محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آیا فیلترشکن مصرف اینترنت را بالا می برد؟ تفاوت فیلترشکن و VPN

آیا استفاده از VPN مصرف اینترنت را افزایش می دهد؟ آیا فیلترشکن همان VPN است ؟ قبل از توضیح این موارد یک پاراگراف با شما صحبت داریم . چند روز پیش کلیپی از یک همایش به دستم رسید که یک نفر به عنوان سخنران در خصوص فیلترشکن ها و نحوه عملکرد آنها و همچنین سهولت مسدود کردن و البته استفاده 3 برابری مصرف اینترنت در زمان استفاده از فیلترشکن یا VPN صحبت می کرد ، اصلا به این موضوع کاری نداریم که افراد غیرمتخصص نباید در مورد چیزهایی که اطلاعی در خصوص آن ندارند همایش و سخنرانی داشته باشند و در حوزه غیرتخصصی نظر بدهند .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

ولی اساسا صحبت های این دوستمان در فضای مجازی کاملا اشتباه بوده و امروز می خواهیم در خصوص یکی از تصورات اشتباه در زمان استفاده از VPN ها و فیلترشکن ها صحبت کنیم . در وهله اول به این موضوع توجه کنید که ما ده ها نوع فیلترشکن داریم که از نظر ما فیلترشکن هستند اما از لحاظ فنی در فضای امنیت و تبادل داده به آنها Anonymizer یا ناشناس کننده هم گفته می شود ، قبلا بصورت مفصل در توسینسو در خصوص انواع و اقسام شبکه های Anonymizer صحبت کرده ایم و اگر بخواهیم بحث را به آن سمت ببریم خیلی بحث تخصصی می شود اما بصورت کلی این را بدانید که VPN و Anonymizer دو چیز متفاوت هستند و مکانیزم کاری آنها تفاوت فاحشی دارد و از نظر من این دو قابل مقایسه نیستند .

Anonymizer چیست؟

Anonymizer ها سرویس هایی هستند که امروزه کمتر استفاده می شوند ، آنها بسته های اطلاعاتی که در شبکه اینترنت رد و بدل می شوند را دستکاری می کنند و اطلاعات هویتی افراد را از درونشان حذف می کنند و به جای آنها به وب سایت هایی که منع دسترسی به آنها وجود دارند دسترسی پیدا می کنند و نتیجه را کاربر درون صفحه وب خودش مشاهده می کند ، با توجه به اینکه اندازه بسته های اطلاعاتی در Anonymizer ها چندان تغییری نمی کند و از فضاهای خالی که درون بسته اطلاعاتی وجود دارد یا فشرده سازی Header و Footer بسته اطلاعاتی استفاده می شود.

این نوع از انواع فیلترشکن ها بسیار بسیار کند عمل می کنند و نقش اصلی آنها مخفی سازی یا ناشناس کردن کاربر است ، احتمالا نمونه های این نوع فیلترشکن ها را قبلا در قالب یک فیلد خالی جستجو در صفحه وب مشاهده کرده اید که شما آدرس را وارد می کند و آن وب سایت برای شما با سرعت بسیار کم وب سایت فیلتر شده را باز می کند . به هر حال استفاده از چنین فیلترشکن هایی معمولا کاربرد عام ندارد و برای مخفی کردن استفاده می شود تا استفاده راحت تر از محیط اینترنت ، البته ما در اینجا بصورت بسیار ساده در این خصوص صحبت کردیم اگر نیاز به اطلاعات فنی بیشتر در خصوص نحوه عملکرد این نوع سیستم ها هستید می توانید به آدرس های زیر مراجعه کنید :

