محمد مرادی
پژوهشگر و تحلیلگر داده

رویکردهای جدید SEO که باید بدانید

بهینه­ سازی صفحات وب برای بهتر دیده و یافته شدن در موتورهای جستجو (و به خصوص گوگل)، دغدغه­ای هست که هیچ وقت قدیمی نمی ­شود و هر روزه بر تعداد مشتاقان آن افزوده هم می گردد. به همین دلیل بازار بزرگی پیرامون این حوزه کاری شکل گرفته است و افراد مختلف ادعاهای گوناگونی درباره چگونگی افزایش رتبه صفحات وب در موتورهای جستجو را مطرح می کنند و به تبع آن روش های مختلفی نیز ارائه می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

SEO

چه چیزهایی تغییر کرده است؟

بی انصافی خواهد بود اگر بگوییم تمامی فعالان حاضر در این عرصه غیرمتخصص هستند و تنها با استفاده از روش­ های قدیمی و احیانا فریب دادن موتورهای جستجو اقدام به افزایش رتبه وب سایت ها ( و صفحات آن ها) می کنند. با اینحال، به جرات می توان گفت عده قابل توجهی از بهینه سازها –اعم از شرکت ها و کاربران- اطلاعات کافی از جزئیات فرایند بهینه سازی ندارند.به عبارت دیگر، اگر چه تلاش های زیادی به منظور بهبود رتبه صفحات وب انجام می شود ولی نکات فراموش شده در این فرایند به اندازه ای مهم هستند که توجه به آن ها می تواند نتیجه نهایی را به صورت قابل توجهی بهبود ببخشد.

رویکردهای جدید SEO که باید بدانید

اجازه بدهید به زبان ساده و بدون تعارف صحبت کنیم. اگر برای بهبود وضعیت SEO وب سایت خود تنها متکی به اضافه کردن کلمات کلیدی مناسب و جاسازی آن ها در متن براساس یک چگالی مشخص هستید و یا همه دغدغه شما این است که عنوان دامنه انتخابی شما واجد یک سری ویژگی های خاص باشد و ده ها مورد مشابه دیگر را در ذهن دارید، صراحتا باید به شما بگوییم خیلی خوشبین نباشید.

نه این که چنین تمهیداتی بی فایده و بدردنخور باشند بلکه باید خودمان را با تغییرات نیز هماهنگ کنیم. علاوه بر این باید برای موتورهای جستجو و به صورت مشخص گوگل نیز اندک شعوری قائل باشیم! گوگل دیگر آن گوگل سابق نیست که بتوان از طریق جاسازی لینک های متعدد در متن صفحات و یا پنهان کردن انبوهی از کلمات کلیدی در دل آن ها، فریبش داد. همچنین، گوگل دیگر خیلی هم ظاهر بین نیست و میزان اهمیت متاتگ ها و موارد اینچنین برایش کاهش پیدا کرده.

رویکردهای جدید SEO که باید بدانید

برای SEO موفق چه باید کرد؟

امروزه، گوگل با مجهز کردن خود به هوش مصنوعی پیشرفته و قابلیت تحلیل رفتارهای کاربران به شیوه های متفاوتی صفحات وب را بررسی می کند. به همین دلیل، موفقیت در بهینه سازی وب سایت ها نیازمند آگاهی از شیوه ها و رویکردهای جدیدی است که عدم توجه به آن ها قطعا ما را با مشکل روبه رو خواهد کرد.به صورت خلاصه، علاوه بر فاکتورهای کلاسیک، چندین عامل مهم دیگر نیز در SEO عصر جدید می بایست مورد توجه قرار بگیرد. توجه به کاربران و بهینه سازی برای عوامل انسانی نخستین و مهمترین رویکرد در این زمینه می باشد. به بیانی دیگر، صفحات وبی که مورد توجه کاربران قرار بگیرند، حتی بدون نیاز به استفاده از روش های عجیب و غریب، می توانند مزیت رقابتی خودشان را افزایش دهند و به رتبه های بالاتر دست پیدا کنند.

البته برای رسیدن به چنین هدفی، مسائلی متعددی را باید در نظر داشت، از جمله ریزه کاری ها و ملاحظات ویژه ای در زمینه طراحی کاربرپسند صفحات.مساله دیگر، بهره برداری مناسب از فناوری های موجود است که می تواند به ما کمک کند تا ره صدساله را در طی چند ماه بپیماییم. در این زمینه، قدرت رسانه های اجتماعی و رویکردهای جدید کدنویسی (مانند وب معنایی) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند.

رویکردهای جدید SEO که باید بدانید

آشنایی با چالش ها و مواردی که موتورهای جستجو از آن ها بیزار هستند نیز مساله مهمی است که در بسیاری از بهینه سازی ها به آن ها توجه نمی شود. واقعیت این است که بی توجهی به علایق و سلایق گوگل می تواند تبعات سنگینی را در پی داشته باشد و زحمات چند ماهه و حتی سالیان را به باد دهد.

یک دوره آموزشی جدید در انتظار شماست!

همه مواردی که در بالا به  آن ها اشاره شد و البته بسیاری موارد مهم دیگر، محتوای یک دوره آموزشی جدید با عنوان مباحث پیشرفته بهینه سازی را تشکیل می دهند که به امید خدا در سریعترین زمان ممکن آماده شده و در اختیار دوستان قرار می گیرد.توصیه می کنیم که حتی اگر به بهینه سازی و مباحث  SEO علاقه هم ندارید این دوره را از دست ندهید چرا که مطالب به گونه ای طراحی شده اند که به الگوهای خوبی در زمینه طراحی وب، بازاریابی و مسائل مرتبط دیگر پرداخته می شود.


محمد مرادی
محمد مرادی

پژوهشگر و تحلیلگر داده

کارشناس ارشد مهندسی نرم افزار، پژوهشگر، نویسنده، تحلیلگر داده و طراح وب. علاقه مند به یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته ها.

نظرات