میلاد اسحاقی
کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

آموزش راه اندازی دومین کنترلر ادیشنال (ADC) به IFM Backup

سلام به همه ی دوستان ITpro عزیز، در این آموزش هدف مروری بر راه اندازی ادیشنال DC به کمک IFM Backup می باشد. همانطور که می دانید برای راه اندازی ادیشنال DC نیاز است که به دیتابیس اکتیو دایرکتوری و همچنین فولدر Sysvol و تنظیمات Registry که در RootDC موجود است ، دسترسی داشته باشیم.اگر به صورت معمول به نصب ادیشنال DC بپردازیم لازم است در حین نصب ارتباط شبکه ای مناسبی با RootDC مورد نظر داشته باشیم تا دیتای لازم به ادیشنال DC ما منتقل شده و نصب انجام بپذیرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

حالا اگر ارتباط شبکه ای بین سروری که ما می خواهیم به عنوان ادیشنال DC راه اندازی کنیم و RootDC که قرار است دیتابیس اکتیو دایرکتوری را در اختیار ادیشنال قرار دهد دچار قطعی های مکرر و یا مشکل پهنای باند باشد ، بهترین راه حل استفاده از از روش IFM Backup است. در این روش درواقع ابتدا ازRootDC یک Backup از نوع IFM تهیه می کنیم و سپس این Backup را که تحت یک فولدر مشخص نگه داری می شود به سروری که قرار است به عنوان ادیشنال DC راه اندازی شود منتقل می کنیم و در مراحل DCPromo این فولدر را به عنوان Source برای بدست آوردن دیتابیس و Sysvol معرفی می کنیم.در ادامه به برسی نحوه انجام این کار و تنظیمات مورد نظر خواهیم پرداخت:

برای شروع لازم است تا یک IFM Backup از RootDC تهیه کنیم ، برای این کار این مراحل را پیگیری کنید:

ابتدا با دسترسی ادمین وارد محیط CMD شوید و از دستور ntdsutil عبارت Activate Instance NTDS را وارد کنید تا عبارت Active instance set to “ntds” نمایش داده شود .

1

سپس داخل ntdsutil عبارت ifm را تایپ کرده و Enter کنید، سپس داخل ifm تایپ کنید:Create Sysvol full c:\ifmbackup البته می توانید مسیری دیگری جز درایو C را برای این کار انتخاب کنید تا Back up مورد نظر درمسیر دلخواه شما ذخیره شود.

2
3

می توانید به آدرس مشخص شده بروید و فولدر ساخته شده و محتویات آنرا برسی کنید

4

حالا سراغ سرور مورد نظر که قرار است به عنوان Additional DC ساخته شود می رویم و مراحل نصب ادیشنال DC را طی می کنیم تا به مرحله معرفی IFM Backup برسیم ، مراحل طی شده به صورت تصویری و مرحله به مرحله بدون توضیحات اضافه نمایش داده شده اند.ابتدا دستورDCpromo برای راه اندازی DC :

5

انتخاب گزینه Existing forest و گزینه اول برای Additional dc

6

مرحله بعد انتخاب دامین مورد نظر می باشد ، که قطعا نام ITpro خواهد بود.

7

میرسیم به انتخاب Site مورد نظر:

8

انتخاب Option های لازم جهت DC مورد نظر که ما نقش DNS و GC را هم انتخاب می کنیم:

9

نهایتا به مرحله مورد نظر می رسیم ، دراین پنجره انتخاب مدیا مورد نظر جهت به دست آوردن دیتا بیس های لازم برسی می شود و چون ما می خواهیم از Backup تهیه شده استفاده کنیم به راحتی آدرس فولدری که Backup گرفته شده از RootDC را در آن قرار دادیم معرفی می کنیم . مطابق شکل خواهیم داشت:

10

انتخاب Source Domain Controler در این مرحله خواهد بود.

11

محل ذخیره دیتابیس ، لاگ فایل ها و sysvol folder :

12

انتخاب Restore Mode Administrator Password در این مرحله انجام می شود:

13

و نهایتا نصب DC به پایان خواهد رسید

14
15

میلاد اسحاقی
میلاد اسحاقی

کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

میلاد اسحاقی ، مدرس و مشاور شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، مدیر IT خبرگزاری دانشجو ، بیش از 6 سال سابقه تدریس مستمر در موسسات معتبر و مراکز دولتی ، عاشق یادگیری و آموزش ، عاشق مایکروسافت و سرویس های وابسته ، دارای مدارک بین المللی MCSE 2012 در حوزه مایکروسافت

نظرات