حسام رسولیان
برنامه نویس موبایل

آموزش تعریف متغیر در جاوا با دستور var به زبان ساده

اگر با زبان برنامه نویسی جاوا حتی در حد مقدماتی هم کار کرده باشید میدونید که برای تعریف متغیر باید در ابتدا نوع متغیر و مشخص کنید و بعد اسم متغیر برای مثال:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
String t;
int i;
boolean b;

اما در اکثر زبان های برنامه نویسی برای تعریف متغیر شما نیازی به مشخص کردن نوع متغیر در هنگام تعریف کردن آن ندارید. برای مثال در جاوا اسکریپت از کلمه های کلیدی let و var, در زبان کاتلین و اسکالا از کلمات var و val , در زبان سی پلاس پلاس از کلمه auto میتونید استفاده کنید.

در دوره آموزش جاوا ( آموزش برنامه نویسی جاوا ) این موارد بصورت رایگان آموزش داده شده است

اما همونطور که بالاتر گفتیم تنها راه تعریف یک متغیر محلی در جاوا این هست که حتما نوع متغیر در ابتدا مشخص شود که خب وقتی پروژه بزرگی بنویسید این کار کمی زمان شما و هدر میده در کل هنگام برنامه نویسی جاوا کدهای تکراری زیادی باید نسبت به بقیه زبان ها بنویسید. اما در نسخه 10 از زبان برنامه نویسی جاوا کلمه کلیدی var به این زبان اضافه شده است و شما میتونید متغیر های محلی خودتون و با استفاده از پیشوند var تعریف کنید.

var str = "Java 10";

var list = new ArrayList();

توجه داشته باشید که کلمه کلیدی var فقط برای تعریف متغیر محلی (local) استفاده میشود و نمیتونید به عنوان متغیر های سراسری یا در توابعی که مقداری را return می کنند از این روش استفاده کنید.البته نکته ای که باید بگم این هست که کلمه var در واقع کلمه کلیدی (keyword) زبان جاوا نیست بلکه کلمه رزرو شده (reserved word) هست.


حسام رسولیان
حسام رسولیان

برنامه نویس موبایل

کارشناسی فناوری اطلاعات برنامه نویس موبایل با زبان های جاوا, کاتلین, دارت(فلاتر) CCNA,LPIC

نظرات