حسین احمدی
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

آموزش تبدیل تصاویر به webp در سی شارپ

چگونه jpg را به webp تبدیل کنیم ؟ چگونه png را به webp تبدیل کنیم ؟ از چه کدی برای تبدیل تصاویر در سی شارپ به webp استفاده کنیم ؟ در این مطلب قصد داریم با نحوه تبدیل انواع تصاویر به فرمت webp در سی شارپ آشنا بشیم. فرمت webp که توسط گوگل معرفی شده، باعث میشه حجم تصاویر بدون از دست دادن کیفیت به طور چشم گیری کاهش پیدا کنه. مخصوصاً اگر شما وب سایتی دارید که تصاویر زیادی در اون استفاده شده، به وسیله فرمت webp می تونید سرعت بارگذاری صفحات رو به شدت کاهش بدید.
کتابخانه های زیادی برای تبدیل تصاویر به فرمت webp وجود دارن که یکی از این کتابخانه ImageProcessor هست. برای استفاده از این کتابخانه کافیه دستورات زیر رو در پنجره Package Manager Console وارد کنید تا این کتابخانه ها به پروژه شما اضافه بشن:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Install-Package ImageProcessor
Install-Package ImageProcessor.Plugins.WebP

در مرحله بعد باید تصویر یا تصاویر مورد نظرمون رو به فرمت webp تبدیل کنیم. متد زیر، آدرس یک تصویر رو میگیره و اون تصویر رو به فرمت webp تبدیل میکنه و در انتها تصویر رو با پسوند webp در کنار همون فایل ذخیره می کنه:

public void ConvertToWebp(string address)
{
    using (var factory = new ImageFactory())
    {
        factory.Load(address)
            .Format(new WebPFormat())
            .Quality(80)
            .Save(Path.Combine(Path.GetDirectoryName(address) + Path.GetFileNameWithoutExtension(address) + ".webp"));
    }
}

نحوه استفاده از کد بالا به صورت زیر هست:

ConvertToWebp("d:\\my.jpg");

به عنوان نمونه، تصویری که در زیر مشاهده می کنید، تصویر اصلی با پسوند jpeg حجمی حدود 4.3 مگابایت داشت که بعد از تبدیل به فرمت webp حجمش به 250 کیلوبایت رسید:

آموزش تبدیل تصاویر به webp در سی شارپ

امیدوارم این نکته مورد استفاده دوستان قرار گرفته باشه و حتماً در وب سایت هاتون از این قابلیت استفاده کنید.


حسین احمدی
حسین احمدی

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس و توسعه دهنده ارشد وب

حسین احمدی ، بنیانگذار TOSINSO ، توسعه دهنده وب و برنامه نویس ، بیش از 12 سال سابقه فعالیت حرفه ای در سطح کلان ، مشاور ، مدیر پروژه و مدرس نهادهای مالی و اعتباری ، تخصص در پلتفرم دات نت و زبان سی شارپ ، طراحی و توسعه وب ، امنیت نرم افزار ، تحلیل سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی ...

نظرات