امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

سرویس SuperFetch چیست؟ بررسی کاربرد سرویس SysMain

همیشه سرعت اجرای برنامه ها و نرم افزار ها در سیستم عامل برای ما مهم بوده و هست و ما دوست داریم تا نرم افزار هایمان با بالاترین سرعت ممکن در سیستم عامل اجرا شوند. در این مطلب میخواهیم سرویسی را در سیستم عامل ویندوز معرفی کنیم که دقیقاََ برای همین موضوع میباشد. سرویس Superfetch یا SysMain در سیستم عامل ویندوز سرویسی است که برای اجرای سریع نرم افزار ها و بهبود پاسخ گویی سیستم به درخواست های سیستمی طراحی شده است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

این سرویس با بارگزاری برنامه ها یا نرم افزار هایی که مکرراََ توسط ما مورد استفاده قرار میگیرد در حافظه RAM سیستم باعث میشود تا نرم افزار ها از هارد دیسک فراخوانی نشوند و به صورت مستقیم از حافظه RAM اجرا شوند. با این حال سرویس Superfetch میتواند مدت زمان زیادی را در پس زمینه یا Background در حالت اجرایی قرار بگیرد و منابع سخت افزاری سیستم نظیر حافظه RAM ، پردازنده CPU و دستگاه های ذخیره سازی یا Storage را اشغال کند.

فعال بودن این سرویس گاهاََ باعث کندی سیستم میشود اما به سیستم صدمه نمیزند. از این رو پیشنهاد ما به شما این است که در صورت لزوم میتوانید با خیال راحت آنرا غیر فعال یا Disable کنید. توجه کنید اگر شما به جای هارد دیسک ، دیسک SSD دارید نیاز نیست تا این سرویس را فعال کنید. سرویس Superfetch در ویندوز در حالت پیشفرض در حالت اجرایی یا Running قرار دارد و زمانیکه ویندوز بوت میشود این سرویس بطور Automatic شروع به کار میکند.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات