مهدی عادلی فر
بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

آموزش استفاده از کپچای گوگل (Google Recaptcha) در PHP

چگونه از کپچای گوگل استفاده کنیم؟ یکی از مشکلاتی که وب سایت‌های امروزی با آن مواجه می‌شوند اسپمرها و مخصوصاً ربات های اسپمر هستند. اسپمر ها اطلاعات و دیتای اضافی و بی استفاده وارد سایت شما می‌کنند که می‌توانند برای سایت شما مشکل ساز باشند. یکی از راه حل‌هایی که برای حل این مشکل وجود دارد این است که در فرم‌های ورود اطلاعات از یک مکانیزم استفاده شود که بتوان تشخیص داد کسی که اطلاعات را وارد می‌کند انسان حقیقی است یا ربات. به این مکانیزم اصطلاحاً captcha گفته می شود.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
استفاده از google recaptcha در php

google recaptcha چیست؟

google recaptcha مکانیزم کپچای گوگل است که سایت‌های مختلف می‌توانند از آن استفاده کنند و توسط خود گوگل هم ارزیابی می شود. در این مطلب نحوه اضافه کردن google recaptcha را به وب سایت PHP توضیح داده ایم.

دریافت API Key

شما باید ابتدا وب سایت خودتان را بر روی گوگل ثبت کرده و یک API key دریافت کنید تا بتوانید از google reCaptcha استفاده کنید. برای ثبت نام به این آدرس وارد شوید. دقت داشته باشید که reCaptcha ورژن ۲ را توضیح می دهیم. در این صفحه یک نام در بخش Label انتخاب می‌کنیم و بعد از آن نسخه reCaptcha را انتخاب می‌کنیم و نام سایت را به عنوان Domain انتخاب میکنیم و در انتها تیک مربوط به قبول کردن قوانین استفاده را باید بزنید و submit کنید. اگر همه اطلاعات شما درست باشد به صفحه key ها انتقال داده می شوید. در این صفحه به شما یک Site key و یک Secret key داده خواهد شد که می‌توانید از آن‌ها در سایت خودتان استفاده کنید.

افزودن reCaptcha به سایت

برای اینکه reCaptcha را به سایت اضافه کنیم باید ابتدا کتابخانه جاوااسکریپت آن را به صفحهHTML اضافه کنیم که کتابخانه آن به شرح زیر است:


<!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
    <meta charset="UTF-8">
    <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
    <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
    <script src="https://www.google.com/recaptcha/api.js"></script>
    <title>reCAPTCHA</title>
</head>
<body>
<h1>CAPTCHA DEMO</h1>
<form action="" method="post">
Name: <input type="text" name="name"><br>
City: <input type="text" name="city"><br><br>
<div class="g-recaptcha" data-sitekey="6LcaDOEcAAAAAMMMjj-8-BQorfN6X5DJIScfRuFz"></div>
<button class="g-recaptcha" data-sitekey="reCAPTCHA_site_key" data-callback='onSubmit'data-action='submit'>Submit</button>
</form>
</body>
</html>

مهدی عادلی فر
مهدی عادلی فر

بنیانگذار توسینسو و برنامه نویس

مهدی عادلی، بنیان گذار TOSINSO. کارشناس ارشد نرم افزار کامپیوتر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و #C و جاوا و اندروید کار می کنم. در زمینه های موبایل و وب و ویندوز فعالیت دارم و به طراحی نرم افزار و اصول مهندسی نرم افزار علاقه مندم.

نظرات