محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Folder و Directory در چیست؟ به زبان بسیار ساده

تفاوت پوشه و دایرکتوری در چیست؟ کلمات Folder و Directory کلماتی هستند که کاربران ویندوز به وفور از آنها استفاده می کنند. کاربران و چه بسا بسیاری از افراد حرفه ای زمینه کامپیوتر همیشه این دو کلمه را با هم اشتباه می گیرند. با توجه به اینکه هم واژه Folder و هم واژه Directory هر دو برای مشخص کردن محل های ذخیره سازی استفاده می شوند معمولا از این دو یک چیز برداشت می شود ، اما این دو کلمه کاملا مفهوم متفاوتی با هم دارند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

Folder یک روش برای طبقه بندی فایل ها است ، چه فایل های مستندات متنی ، چه فایل های ویدیو و صوتی و چه نرم افزارها ، همچنین یک Folder می تواند درون خودش یک یا چندین Folder دیگر نیز داشته باشد. فایل ها بصورت سیستماتیک درون این Folder ها طبقه بندی و ذخیره می وشند. در واقع ذخیره سازی فایل ها درون کامپیوتر تنها به وسیله Folder ها و ساختاری که ارائه می کنند امکانپذیر است.

حالا به سراغ سیستم عاملی های ویندوزی برویم ، جاییکه ما فایل سیستمی به نام File Allocation Table یا FAT داریم. در واقع فایل سیستم یا همین FAT ای که ما نام بردیم برای پیدا کردن محل فایل ها بر روی هارد دیسک سیستم استفاده می شود. این ساختار Allocation یا مکانیابی یکی از مکانیزمهای بسیار خوب برای پیدا کردن فایل ها و فولدرها در سیستم عامل به حساب می آمد. همانطور که ساختار Folder برای مدیریت کردن فایل های یک کاربر مورد استفاده قرار می گیرد ، یک ساختار Directory برای یک کامپیوتر برای مدیریت کردن اطلاعات موجود در یک کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در واقع Directory کاری شبیه به دفترچه یا دایرکتوری تلفن انجام می دهد. برای اینکه یک مثال از تفاوت اصلی بین دایرکتوری و فولدر ( Directory vs Folder * داشته باشید هارد دیسک های یک کامپیوتر در سیستم عامل ویندوز را در نظر بگیرید ، در این کامپیوتر هارد دیسک ها به قسمت هایی به نام درایو C ، درایو D ، درایو E و ... تقسیم بندی می شوند. اگر به داخل درایو C نگاه کنیم Folder هایی به نام downloads ، Program Files ، Windows و ... مشاهده می کنیم که مورد استفاده ما هستند. زمانیکه بر روی هر کدام از Folder ها راست کلیک کنید و Properties بگیرید کامپیوتر همیشه مسیر دستیابی به فایل های مورد نظر را به شکل زیر نمایش می دهد :

C:\Windows\System32
C:\Windows\System32\drivers
تفاوت فولدر و دایرکتوری

این ساختار نامگذاری که مشاهده می کنید به عنوان یک ساختار دایرکتوری یا Directory شناخته می شود که توسط سیستم عامل برای شناسایی و پیدا کردن فایل ها استفاده می شود. کاربران هم از طریق این ساختار می توانند به فایل های ذخیره سازی شده روی سیستم و محل اصلی ذخیره سازی انها پی ببرند. البته در ساختار فنی Directory و Folder تفاوت های بسیاری وجود دارد. اما تا همین جا بدانید که دایرکتوری یک ساختار جامع برای سیستم عامل است و یک زیرساخت برای فایل سیستم به حساب می آید در حالیکه Folder یک قالب نگهداری است که در سیستم عامل های گرافیکی معرفی شده است و ممکن است به هیچ وجه در یک Folder محل اصلی ذخیره سازی فایل مشخص نباشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات