محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

ویروس پلی مورفیک چیست؟ معرفی Polymorphic Virus به زبان ساده

واژه Polymorphic به معنی چند ریختی یا چند شکلی با واژه Multipartite یا چند وجهی در تعاریف ویروس ها کاملا متفاوت است . در واقع ویروس های چند ریختی همانطور که از نامشان هم پیداست ، چهره خودشان را تغییر می دهد و از شکلی به شکل دیگر در می آیند تا از شناسایی شدن مصون بمانند. از نظر میزان پیچیدگی می توان این نوع ویروس را پیچیده ترین نوع ویروس دانست . این نوع ویروس ها به سیستم قربانی حمله می کنند ، پیامی نشان می دهند و شروع به حذف کردن فایل ها می کنند. مکانیزم چند ریختی یا چند شکلی شدن این ویروس ها با استفاده از دو فرآیند رمزنگاری کردن قسمت هایی از کد و البته مبهم سازی یا Obfuscation قسمت هایی از کد ویروس انجام می شود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Polymorphic virus

به زبان ساده تر ویروس می تواند برای رسیدن به هدفش در زمان احتمال شناسایی شدن Code را تغییر بدهد ! اما توجه کنید که کد تغییر کرده هم همان کار ویروس را انجام می دهد . از این نوع ویروس ها به عنوان ویروس های کامپیوتری جهش یافته نیز یاد می شود به شکلی که به مکانیزم تغییر چهره ای که درون این ویروس ها طراحی شدن است موتور جهش یا Mutation Engine گفته می شود.

Polymorphic Virus

پیشرفته ترین نوع این نوع ویروس ها ، ویروسی است که با هر بار تکثیر شدن کدش را تغییر می دهد که به آن در اصطلاح ویروس Metamorphic گفته می شود. چند ریختی بودن بودن ویروس هم می تواند در سطح دستورات و هم می تواند در سطح الگوریتم نوشتاری ویروس باشد . برای مثال این ویروس می تواند در لحظه پورت ارتباط خودش را بیرون کامپیوتر را که احتمال شناسایی شدن آن وجود دارد تغییر بدهد و از پورت های متنوع دیگری استفاده کند.

نویسنده : محمد نصیری

منبع : جزیره امنیت اطلاعات و ارتباطات وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی است


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات