شهروز بهمن
موسس و مدیر گیم پاس

آموزش تبدیل محیط گرافیک به محیط Core در ویندوز سرور 2012

یکی از قابلیت های که از ویندوز سرور 2008 برای نصب شرکت محترم مایکروسافت به آن اضافه کرده ، نصب این سیستم عامل در حالت Core بوده است. شاید برای بعضی از دوستان تازه وارد سوال باشه این حالت یعنی core به چه شکل است. در واقع شما هنگام نصب این حق انتخاب را دارید که سیستم عامل سرور خودتون (2008 به بعد ) رو با حالت core نصب کنید که با این کار شما در واقع پس از نصب دیگه با محیط زیبا و گرافیکی و راحت ویندوز مواجه نمیشید و فقط و فقط یک صفحه مشکی یا سیاه معروف Command Prompt رو می بینید و باید برای انجام تنظیمات از قبیل نصب سرویس ها و رول ها و یا برای مثال اضافه کردن یوزر و یا گرپ به طور کل از یک سری دستور استفاده کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

حالت core در واقع فضای کمتری اشغال میکنه و همچنین امنیت سرور ما رو هم بالا میبره چون لایه های گرافیکی سیستم عامل دیگه نصب نمیشه. اما قابلیت خوبی که از ویندوز سرور 2012 به این طرف بازم شرکت محترم مایکروسافت به این سیستم عامل اضافه کرده اینه که شما میتونید محیط گرافیکی را به core و محیط core را به محیط گرافیکی تبدیل نمائید که در اینجا قصد دارم که آموزش این کار رو براتون در زیر بزارم.

در مرحله اول شما باید رول ها و ویزگیهایی که مربوط به بخش گرافیکی می باشند و باعث می شوند که شما محیط گرافیکی سیستم عامل خودتون رو ببینید به خوبی بشناسید تا بتوانید آن را از سیستم حذف کنید که محیط core برای شما ظاهر شود. شما طبق شکل با وارد شدن به server manager و کلیک بر روی گزینه Manage و زدن گزینه Remove Roles and Features رفتن به لیست Features و کشیدن نوار به سمت پائین گزینه تیک خورده User interface and infrastructure رو ببینید که با باز کردن آن با دو گزینه Graphic management tools and infrastructure و windows graphic shell برخورد میکنید که این دو گزینه هستند که محیط گرافیکی سیستم عامل را برای شما نمایش میدهند پس بنابراین با پاک کردن این دو ویژگی ما به محیط core منتقل میشویم.

وب سایت توسینسو

در اینجا نکته ای در ارتباط با این دو ویژگی بگویم که شما با پاک کردن ویژگی windows graphic shell به حالتی مینیمال یا minimal server interface میرسید که بعد از پاک کردن این ویژگی شما به زبان ساده وارد محیط core شده اید اما نه بث صورت کامل و بعضی از ویژگی های سیستم عامل خودتون رو به صورت گرافیکی میتونید مشاهده کنید مثل server manager و با پا ک کردن ویژگی Graphic management tools and infrastructure بعد از پاک کردن ویژگی قبلی کامل وارد محیط core خود می شوید.

اما لازم به ذکر است که ما کار پاک کردن این ویژگی ها رو در محیط گرافیکی انجام نمیدهیم زیرا باید با دستور ها اشنا باشیم که وقتی وارد محیط core میشویم برای برگشت به محیط گرافیکی دچار مشکل نشویم. بنابر این وارد نرم افزار PowerShell خود میشویم. در واقع ویندوز PowerShell محیطی است که مایکروسافت بعد از عرضه exchange server 2007 آن را وارد سیستم عامل های خود کرد که از طریق این برنامه میتوانیم در محیط دستوری هم به دستوراتی که در محیط cmd یا command prompt اجرا میکردیم دست پیدا کنیم و هم این که به دستورهای جدیدی که کارهایی که ما در محیط گرافیکی انجام میدهیم را در محیط دستوری برای ما فراهم می کنند دست پیدا کنیم.پس از وارد شدن به نرم افزار قدرتمند PowerShell شما باید دستوری که در زیر برای شما نوشته ام وارد کنید

Uninstall-windowsfeature server-gui-shell –Restart
وب سایت توسینسو

خوب بررسی کنیم که در دستور بالا چه چیز گفتیم این دستگاه بنده خدا برای ما انجام بده ، در محیط پاورشل برای اینکه بتونیم با سیستم ارتباط برقرار کنیم و دستورات و کار هامون رو انجام بدیم از فعل یا verb استفاده می کینم که همونطوری که در اول جمله میبینید با کلمه Uninstall دستور پاک کردن دادیم اما پاک کردن چه چیز؟ بله ویژگی ویندوز در قسمت بعدش با نوشته شدن کلمه windows feature این موضوع مشخص می باشد.

حالا قسمت بعد کدوم ویژگی در واقع ویژگی اولی که باید پاک بشه یکی از ویژگی هایی است که در بالا توضیح داده شده بود که سیستم ما رو به حالت مینی مال minimal میبره و در آخر با دادن دستور ری استارت میگیم که بعد از انجام این کار سیستم حتما یک بار ری استارت بشه.بعد از بالا اومدن سیستم همونطور که ملاحظه می کنید خبری از taskbar و یا دکمه استارت و ما بقی مسائل نیست اما طبق تنظیم پیش فرضی که خود ویندوز سرور 2012 داره شما سرور منیجر رو به صورت گرافیکی خواهید داشت (بعد از زی استارت) همراه با محیط command prompt همانند شکل زیر:

وب سایت توسینسو

اما دوستان اگه دقت کنین ما در بالا گفتیم که برای دستیابی به ویژگی های بیشتر محیط دستوری مثل پاک کردن رول ها یا ویژگی های سیستم عامل سرور باید وارد محیط PowerShell بشیم اما در حال حاضر با ری استارت شده سیستم با محیط cmd و یا command prompt روبرو هستیم حالا چه کنیم یعنی Game Over شدیم؟ نه شما با دادن دستور ساده PowerShell در محیط cmd می تونین Command Prompt خودتون رو به پاورشل PowerShell تبدیل کنید مثل شکل زیر:

وب سایت توسینسو

حالا بعد از ان کار ما باید ویژگی بعدی که در بالا به آن اشاره کردیم را پاک کنیم که برای این کار از دستور زیر استفاده می کنیم:

Uninstall-windowsfeature server-gui-mgmt-infra –restart
وب سایت توسینسو

که در واقع محیط ویندوز خودمون رو به از حالت مینیمال minimal به حالت core خواهیم برد. که اگر در این حالت دستور servermanager رو در محیط دستوری بزنید این نرم افزار برای شما اجرا نخواهد شد.حال برای برگرداندن حالت core به حالت گرافیکی دقیقا بر عکس مراحل بالا عمل کرده و ویژگی های که پاک کردیم را دوباره نصب کنیم که برای این کار دیگر نیاز به نصب به صورت تک تک نیست و می توانیم به صورت یک جا این دو ویژگی را مثل دستوری که در زیر برای شما نوشته ام نصب کنید:

لازم به ذکر است قبل از آن باید دستور PowerShell را در محیط cmd وارد کنید که تبدیل لازم رو به پاورشل انجام دهید.

Install-windowsfeature server-gui-mgmt-infra,server-gui-shell -restart
وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

در آخر لازم به ذکر است که شما برار کار با محیط دستوری باید تمرین بیشتر در محیط گرافیکی در برنامه PowerShell انجام دهید و خالی از لطف نیست که بگویم برای یادگیری بیشتر شما در محیط برنامه PowerShell با تایپ دستور ISE می توانید وارد برنامه PowerShell ISE بشوید که در این محیط با کار به صورت گرافیکی با دستورات پاورشل می توانید سعی در یادگیری هر چه بیشتر این محیط و نرم افزار خوب و پر استفاده بپردازید.

با احترام بی کران و گرم و صمیمانه


نظرات