محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

ویروس چند وجهی چیست؟ معرفی ویروس Multipartite به زبان ساده

همانطور که از اسم این نوع ویروس کامپیوتری هم مشخص است ، این ویروس چند وجه یا Part دارد . به زبان ساده تر ، این ویروس برای آلوده کردن سیستم شما از روشهای مختلفی استفاده می کند . اکثر ویروس ها یا فایل ها را تخریب می کنند ، یا به Boot Sector هارد دیسک می چسبند و یا به فایل های اجرایی متصل می شوند. اما ویروسی را تصور کنید که هر سه کار را همزمان انجام می دهد ! به این نوع ویروس ها چند وجهی یا Multipartite گفته می شود. البته با عنوان Multi Part هم شناخته می شوند. این نوع ویروس هر سه عملیات تخریب خودش را معمولا بصورت همزمان انجام می دهد و به همین دلیل فرصت شناسایی و خنثی شدن کمتری به ابزارهای ضدویروس شما می دهد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Multipartite Virus

با توجه به اینکه این ویروس می تواند Boot Sector و اساسا MBR سیستم را آلوده کند به نوعی یک ویروس Boot Infector نیز هست . این ویروس برخی اوقات به قسمت های حساس هارد دیسک شما می چسبند و آنها را فرمت می کند . با توجه به تخریب سریع و چند جانبه ای که این ویروس در نحوه کار خود دارد در طی سالهای اخیر جزو ویروس های محبوب برای مهاجمین به حساب می آید . یکی از شواهد و دلایلی که ممکن است شما به یک Multipartite Virus آلوده شده باشید ، مشاهده پیام های کاهش Virtual Memory در سیستم است ، زیرا این ویروس برای تکثیر شدن به شدت از حافظه RAM شما استفاده می کند.

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات