امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش 6 روش حل مشکل Shutdown شدن ویندوز بعد از اتصال فلش مموری

کامپیوتر شما ممکن است که بنا به دلایلی هنگام متصل کردن یک دستگاه فلش مموری Shutdown یا خاموش و حتی Restart شود. نمیتوان گفت که علت خاص میتواند باعث خاموش شدن کامپیوتر هنگام متصل شدن فلش مموری شود و نتیجه گیری سریع در این مواقع دشوار است و نیازمند این است که چندین راهکار برای حل مشکل پیاده سازی شود. یکی از دلایلی که باعث بروز این حادثه میشود این است که Power Supply یا منبع تغذیه سیستم نتواند برق مورد نیاز را برای کارکرد فلش مموری از طریق پورت USB تامین کند و به همین دلیل سیستم به طور اتوماتیک خاموش میشود تا از بروز آسیب های احتمالی به قطعات سخت افزاری جلوگیری کند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

علت دیگر این مشکل معیوب بودن دستگاه فلش مموری میباشد که در این مورد قطعاََ سیستم Shutdown خواهد شد. گاهی اوقات نیز ممکن است مشکل از پورت USB باشد که در این مواقع باید فلش مموری دیگری به آن متصل نمود تا مطئمن شد که دقیقا مشکل از پورت USB هست یا خیر ... خب شما الان کمابیش با دلایلی که باعث بروز این مشکل میشود آشنا شدید حال نوبت آن است که دست بکار شویم و مشکل را مرتفع سازیم. بدون هیچ اتلاف وقت مستقیما برویم سراغ ارائه دادن راهکار ها برای حل این مشکل ...

راهکار اول : حذف و نصب مجدد درایور های دستگاه فلش مموری

برای انجام این کار ابتدا کلید های ترکیبی Windows و R را بفشارید سپس در RUN تایپ کنید Devmgmt.msc و اینتر را بزنید تا کنسول مدیریتی Device Manager باز شود. قسمت Universal Serial Bus controllers را باز یا Expand کنید و هر دستگاهی که میبینید را با راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Uninstall درایورش را حذف نمایید. حال به تب View بروید و گزینه Show hidden devices را انتخاب نمایید سپس دوباره به قسمت Universal Serial Bus controllers رفته و هر دستگاهی که میبینید را با راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Uninstall درایورش را حذف نمایید. مشابه آن، قسمت Storage volumes را باز کرده و هر دستگاهی که مشاهده میکنید را با راست کلیک کردن روی آن و انتخاب گزینه Uninstall درایورش را حذف نمایید. حال سیستم را Restart کنید ... جای هیچ گونه نگرانی نیست، هنگام بوت شدن ویندوز سیستم به طور اتوماتیک درایور های دستگاه ها را نصب میکند.

راهکار دوم : استفاده از ابزار USB Troubleshooter

برای استفاده از این ابزار ابتدا باید آنرا از این لینک دانلود کنید داخل لینک که مربوط به وبسایت مایکروسافت است بر روی لینک Download باید کلیک کنید. برنامه Windows USB troubleshooter را اجرا کرده و روی دکمه Next کلیک کنید، اگر شما هر دستگاه جانبی به کامپیوتر متصل کرده اید این برنامه از شما تاییدیه میگیرد که آنها را از سیستم خارج یا Eject کنید. حال دستگاه فلشی که به کامپیوترتان متصل شده است را انتخاب کنید و روی دکمه Next کلیک کنید اگر مشکل یافت شد بر روی دکمه Apply this fix کلیک کنید تا تعمیرات بر روی فلش مموری اعمال شود. حالا سیستم را Restart کنید.

راهکار سوم : انجام System Restore

در RUN تایپ کنید SYSDM.CPL و کلید اینتر را بزنید و به تب System Protection بروید و روی دکمه System Restore کلیک کنید سپس System Restore point مورد نظر را انتخاب نموده و روی Next کلیک کنید. در آخر سیستم را Restart کنید.

راهکار چهارم : بررسی دستگاه های جانبی متصل شده به سیستم

هر چند این راهکار از نظر بنده چندان جالب به نظر نمیرسد اما خب کار از محکم کاری عیب نمیکند. اگر دستگاه های USB متصل شده به سیستم برق زیادی را مصرف میکنند ممکن است که باعث Crash کردن سیستم شوند. اگر گمان میکنید که دستگاه فلش مموری تان معیوب است آنرا به یک سیستم دیگر متصل کنید تا از این بابت مطمئن شوید. اگر دستگاه کار نکرد پس قطعاََ دستگاه معیوب است.

راهکار پنجم : غیرفعال کردن پورت USB

در RUN تایپ کنید Devmgmt.msc و اینتر را بزنید تا کنسول مدیریتی Device Manager باز شود. قسمت Universal Serial Bus controllers را باز یا Expand کنید و درایور دستگاه هایی که به شکل زیر است را Disable یا غیرفعال کنید و مجدداََ آنرا Enable کنید :

Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family USB
Enhanced Host Controller – 1E2D

در آخر نیز سیستم را یکبار Restart کنید.

راهکار ششم : Power Supply یا منبع تغذیه سیستم را تعویض کنید

اگر هیچ یک از راهکار های فوق جواب نداد ممکن است مشکل از پاور سیستم تان باشد. اگر پاور اضافی دارید و با سیستم شما سازگار است آنرا به سیستم وصل کنید و تست کنید. پیروز ، موفق و ITPRO باشید

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات