محمد رفیعی
کارشناس زیر ساخت

آموزش بکاپ گیری از IIS با ماژول Backup : آموزش نصب ماژول بکاپ

با سلام خدمت همه دوستان در این مقاله قصد داریم تا نحوه افزودن ماژول Backup به کنسول IIS را خدمت شما توضیح دهیم.همانطور که می دانیم روش معمول در تهیه پشتیبان از تنظیمات IIS استفاده از دستور appcmd می باشد .این دستور که در مسیر C:\Windows\System32\inetsrv می باشد از طریق کنسول CMD قابل اجراست. این روش برای کسانی که علاقه زیادی به محیط command ندارند شاید جذابیتی نداشته باشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Appcmd add backup
Appcmd restore backup
وب سایت توسینسو

برای تهیه پشتیبان از وب سایت هم که در روش معمول از فایل Web.config بصورت دستی پشتیبان تهیه می شود.حال شما می توانید ماژول Backup$Restore را به کنسول خود افزوده و براحتی این کار را انجام دهید پس با ما همراه باشید و مراحل زیر را یک به یک و با دقت انجام دهید.

1-ابتدا فایل زیر را IIS7BackupRestoreUI.dll از لینک مشخص شده دانلود نمایید.

فایل dll

2-حال باید این فایل را در پوشه windows\assembly ثبت نمائید.برای انجام این کار دو روش وجود دارد ابتدا اگر نرم افزار Microsoft .NET Framework نصب شده باشد کافیست با یک Drag&Drop ساده این کار را انجام دهید در غیر اینصورت شما باید از ابزار gacutil.exe که جزو امکاناتMicrosoft .NET Framework می باشد،استفاده نمائید . این ابزار را از لینک زیر دریافت کرده سپس بصورت زیر اجرا کنید.

ابزار gacutil

وب سایت توسینسو

3-در این مرحله باید فایل %WinDir%\System32\InetSrv\config\Administration.config را باز کرده و درون آن تغییرات زیر را اعمال می نمائیم.

4-در فایل Administration.config عنوان <moduleProviders> را یافته و خط زیر را به آن اضافه می کنیم.

 <add name="IIS7BackupRestoreUI" type="IIS7BackupRestoreUI.MyModuleProvider,
 IIS7BackupRestoreUI, Version=1.0.0.0, Culture=neutral, 
PublicKeyToken=db9daa3d2ea5f6fd"/>

5 -مجددا در فایل ذکر شده عنوان <modules> را یافته و عبارت زیر را به آن بیفزائید.

<add name="IIS7BackupRestoreUI" />
وب سایت توسینسو

6-تغییرات را ذخیره کرده و کنسول IIS را باز کنید.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

مشاهده می نمائید که در صفحه اصلی این کنسول ماژول مورد نظر اضافه شده است.شما می توانید براحتی از تنظیمات کنسول به همراه سایت های ایجاد شده پشتیبان گرفته و در صورت نیاز هر یک از پشتیبان های لیست شده را برگردانید.

  • نکته: این ماژول تنها از فایل web.config سایت های شما پشتیبان تهیه کرده و سایر محتویات سایت را باید پشتیبان جدا تهیه کنید.

امیدوارم بهره کافی از این مقاله برده باشید.


محمد رفیعی
محمد رفیعی

کارشناس زیر ساخت

لیسانس کامپیوتر نرم افزار شاغل در مپنا

نظرات