امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

حل خطای Operation could not be completed کد 0x00000709 در پرینتر

مشکلات متعددی در دسترسی به پرینتر Share شده در کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز وجود دارد. یکی از این مشکلات با پیغام خطای زیر همراه است که ممکن است با آن روزی رو به رو شوید . در این آموزش قصدمان این است که به حل آن بپردازیم :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Operation could not be completed (error 0x00000709). Double click the printer name and make sure that the printer is connected to the network.

متن خطا میگوید که بر روی پرینتر دابل کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید که پرینتر به شبکه متصل است. خب در اکثر مواقع پرینتر به شبکه متصل است ولی مشکل از جای دیگری است، علت مشکل این است که کاربر برای تنظیم آن پرینتر به عنوان پرینتر Default یا پیشفرض دسترسی یا Permission لازم را ندارد. بعضاََ این مشکل با پیغام خطای زیر نیز همراه است :

Operation could not be completed (error 0x00000005). Access is denied.

هر دوی این خطا ها بوسیله تنظیمات رجیستری ویندوز قابل حل و فصل است پس برای حل این مشکل مراحل زیر را قدم به قدم جلو بروید :

1- کلید های ترکیبی Windows و R را بفشارید تا پنجره RUN باز شود.

2- داخل فیلد پنجره RUN تایپ کنید regedit و کلید اینتر را بزنید تا پنجره Registry Editor باز شود.

3- مسیر زیر را در رجیستری دنبال کنید :

HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Windows

4- بر روی پوشه Windows راست کلیک کرده و ...Permissions را انتخاب کنید.

5- برای کاربر Administrator دسترسی Full Control را بدهید. بدین صورت که روی کاربر Administrator کلیک کنید تا Highlight شود و تیک چک باکس Full Control را بزنید و OK کنید.

6- در ادامه مرحله قبل روی Username یا نام کاربری مورد نظر خود کلیک کنید و به آن نیز دسترسی Full Control بدهید و OK کنید.

7- مقادیر رجیستری زیر را اگر وجود داشتند حذف کنید :

1- Device
2- LegacyDefaultPrinterMode
3- UserSelectedDefault

8- کار تمام است، میتوانید روی پرینتر خود دابل کلیک کرده و آنرا به عنوان پرینتر پیشفرض خود انتخاب کنید.

نکته : گاهی اوقات پیش می آید که با آدرس IP میخواهید پرینتر را بر روی سیستم خود نصب کنید و با پیغام خطای فوق مواجه میشوید در این صورت با Restart کردن سیستمی که پرینتر روی آن نصب شده است نیز میتوانید اقدام به رفع این مشکل کنید.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات