امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

LMHosts چیست؟ معرفی فایل LAN Manaher Hosts ویندوز به زبان ساده

در این مطلب میخواهیم راجع به فایلی به نام LMHOSTS در سیستم عامل ویندوز صحبت کنیم که شاید برخی از دوستان با آن آشنایی نداشته باشند. LMHOSTS مخفف Local Area Network ( LAN ) Manager Hosts File می باشد. این فایل یک فایل متنی مشابه فایل Hosts در ویندوز است که اسم سیستم یا بعبارتی NetBIOS name را به یک آدرس IP ترجمه می کند. فایل LMHOSTS هیچ پسوندی ندارد و زمانیکه WINS Server از کار می افتد این فایل مورد استفاده قرار میگیرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

فایل LMHOSTS توسط سیستم نامگذاری WINS جایگزین شده است. مسیر فایل LMHOSTS در سیستم عامل های ویندوز متفاوت از یکدیگر است. معمولا این فایل در ویندوز های 2000 ، XP ، ویستا ، سون و ... در مسیر C:\Windows\System32\drivers\etc قرار دارد. و در نسخه 98 ویندوز در پوشه C:\Windows قرار دارد. فایل LMHOSTS را با یک ویرایشگر متن مانند Notepad میتوانید ویرایش کنید و تغییرات مورد نظر را در آن انجام دهید.

توجه کنید که فایل HOSTS با اسم های DNS ای کار می کند و به نوعی A Record را برای ما شبیه سازی می کند اما فایل LMHOSTS با اسم NetBIOS ای کار می کند. همانطور که میدانید از آنجا که دیگر WINS Server در شبکه ها خیلی به ندرت استفاده می شود دیگر فایل LMHOSTS مورد استفاده قرار نمیگیرد و بیشتر از فایل HOSTS که با ساختار DNS کار می کند استفاده می شود. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات