امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش 6 روش رفع خطای Ethernet not working در ویندوز 10

اگر کامپیوتر شما بوسیله کابل اترنت به مودم ADSL متصل هست و شما نمی توانید به اینترنت دسترسی داشته باشید امروز در این مطلب می خواهیم به شما نحوه برطرف کردن این مشکل را به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر تنظیمات Network and Sharing Center را باز کنید روی کارت شبکه اترنت خود مشاهده خواهید کرد که سیستم شما Ethernet connection را شناسایی نکرده است اما اگر به صورت وایرلس یا WiFi به مودم خود شوید براحتی میتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

در این گونه مواقع مشکل می تواند ناشی از منقضی شدن درایور کارت شبکه ، آسیب دیدن کابل شبکه ، آسیب دیدن کارت شبکه و یا پیکربندی های نادرست شبکه باشد. اگر شما سیستم عامل ویندوزتان را به نسخه 10 آپدیت یا Upgrade کرده باشید این مشکل یکی از مشکلات معمولی است که ممکن است با آن مواجه شوید. در این آموزش با ارائه راهکار های مختلف نحوه برطرف کردن این مشکل را به شما یاد میدهیم.

فقط نکته ای که بهتر است به آن اشاره کنم این است که قبل از اینکه به سراغ برطرف کردن مشکل بروید اطمینان حاصل کنید که یک Restore Point از وضعیت فعلی ویندوز بگیرید تا احیانا اگر مشکلی در هنگام رفع این مشکل بوجود آمد بتوانید به Restore Point بازگردید. قبل از اینکه به سراغ راه حل های تخصصی رفع این مشکل برویم اقدامات ساده زیر را جهت رفع مشکل انجام دهید اگر باز هم مشکل حل نشد به سراغ راهکار های تخصصی میرویم :

  1. در وهله اول مطمئن شوید که کارت شبکه فعال یا Enable هست.
  2. کابل شبکه را به پورت های دیگر مودم متصل کنید و مجددا تلاش کنید.
  3. از یک کابل شبکه دیگر استفاده کنید.
  4. کابل شبکه را از سیستم جدا کنید و مجددا به پورت RJ45 سیستم متصل کنید.
  5. کارت شبکه را از سیستم جدا کنید و به یک سیستم دیگر متصل کنید. اگر روی سیستم های دیگر کار کرد پس مشکل از مادربورد سیستم شماست.

راهکار اول : استفاده از ابزار Network Troubleshooter ویندوز

کلید های ترکیبی Windows + I را از روی کیبورد فشار دهید و روی گزینه Update & Security کلیک کنید ، از سمت چپ تصویر گزینه Troubleshoot را انتخاب کنید سپس روی گزینه Internet Connections کلیک کنید و در آخر دکمه Run the troubleshooter را بزنید. یک پنجره باز خواهد که چند تا Next بیشتر نیست. وقتی مراحل را طی کردید در آخر سیستم را Restart کنید.

راهکار دوم : ریست کردن کارت شبکه یا Ethernet Adapter

کلید های ترکیبی Windows + I را از روی کیبورد فشار دهید و روی گزینه Network & Internet icon کلیک کنید ، از سمت چپ گزینه Status را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Network reset کلیک کنید و بعد دکمه Reset now را بزنید. البته Reset کردن کارت شبکه را با خط فرمان هم می توانید انجام دهید که در راهکار های بعد بصورت کامل به آن اشاره خواهیم کرد.

راهکار سوم : فعال سازی کارت شبکه و Update کردن درایور آن

کلید های ترکیبی Windows + R را فشار دهید تا پنجره RUN باز شود تایپ کنید devmgmt.msc و اینتر را بزنید. روی کارت شبکه Ethernet خود راست کلیک کنید و Enable را بزنید. اگر Enable هست لازم نیست این کار را انجام دهید. دوباره روی آن راست کلیک کنید و Update Driver را بزنید ، سپس گزینه Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید تا بصورت اتوماتیک درایور کارت شبکه تان از اینترنت دانلود و روی سیستم نصب شود. حالا سیستم را Restart کنید. چنانچه اصلا به اینترنت دسترسی نداشتید می توانید با انتخاب گزینه Browse my computer for driver software و سپس انتخاب گزینه Let me pick from a list of available drivers on my computer درایور های کارت شبکه ای که در سیستم شما موجود هست را انتخاب کنید و Next را بزنید تا نصب شود. بعد سیستم را Restart کنید.

راهکار چهارم : غیرفعال کردن آنتی ویروس و فایروال

اگر آنتی ویروس روی سیستم بصورت نصب شده دارید آنرا غیرفعال کنید. حال برای غیرفعال سازی فایروال RUN را باز کنید و تایپ کنید firewall.cpl و اینتر را بزنید ، از سمت چپ روی گزینه Turn Windows Firewall on or off کلیک کنید و سپس گزینه های Select Turn off Windows Firewall را برای هر Network Profile انتخاب کنید. سیستم را Restart کنید.

راهکار پنجم : پاکسازی حافظه کش DNS و Reset کردن تنظیمات TCP/IP

Command Prompt را با دسترسی Admin باز کنید و دستورات زیر را اجرا کنید :

ipconfig /release
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew

حالا مجددا Command Prompt را با دسترسی Admin باز کنید و دستورات زیر را اجرا کنید :

ipconfig /flushdns
nbtstat –r
netsh int ip reset
netsh winsock reset
netsh winsock reset catalog
netsh int ipv4 reset reset.log

سیستم را Restart کنید.

راهکار ششم : تغییر دادن تنظیمات Power Management مربوط به کارت شبکه

RUN را باز کنید و تایپ کنید devmgmt.msc و اینتر را بزنید. روی کارت شبکه خود راست کلیک کنید و Properties را بزنید و به تب Power Management بروید و تیک چک باکس Allow the computer to turn off this device to save power را بردارید. در آخر نیز سیستم را Restart کنید.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات