محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Routable Protocols و Non Routable Protocols در چیست؟

پروتکل ها زبان مشترک بین کامپیوترها در شبکه هستند و مسئول انتقال داده ها در شبکه نیز هستند. در تئوری مفهوم اینترنت بسیار ساده است : اینترنت عبارتست از برقراری ارتباط بین تعداد بسیار زیادی کامپیوتر مختلف فارق از بحث اینکه این کامپیوترها در چه مکانی قرار دارند. اما همین لفظ تعریفی ساده در عمل بسیار بسیار پیچیده می شود. اساس و پایه گذاری اینترنت بر مبانی پروتکل های اینترنتی بود که اولین بار در اوایل سال 1970 طراحی و پیاده سازی شدند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

پروتکل ها در علم کامپیوتر دستورالعمل های استانداری هستند که برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها و رد و بدل کردن اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند البته این تعریف کاملا یک تعریف دیکشنری وار است. زمانیکه صحبت از برقراری ارتباط و انتقال اطلاعات در اینترنت به میان می آید پروتکل ها به نام Internet Protocols تغییر نام می دهند. در قسمت نهم از دوره آموزش نتورک پلاس در خصوص نحوه کار روتر و تفاوت بین پروتکل های مسیریابی صحبت می کنیم.

تفاوت Interior Gateway و Exterior Gateway در چیست ؟

قبل از اینکه به سراغ تشریح مفاهیم Routable و Non Routable برویم بهتر است در خصوص مفاهیم Exterior و Interior صحبت کنیم .در اینترنت روترها یا مسیریاب هایی قرار دارند که تشخیص می دهند اطلاعات را بایستی از کجا و در چه مسیری انتقال دهند. پروتکل های اینترنتی از فرآیند مسیریابی یا Routing برای انتقال اطلاعات از یک مبدا به یک مقصد استفاده می کنند. بصورت سنتی ما عادت کرده ایم که دستگاه هایی که عملیات Internet Routing را انجام می دهند را Gateway بنامیم.

دو نوع کلی از Gateway ها وجود دارد که شما آنها را به عنوان Interior و Exterior نامگذاری می کنیم. Interior Gateway ها عملیات مسیریابی را برای شبکه ها یا ماشین هایی انجام می دهند که کنترل مدیریتی آنها بر عهده یک سازمان یا یک تیم مدیریتی باشد ، مثلا شبکه WAN سازمان شما یک Interior محسوب می شود و Router های موجود در آن نیز Interior Gateway هستند. اما Exterior Gateway ها شبکه هایی را به هم متصل می کنند که مدیریت آنها متمرکز و بر عهده یک فرد یا شخص خاص نیست و همین موضوع باعث وجود انواع و اقسام پروتکل ها و شبکه های مختلف در این نوع Gateway ها می شود. شبکه جهانی Internet و Router هایی که در آن قرار دارند به نوعی از نوع Exterior Gateway هستند.

منظور از Routable Protocols یا پروتکل های قابل مسیریابی چیست ؟

هر چقدر گشتم تنها تعریفی که Routable Protocols را به درستی ارائه کرده بود مجله PC Magazine بود که تعریفی به این شکل داشت : Routable Protocol ها یا پروتکل های قابل مسیریابی پروتکل های ارتباطی هستند که شامل یک آدرس شبکه به همراه یک آدرس دستگاه هستند . این پروتکل ها اجازه می دهند که Packet هایی که حاوی اطلاعات هستند از یک شبکه بتوانند به شبکه دیگری ارسال شوند و این بدین معناست که اطلاعات می توانند به هر جایی و در هر شبکه ای مسیریابی شوند ، در پروتکل های Routable هم از سیستم های Interior و هم از Exterior می توان برای انتقال اطلاعات استفاده کرد.

منظور ار Non Routable Protocols یا پروتکل های غیرقابل مسیریابی چیست ؟

Non Routable Protocols یا پروتکل های غیرقابل مسیریابی نیز برای انتقال داده ها استفاده می شوند اما با این تفاوت که این نوع از پروتکل ها صرفا برای استفاده در سیستم های Interior Gateway یا Interior Routing استفاده می شوند. بر طبق تعریفی که باز هم مجله معتبر PC Magazine ارائه داده است یک Non Routable پروتکل ارتباطی است که شامل فقط آدرس دستگاه است و در آن آدرس شبکه دیده نمی شود. در واقع در این نوع از پروتکل ها شما هیچ مکانیزمی مشاهده نمی کنید که بخواهد داده های شما را از شبکه ای به شبکه دیگر بفرستند و فقط مختص یک شبکه می باشد این بدین معناست که این پروتکل ها فقط قابل استفاده در شبکه Interior هستند ، برخی افراد اعتقاد دارند که این نوع پروتکل ها بسیار امکانات محدودی دارند.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات