امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

آموزش رفع مشکل Windows Explorer Has Stopped Working در ویندوز

اگر از کاربران سیستم عامل ویندوز بوده باشید حداقل یکبار هم که شده هنگام بازی ، گشت و گذار در اینترنت ، باز کردن یک فایل یا فولدر و این جمله موارد با خطای معروف Windows Explorer Has Stopped Working روبرو شده اید. این خطا در ویندوز های XP ، ویستا و سون بسیار تجربه شده است. وقتی پراسس Windows Explorer یا explorer.exe دچار مشکل می شود ویندوز شما در لایه گرافیکی دچار هنگی میشود و شما قادر به انجام هیچ گونه کاری نمی شوید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

یکی از دلایلی که باعث بروز این خطا می شود نصب نکردن آپدیت های امنیتی روی ویندوز است و همین موجب می شود که ویروس ها و بدافزار ها فرصت آلوده کردن سیستم شما را پیدا کنند. از دلایل دیگر بروز این خطا نیز میتوان به معیوب بودن یا منقضی شدن درایور های سیستم اشاره کرد. همچنین برخی از نرم افزار های نصب شده روی سیستم که از سلامت خوبی برخوردار نیستند نیز باعث بروز این خطا می شوند. در این آموزش می خواهیم راهکار های جامعی در خصوص برطرف کردن این خطا به شما عزیزان بدهیم. پس تا انتهای مقاله با ما باشید ....

1 - با استفاده از یک نرم افزار آنتی ویروس و Anti Malware که آپدیت شده نیز می باشد سیستم را به صورت کامل اسکن کنید. توجه کنید که اگر System Restore را فعال نموده اید ابتدا System Restore را غیرفعال کنید و سپس نرم افزار آنتی ویروس را اجرا کنید تا سیستم را اسکن و ویروس یابی کند. پس از اتمام کار میتوانید System Restore را فعال کنید.

2 - ممکن است برخی از نرم افزار های جانبی هنگام نصب شده کلید های رجیستری معیوب را در رجیستری ویندوز قرار دهند و همین باعث بروز این خطا شود برای رفع این مشکل RUN را باز کنید و تایپ کنید regedit و اینتر کنید سپس مسیر زیر را دنبال کنید :

HKEY_CLASSES_ROOT -> * -> shellex -> ContextMenuHandlers 

زیر فولدر ContextMenuHandlers کلید های زیادی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام از کلید هایی که معیوب هستند یا به طور ناخواسته در ویندوز شما نصب شده اند را با راست کلیک کردن روی آن و انتخاب Delete حذف کنید. قبل از اینکه سیستم را Restart کنید نرم افزار CCleaner را اجرا کنید و کلید های رجیستری معیوب را تعمیر کنید. حال سیستم را Restart کنید.

3 - برخی از نرم افزار ها هستند که هنگام Startup سیستم اجرا می شوند شما میتوانید براحتی آنها را در Startup غیرفعال کنید. RUN را باز کنید و تایپ کنید msconfig و اینتر را بزنید حال به تب Startup بروید و تیک چک باکس مواردی که به صورت Unknown مشاهده می کنید را بردارید.

4 - برخی از سرویس های غیرضروری سیستم و یا سرویس هایی که هنگام نصب یک نرم افزار معیوب نصب میشوند هم میتوانند باعث بروز این خطا شوند و شما باید آنها را غیرفعال کنید. در این گونه مواقع سیستم را باید یکبار Clean Boot کنید.

5 - درایور های سخت افزاری سیستم را از طریق نرم افزار هایی مثل Easy Driver و ... آپدیت کنید. ترجیحا درایور کارت گرافیک را از سایت سازنده اش دانلود و نصب کنید.

6 - DVD نصب ویندوز را داخل سیستم قرار دهید و دستور زیر را در Command Prompt با دسترسی ادمین اجرا کنید :

sfc /scannow

7 - آخرین Update های ویندوز که شامل آپدیت های امنیتی و آپدیت درایور ها و ... می باشد را از طریق خود ویندوز دانلود و بر روی سیستم نصب کنید.

8 - وارد کنسول Event Viewer شوید و در قسمت Windows Logs روی گزینه Application کلیک کنید. شما باید Error هایی که به رنگ قرمز هستند را بررسی کنید و توضیحات ارور را بخوانید و نرم افزار یا فایل dll ای که خراب شده است یا باعث ایجاد Conflict شده است را حذف کنید یا تغییر نامش دهید و یا اینکه Repair یا تعمیرش کنید. نرم افزار CCleaner را اجرا کنید و کلید های رجیستری مشکل دار را تعمیر کنید.

9 - RUN را باز کنید و تایپ کنید Control Folders سپس در تب View تیک گزینه Launch folder windows in a separate process را بزنید. این کار باعث می شود که هر کدام از فولدر هایی که باز کردید به عنوان یک Process یا پروسه جدا در نظر گرفته شود و تداخلی در کل پراسس explorer.exe بوجود نیاورد.

10 - اگر کار هایی که در بالا ذکر کردیم مشکل شما را حل نکرد ممکن است اشکال کار از حافظه RAM سیستم باشد پس اگر دو عدد RAM دارید یکی را بردارید و با دیگری تست کنید. اگر باز هم مشکل پابرجا بود شاید نیاز باشد تا RAM هایتان را تعویض کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات