تفاوت FAT و NTFS در چیست؟ معرفی 2 روش تبدیل FAT به NTFS

ویندوز XP شرکت مایکروسافت کار خود را با استفاده از فایل های سیستمی NTFS به طور پیش فرض برای درایو های داخلی آن از سال 2001 آغاز کرد اکنون بعد از 12 سال پس چرا USB ها و کارت های SD و درایور های قابل حمل هنوز از FAT32 استفاده می کنند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مشکل در FAT32 یا چرا مایکروسافت NTFS را ایجاد کرد ؟ مایکروسافت تولید کرد NTFSرا به منظور بهبود در FAT32 از راه های مختلف برای فهمیدن این که چرا ویندوز از NTFS استفاده کرده ما باید مشکلات همراه باFAT32 را بیابیم و این که چگونه NTFSپوشش می دهد آنها را FAT32 تنها پشتیبانی می کند .

از فایل ها تا حجم 4گیگا بایت و قابلیت فرمت کردن تا 2 ترا بایت برای مثال اگر شما یک فایل ویدیویی بزرگ تر از 4 گیگا بایت داشته باشید شما هیچ گاه نخواهید توانست SAVE کنید آن را در یک فایل سیستمی با فرمت FAT 32 . اگر شما یک درایو 3 ترا بایتی داشته باشید شما آن را تحت عنوان FAT32 نمیتوانید فرمت کنید permission ، fat32 ها را پشتیبانی نمیکند.

با permission ، NTFS ها اجازه خواهند داشت تا سطوح امنیتی خود را اجرا کنند در این جا دلایل خوبی وجود دارد چرا که ویندوز استفاده می کند ازNTFS برای پارتیشن های سیستم . NTFS با امنیت بیشتر و قوی تر است و فایل ها را با سایز های بالا تر قبول می کند شکل زیر permission های پوشه system32 در درایو C را نشان می دهد :

وب سایت توسینسو

اما این مشکل بر روی درایور های قابل حمل نیست .البته هیچ کدام از دلایل بالا مشکل واقعی بر روی USB ها و کارت های SD نیستند چرا که Usb یا کارت های SD قطعا اندازه ای زیر 2 ترا بایت دارند لذا نیازی به نگرانی شما در مورد محدودیت بالا نیست شما ممکن است گاهی اوقات بخواهید که یک فایل بزرگ تر از 4 گیگا بایت در یک درایو کپی کنید یا در موقعیتی که ممکن است بخواهید یک درایو را به عنوان NTFS فرمت کنید

در حقیقت ، این میتواند دلیل مشکل ها باشد زمانی که دستگاه قابل حمل خود را بین دستگاه های مختلف انتقال می دهید برای مثال ، فایل ها ممکن است set شوند تا فقط با یک ID number یوزر خاص در دسترس باشند این ممکنه خوب کار کند زمانی که درایو شما داخل کامپیوتر قرار میگیرد گاهی ، اگر به این صورت بود و شما یک هارد قابل حمل را به کامپیوتر دیگر انتقال می دادید هرکسی در کامپیوتر دیگر با یوزر ID می توانست بر روی این فایل دسترسی پیدا کند.

چگونه فرمت یک درایو را از FAT32 به NTFS تغییر دهیم ؟

وب سایت توسینسو

اگر شما یک هارد با فرمت FAT32 داشته باشید ممکن است نتوانید یک فایل بزرگ را در این درایو کپی کنید حالا در این مقاله نحوه تبدیل FAT32 به NTFS را یاد میگیریم.همانطور که در بالا گفته شد fat32 قابلیت ذخیره فایل های بزرگ را ندارد

وب سایت توسینسو

تبدیل مستقیم فرمت FAT به NTFS با فرمت کردن

اگر شما مقدار زیادی فایل در یک درایو داشته باشید و دیگر آن درایو جای خالی نداشته باشد می توانید تبدیل کنید فرمت آن را مستقیما از fat32 به ntfs .

cmd را باز کنید و جمل اول تصویر زیر را بنویسید

وب سایت توسینسو

برای مثال برای تبدیل فرمت درایو G عبارت زیر را می نویسیم

convert G: /FS:NTFS

این تبدیل ممکنه مقداری طول بکشد مخصوصا زمانی که یک درایو بزرگ را تبدیل می کنید

وب سایت توسینسو

روش دوم تبدیل FAT به NTFS بدون از دست رفتن اطلاعات

اگر شما مقدار زیادی اطلاعات در یک درایو نداشتید کپی کنید اطلاعات را در جای دیگر و پس از فرمت کردن درایو آن ها را برگردانید این کار با راست کلیک کردن بر روی درایو و کلیک بر روی گزینه format انجام می شود

وب سایت توسینسو

سپس از نوار file system گزینه ntfs را انتخاب کرده و فرمت را می زنید

وب سایت توسینسو

با تمام شدن فرمت می توانید اطلاعات را برگردانید


محسن آرمان منش
محسن آرمان منش

مهندس فناوری اطلاعات دارای مدرک : windows server 2008 , , network+ , , windows 7 , , میکرو کنترلرها در رباتیک AVR , ,

نظرات