این نوع از انواع فیلترشکن ها یا Anonymizer ها بسیار خطرناک هستند زیرا دقیقا می توانند اطلاعاتی که شما در فرآیند ارسال و دریافت درخواست دارید را شنود کنند و البته به هیچ عنوان توصیه نمی شود که از این نوع سیستم ها کاربران عادی استفاده کنند و موارد امنیتی مربوط به این سرویس ها در مقالات آموزش داده شده است . جالب است بدانید که این سرویس ها در قالب شبکه ای هم فعالیت می کنند و در اصطلاح شبکه پروکسی زنجیره ای تشکیل می دهند که درجه مخفی سازی را بیشتر کند . این نوع فیلترشکن ها تاثیر چندانی در مصرف ترافیک اینترنتی شما ندارند اما به شدت کند هستند و به هیچ عنوان توسط کاربران معمولی نباید استفاده شوند زیرا 99 درصد سرویس های مربوطه دارای کدهای مخرب و آلوده هستند ، معمولا هکرها و کارشناس های تست نفوذ سنجی از چنین سرویس هایی استفاده می کنند.

VPN چیست؟ آیا باعث افزایش استفاده از اینترنت می شود؟

به زبان ساده وقتی شما از یک VPN استفاده می کنید از محل کامپیوتر شما به سمت یک یا چند سرور در کشوری که دارای اینترنت آزادتری است یک فرآیند رمزنگاری انجام می شود که داده هایی که شما در این بین انتقال می دهید بین دو سرویس رمزنگاری می شوند و امکان شنود و شناسایی در این بین بسیار بسیار سخت است ، در اصطلاح به این فرآیند رمزنگاری تونل زدن یا Tunneling گفته می شود که باز هم اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در این خصوص داشته باشید به مطالب کاملی که در توسینسو وجود دارد مراجعه کنید .

VPN و سرویس های Tunneling قطعا باعث افزایش مصرف ترافیک اینترنت شما می شوند اما نه به آن مقداری که 200 درصد افزایش 3 برابری وجود داشته باشد بلکه به دلیل استفاده از فرآیند رمزنگاری و به وجود آمدن بار کاری رمزنگاری یا Encryption Overhead بین 5 تا 20 درصد مصرف ترافیک اینترنتی شما افزایش پیدا می کند. اینکه در چه مواقعی 5 درصد و در چه مواردی 20 درصد افزایش مصرف مشاهده می گردد بستگی به نوع پروتکل رمزنگاری دارد که در این بین مورد استفاده قرار می گیرد ، هر چقدر رمزنگاری با تعداد بیت های بیشتری انجام شود طبیعی است مصرف اینترنت افزایش بیشتری پیدا می کند ، به تعداد بیت های رمزنگاری پروتکل های معروف VPN توجه کنید :

  1. PPTP دارای 128 بیت رمزنگاری در حالت عادی
  2. L2TP//IPsec دارای 128 بیت رمزنگاری در حالت عادی
  3. OpenVPN دارای 128 بیت رمزنگاری در حالت عادی

طبیعی است که در حالت عادی این سه پروتکل مصرف حداقلی 5 درصد به ترافیک اینترنتی شما اضافه می کنند اما گاهی که از همین پروتکل ها با رمزنگاری 256 بیتی استفاده می شود ترافیک شما بیت 15 تا 20 درصد افزایش خواهد داشت یعنی با استفاده از OpenVPN دارای 256 بیت رمزنگاری 20 درصد در بدترین حالت ترافیک اینترنت شما افزایش خواهد داشت به زبان ساده تر اگر 2 گیگابایت مصرف عادی روزانه شما باشد با استفاده از VPN تبدیل به 2 گیگابایت و 400 مگابایت خواهد شد . بنابراین پاسخ سئوال این است که ، بله VPN باعث افزایش مصرف اینترنت شما می شود اما در بدترین شرایط 20 درصد این ترافیک را شامل می شود نه بیشتر و هیچوقت افزایش دو برابری یا 100 درصدی و 3 برابری 200 درصدی را نخواهید داشت .

