محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

آموزش استفاده از تاریخ شمسی در اکسل (Excel)

سلام دوستان، خیلی وقتها پیش اومده که بخواهیم در سلولهای اکسل از تاریخ هجری شمسی استفاده کنیم، که متاسفانه این موضوع تا چندی پیش برای ما مقدور نبود، هرچند که برخی Add onها و نرم افزارهای جانبی برای این کار به بازار ارائه شد ولی هیچیک جوابگوی نیاز اکثر کاربران نبود. حال میخواهیم در این مطلب به روش استفاده از تاریخ هجری شمسی سیستم در سلولهای اکسل بپردازیم. برای این منظور دو چیز به صورت پیش نیاز است:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • استفاده از ویندوز 10
  • نصب آخرین ورژن نرم افزار اکسل یعنی Excel 2016 از مجموعه Microsoft Office 2016

همانگونه که می دانید، خوشبختانه امکان استفاده از تاریخ هجری شمسی در ویندوز 10 در دسترس کاربران قرار گرفته است، حال برای استفاده از تاریخ هجری شمسی، ابتدا می بایست طبق مراحل ذکر شده در لینک فوق، تقویم سیستم را بر روی هجری شمسی تنظیم نمائید، پس از انجام این کار کافیست نرم افزار اکسل را اجرا نموده و طبق تصویر زیر، ابتدا سلولهایی را که قصد دارید تاریخ هجری شمسی در آنها وارد کنید، انتخاب کرده و با کلیک راست کردن بر روی سلولهای انتخاب شده، گزینه Format Cells را برگزینید:

برای یادگیری بیشتر میتوانید به دوره آموزش اکسل در بخش دوره های آموزشی سایت مراجعه کنید.

وب سایت توسینسو

سپس از منوی Number، طبق تصویر فوق گزینه Date را انتخاب نموده و قسمت Location را بر روی IRAN و Calender type را بر روی Persian تنظیم نمائید و در آخر بهتر است تیک گزینه Input date according… را انتخاب کرده و OK نمائید. حال اگر در هر یک از سلولهای انتخاب شده کلیدهای Ctrl+: (به فارسی کلید ک) را بفشارید و سپس کلید Enter را بزنید، تاریخ جاری سیستم به صورت خودکار (متناسب با Type انتخاب شده در تصویر بالا) درج می گردد:

وب سایت توسینسو

نویسنده: محمود کیاستی

منبع: انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران

نشر و کپی برداری، صرفاً با ذکر نام نویسنده و منبع مجاز می باشد.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات