکه با استفاده از Virtuozzo تعداد سرورهای فیزیکی مورد استفاده در مرکز داده شما نیز کاهش پیدا می کند ، طبیعتا شرکت Parallels و محصول Virtuozzo باعث کاهش هزینه های سخت افزاری ، کاهش نیازهای نگهداری و همچنین کاهش انرزی بیشتر برای دردسرهای مجازی سازی خواهد شد. همچنین شرکت Parallels از Virtuozzo به عنوان یک محصول بسیار عالی برای استفاده در محیط های Cloud Computing نام برده است و مدعی است که حداکثراستفاده از ظرفیت ها ، حداکثر استفاده از هزینه های انجام شده و کاهش هزینه های اضافه و در نهایت بالا بردن کارایی را به مشتریان خود ارائه می دهد.

شما به راحتی می توانید با استفاده از Virtuozzo سرورهای مجازی خودتان را مدیریت کنید ، کنترل پنل مدیریتی و گرافیکی قوی ای که این نرم افزار دارد ، این امکان را به شما می دهد که برای هر کسی که دوست داشته باشید کاربر مجزا تعریف کنید و سطوح دسترسی وی به VPS خودش را تعیین کنید. کاربران براحتی می توانند از طریق این کنترل پنل مدیریتی سرورهای خودشان را مدیریت کنند از جمله اینکه سرور خودشان را start ، stop ، reboot و .. کنند و اینکار هیچوقت سایر Container ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. به این کنترل پنل قوی در اصطلاح فنی Power Panel گفته می شود و Virtuozzo از آن برای مدیریت کردن VPS ها استفاده می کند ، حتی نصب کردن و حذف کردن نرم افزارها بر روی VPS نیز می تواند از همین روش انجام شود.

برخی از دوستان تصور می کنند که در صورتیکه از Virtuozzo استفاده کنند دیگر نیازی به استفاده از سایر پنل های مدیریتی مثل cPanel یا WHM برای مدیریت کردن سرویس های هاستینگ خودشان نیست !! این برداشت نادرست است زیرا دو نرم افزار ذکر شده برای مدیریت کردن حسابهای کاربری برای استفاده از دامین های جدیدی و فضاهای موجود و دیتابیس ها مورد استفاده قرار می گیرند در حالیکه Virtuozzo فقط برای مدیریت کردن خود Container یا VPS استفاده می شود ، در واقع مدیریت سیستم عامل با Virtuozzo است و مدیریت هاستینگ و خدمات هاستینگ با کنترل پنل هایی که ذکر کردیم انجام می شود. Virtuozzo یک Application یا نرم افزار مجازی سازی در لایه کلان برای سرورها است که به مدیران این امکان را می دهد که مجازی سازی در لایه سیستم عامل را در مرکز داده خودشان داشته باشند.

شما به جای اینکه بر روی ماشین فیزیکی خودتان چندین سیستم عامل را بصورت مجازی نصب کنید بصورت همزمان یا در واقع همان کاری که شرکت های VMware و Xen انجام می دهند ، می توانید یک سیستم عامل بر روی سرور با استفاده از Virtuozzo نصب کنید و با استفاده از Kernel همین سیستم عامل و ایجاد container های مختلف واقعا هزینه های خودتان را کاهش دهید. جالب اینجاست بدانید که Virtuozzo یک کرنل اختصاصی به نام Kernel Service Abstraction Layer یا KSAL در خودش دارد که می تواند دسترسی به کرنل سیستم عامل ها را مدیریت کند و از هر گونه دسترسی غیرمجاز به هسته سیستم عامل اصلی جلوگیری کند تا حملات احتمالی نتوانند سیستم فیزیکی اصلی را مختلف کنند. Virtuozzo برای خودش یک فایل سیستم اختصاصی نیز دارد که برای ایزوله کردن پارتیشن ها مورد استفاده قرار می گیرد ، این فایل سیستم باعث می شود هرگونه خطای نرم افزاری بلافاصله مدیریت شده و در فضای ایزوله ای که در پارتیشن وجود دارد باقی بماند و سایر سیستم را درگیر نکند.

معرفی نرم افزار Virtuozzo

هر سیستم عامل در Virtuozzo دارای آدرس IP اختصاصی ، نام کاربری و رمز عبور اختصاصی ، پردازش های CPU اختصاصی و حتی سرویس های اختصاصی بر روی سخت افزار است. با توجه به اینکه سیستم عامل اصلی لایه پایین همیشه در حال اجرا است ، هر کدام از VPS ها را می توان بصورت مجزا مدیریت و Reboot کرد و جالب اینجاست که می توانید بصورت Live این VPS ها را به سیستم دیگری منتقل کنید. مدیرانی که در مجموعه خودشان از Virtuozzo استفاده می کنند ، برای مدیریت کردن آن گزینه های مختلفی دارند که از آن جمله می توان به استفاده از Command Line برای مدیریت ، استفاده از رابط کاربری گرافیکی که به Visual Management Center معروف است و همچنین از طریق Virtual Control Center که یک رابط گرافیکی تحت وب است اشاره کرد.

Virtuozzo ابتدا توسط شرکتی SWSoft طراحی و معرفی شد و تحت لیسانس GNU GPL با برداشتی از پروژه ای مشابه به نام OpenVZ شروع به کار کرد. آنها OpenVZ را با اضافه کردن قابلیت های بسیار زیاد از یک محصول رایگان تبدیل به یک محصول تجاری بسیار با کیفیت کردند اما همچنان هسته اصلی آن بر پایه OpenVZ بنا نهاده شده است. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد. توسینسو باشید


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات