آموزش اضافه کردن نقطه در نام کاربری ( Username ) لینوکس اوبونتو

با سلام خدمت دوستان عزیز ،  امروز می خوام در رابطه با وجود کاراکتر dot در usernameهاي سیستم عامل اوبونتو براتون صحبت کنم. اگه دقت کرده باشید به صورت پیش فرض موقع ساختن يک User Account در اوبونتو نمیشه از کاراکتر dot استفاده کرد. یعنی به عنوان مثال شما نمي تونید از m.kobari به عنوان username استفاده کنید. جاش باید از mkobari یا kobari ویا چیزای بدون dot استفاده کنید. اين مسئله ممکنه برای بعضی از کاربرا خوشایند نباشه و جدا از بحث اين که صرفاْ یکی شاید از این قضیه خوشش نیاد، مشکلات مهمتری هم می تونه ایجاد کنه. توس سازمان ها وزیرساخت های فناوری متوسط و بزرگ، کاربرا معمولاْ دارای username ثابت هستن و معمولاْ از dot توی اون ها استفاده میشه.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مثل همون m.kobari اما اين محدوديت داره به هم ریختگی ايجاد می کنه و مهمتر اگه از سرویس های Radius و یا هر راهکار usernameهاي مرکزی دیگه ای استفاده بشه، این موضوع شمارو دچار مشکلات زیادی می کنه!!! خوب، با توجه به چیزایی که تا الان با هم مرور کریدم می خوایم ببینیم میشه کاری واسه این موضوع کرد یا نه. بله و باید بگم به راحتی هم میشه:

فایل adduser.conf رو در مسیر etc/ باز کنید.

sudo nano /etc/adduser.conf

دنبال خط زیر بگردید. اگه تغییراتی تا الان توی اين فایل اعمال نکردید، این عبارت تو خط 85 يا همون دوروبرا پیدا میشه.

#NAME_REGEX="^[a-z][-a-z0-9_]*\$"

اين خط رو با مقدار زیر عوض کنید.

NAME_REGEX="^[a-z][-.a-z0-9_]*\$"

همون طور که می بینید، تنها تفاوتی که ایجاد شده، اضافه کردن دات بعد از اولین کاراکتر دش، توی اون مقدار رجکسی هست. البته کاراکتر # از ابتدای خط حذف شده ، خوب، الان دیگه می تونید usernameهایی که توشون dot هست هم بسازید. (به عنوان نکته آخر، متوجه میشین مقدار رجکس این خط چه قوانینی رو بیان می کنه؟ دوستانی که دارن تازه با لینوکس آشنا میشن جواب رو در قسمت کامنت ها بیان کنن تا ببینیم جواب درست و کی می ده :)) )


مهیار کباری
مهیار کباری

مهیار کباری، حدود 10 سال سابقه کار دارم در سازمان های و نهادهای دولتی، بانک ها و مؤسسات مالي اعتباری، بیمه ها و سازمان فناوری اطلاعات در حوزه های شبکه، امنیت اطلاعات و زیرساخت سرویس در قالب های مشاوره، طراحي، پياده سازی و راهبری. در حوزه های Cisco، Juniper، Fortinet، F5، VMWare، Server&Storage، Linux و Penetration Test به صورت White Hat فعاليت های خوبی داشتم. بیش از ۴ سال مدیر فنی دپارتمان امنيت و کمتر از یک سال مدیر فنی مرکز داده مؤسسه اعتباری نور بودم و الان هم به صورت Free Lancer فعاليت مي ک

نظرات