  • نکته : برخی اوقات بر روی سیستم عامل ما نرم افزارهایی نصب شده اند که صرفا در زمانیکه شما با VPN متصل هستید یا به زبان ساده تر آدرسی غیر از آدرس ایران دارید ، به روز رسانی می شوند ، در زمانیکه شما آدرس ایران را داشته باشید این نرم افزارها به دلیل تحریم های نرم افزاری به روز رسانی نمی شوند اما به محض اتصال با اینترنت VPN به روز رسانی خودشان را انجام می دهند که بعضا باعث افزایش استفاده از اینترنت می شوند ، برای مثال آنتی ویروس McAfee یا AVG ، ابزارهای شرکت Adobe ، نرم افزار MATLAB ، ابزارهای SAMSUNG Apps ، به روز رسانی کارت گرافیکی های NVIDIA و درایورها ، آنتی ویروس Symantec ، نرم افزارهای شرکت Oracle ، آنتی ویروس ESET یا همان Nod32 ، ابزارها و درایورهای شرکت AMD ، برخی نرم افزارهای سیستم عامل ویندوز و ... از جمله مواردی هستند که به محض اتصال شما به VPN بعضا شروع به به روز رسانی می کنند . ( با تشکر از Rasool1 )

آیا VPN باعث افزایش سرعت اینترنت می شود ؟

بصورت کلی اگر شما نیاز به دسترسی به وب سایت های داخلی کشور دارید و همزمان به VPN یک کشور خارجی نیز متصل هستید قطعا سرعت دسترسی به وب سایت های ایرانی و داخلی کشور پایین خواهد بود اما اگر مقصد VPN شما یک کشور خارجی باشد که وب سایت مورد نظر شما نیز در خارج از کشور و در نزدیکی آن کشور است سرعت دسترسی به وب سایت مورد نظر بیشتر خواهد شد 

از نظر فنی به دلیل به وجود آمدن یک تونل بین دو مسیر ارتباطی تعداد روترها یا مسیریاب های بین راهی که برای کاربر در حالت عادی با تعداد بالاتری نمایش داده می شوند ، کمتر نمایش داده می شوند و به همین دلیل است که بعضا سرعت در دسترسی به برخی از سرویس ها با VPN بالاتر نیز می رود . اگر می خواهید در خصوص این مورد بیشتر بدانید در خصوص VPN های کاهش Ping در بازی های Online جستجو کنید ، اما خوب این مورد الزامی نیست ولی از نظر فنی شدنی است .

آیا VPN حتما برای فیلترشکن استفاده می شود ؟

اینکه تا اسم VPN می آید به یاد فیلترینگ بیوفتیم کاملا اشتباه است ، VPN یک پروتکل الزامی در اینترنت است ، یک پروتکل امن برای تبادل اطلاعات محرمانه ، اگر این سرویس وجود نداشته باشد امکان شنود اطلاعات محرمانه بسیاری از سازمان های دولتی ایرانی نیز حتی وجود دارد بنابراین نمی توانیم بگوییم چون چاقو ممکن است دست را ببرد پس چیز مضری است . در حال حاضر وب سایت ها و سرویس های بین المللی بسیار زیادی وجود دارند که ما را تحریم کرده اند

و شما برای دستیابی به آنها بایستی با آدرس IP ای غیر از آدرس های ایرانی متصل شوید و به همین دلیل در چنین مواری استفاده از VPN الزامی است . برای مثال وب سایت VMware ، وب سایت آنتی ویروس McAfee و بسیاری از وب سایت های مشابه به ایران اجازه دسترسی به سرویس هایشان را نمی دهند . اما طبیعی است که امکان استفاده از VPN برای دسترسی به وب سایت های فیلتر شده در کشور نیز وجود دارد . اگر سئوالی در این خصوص دارید خوشحال می شویم در خدمت شما باشیم

  • آیا VPN مصرف اینترنت را بالا می برد؟

    پروتکل VPN با توجه به اضافه کردن اطلاعاتی در Header و Footer بسته های اطلاعاتی می تواند بسته به نوع پروتکل VPN مورد استفاده تا 20 درصد حجم مصرف اینترنت شما را بالا ببرد ، توجه کنید که VPN مفهومی جدا از فیلترشکن دارد
  • آیا فیلترشکن حجم مصرف اینترنت را افزایش می دهد؟

    اگر تعریف شما از فیلترشکن همان VPN است ، پاسخ بله است اما برخی اوقات نرم افزارهای جانبی به عنوان پروکسی یا Anonymizer استفاده می شود که به اندازه VPN پهنای باند اینترنت شما را بیشتر مصرف نمی کنند

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات