امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

معرفی نسخه های مختلف ویندوز 8 و مقایسه قابلیت های جدید ویندوز

در این مقاله به معرفی انواع نسخه های ویندوز ۸ میپردازیم و در پایان دو شکل را به منظور افزایش اطلاعات شما عزیزان در خصوص Feature های موجود در نسخه های ویندوز ۸ اختصاص دادیم.میکروسافت در انتشار ویندوز ۸ از نسخه های مختلفی نظیر(enterprise,pro,RT) پرده برداری کرد.بسیاری از کاربران این پرسش برایشان پیش می آید که این پسوندها نشانگر چه هستند، تفاوت این ویرایشها چیست و بهتر است از کدام ویرایش استفاده کنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

پاسخ کوتاه این است که اگر مایلید ویندوز 8.1 رو بر روی سیستمهای معمولی یا لپ‌تاپ نصب کنید، بهتر است از ویرایش Enterprise که کاملترین ویرایش موجود است، استفاده کنید. هر چند ممکن است این قابلیتها توسط بسیاری از کاربران استفاده نشود اما وجود آنها نیز مشکلات خاصی در پی نخواهد داشت. البته این پیشنهاد مخصوص کاربرانی است که از نسخه‌های غیر قانونی استفاده می‌کنند، زیرا ویرایشهای مختلف این ویندوز دارای قیمتهای متفاوتی هستند و اگر مایل به خرید نسخه ارجینال هستید، بهتر است نسخه متناسب با فعالیت خود را خریداری کنید.با توجه به موارد فوق اگر هنوز مشتاق به آشنایی با تفاوتهای ویرایشهای مختلف ویندوز 8.1 هستید، ادامه این مقاله را نیز پی بگیرید.در ذیل به معرفی نسخه های ویندوز ۸ میپردازیم:

Windows 8.1 Enterprise

همانطور که ذکر شد این ویرایش کاملترین ویرایش موجود برای نصب بر روی سیستمهای رومیزی و لپ‌تاپ است.ویرایش سازمانی امکانات بیشتری در زمینه مدیریت و شبکه نسبت به نسخه‌های دیگر دارد.

Windows 8.1 Pro

این ویرایش نیز ویرایش مناسبی برای کاربران عادی و توسعه‌دهندگان است و دارای اکثر امکانات نسخه Enterprise می‌باشد.با این حال فاقد برخی از ابزارهای مدیریتی و نیز ابزارهای مرتبط با شبکه می‌باشد.امکاناتی که در نسخه Pro وجود ندارند عبارتند از:

۱-ابزارهای مدیریتی:

  • Start screen controlviii (مدیریت کامل صفحه Start ویندوز)
  • Windows To Go Creator (ساخت فلش دیسک بوتیبل و بوت کردن ویندوز 8 از طریق USB)

۲-ابزارهای امنیتی:

AppLocker (محدود کردن کاربران و گروه‌های کاربری در دسترسی به فایلها و اجرای برنامه‌ها)

۳-ابزارهای شبکه:

BranchCache (کش اطلاعات و نگهداری محلی داده‌ها بر روی سرور سرویس گیرنده به منظور کاهش مصرف ترافیک)

DirectAccess (اتصال امن به شبکه و داده‌های به اشتراک گذاری شده بدون نیاز به اتصالهای مجازی (VPN))

VDI enhancements (شامل پیشرفت‌هایی در زمینه VDI و اتصالات RemoteFX)

Windows 8.1

این ویرایش مناسب کاربران عادی ویندوز است و امکانات کمتری نسبت به نسخه Pro دارد.امکاناتی که در نسخه عادی (در مقایسه با نسخه Pro) وجود ندارند عبارتند از:

۱-سیستم:

Maximum RAM (در نسخه های Enterprise و Pro مقدار ماکزیمم حافظه سیستم 512 گیگابایت و در این نسخه 128 گیگابایت است)

VHD boot (قابلیت بوت ویندوز توسط هارد دیسک مجازی)

۲-ابزارهای مدیریتی:

Assigned access (پیکربندی حسابهای کاربری برای عمل بر پایه کیوسک بدون تاثیرگذاری بر روی تنظیمات سیستم)

Client Hyper-V (سیستم ماشین مجازی برای دسترسی به سیستم عامل 7 و XP به صورت داخلی)

Domain Join (برقراری ارتباط راه دور با یک دامنه به صورت امن)

Group Policy (ابزار سیاست گذاری ویندوز برای تنظیم و پیکربندی بخشهای مختلف ویندوز و برنامه های کاربردی آن)

۳-ابزارهای امنیتی:

BitLocker and BitLocker To Go (رمزنگاری دیسکها و پارتیشنها و کنترل دسترسی به آنها)

۴-ابزارهای شبکه:

(Remote Desktop (host (اتصال به هاست راه دور)

Windows RT 8.1

این ویرایش مخصوص استفاده بر روی تبلت و دستگاه‌های مجهز به پردازنده ARM طراحی شده است.Windows RT برای دستگاه‌های لمسی بهینه‌سازی شده است و نسخه پایه مجموعه آفیس شامل نرم افزارهای PowerPoint ،Excel ،Word و OneNote به صورت پیش فرض بر روی آن نصب است.این ویرایش نیز به تبع سیستم خود، فاقد برخی از قابلیتهای و ویژگیهای نسخه‌های دیگر نظیر قابلیتهای ویرایش عادی (Windows 8.1) و عدم امکان نصب و اجرای برنامه‌های دسکتاپ، ابزار چند رسانه‌ای ویندوز، فضای ذخیره سازی و … است.

ویرایشهای خاص:

ویندوز 8.1 در کنار ویرایشهای فوق می تواند شامل ویرایشهای خاصی نیز باشد.به عنوان مثال وجود پسوند N در کنار یک ویرایش به معنی عدم وجود نرم‌افزار Windows Media Player در ویندوز است.در سال ۲۰۰۴ کمیسیون اروپا مایکروسافت را به ارزش ۴۹۷ میلیون یورو تحت قوانین ضد تراست و جلوگیری از شرکتهای بزرگ از کنترل غیرعادلانه قیمتها جریمه کرد. این کمیسیون با به حساب آوردن سیستم عامل ویندوز به عنوان یک امتیاز تقریبا انحصاری٬ بسته «Windows Media Player» را در ویندوز ضد رقابتی دانست و شرکت مایکروسافت را مجبور به جداسازی این نرم افزار از ویندوز نمود. ویرایشهای دیگر از ویندوز نظیر Single Langugae (تک زبانه) یا Pre Activated (اکتیو شده) نیز وجود دارند که نسخه های دستکاری شده ویندوزهای موجود هستند.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

ITPRO باشید

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع دارای اشکال اخلاقی می باشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات