محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

تفاوت Telegram و WhatApp در چیست ؟

برخلاف پروژه WhatsApp ، پروژه تلگرام یک سیستم و مکانیزم مبتنی بر پردازش ابری یا Cloud Computing دارد که بصورت یکپارچه امکان Sync کردن یا یکپارچه کردن داده ها را نیز دارد. در نتیجه شما با استفاده از تلگرام می توانید در هر لحظه فقط یکبار پیام های خودتان را در هر دستگاهی که دوست دارید مشاهده کنید و از طرفی تلگرام هیچ محدودیتی در خصوص ارسال فایل ها و ویدیوها و ... در خودش نگذاشته است و شما می توانید هرگونه فایلی را تا ظرفیت 1 و نیم گیگابایت براحتی در تلگرام جابجا و ارسال کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اگر نمی خواهید داده های خودتان را بر روی دستگاه نگه دارید می توانید این گزینه را داشته باشید که همیشه اطلاعات شما در محیط Cloud خود Telegram باقی بماند و هیچ فضایی بر روی دستگاه شما نگیرد. تلگرام از مکانیزم های رمزنگاری پر سرعت و دیتاسنترهای متعددی برای بحث زیرساخت های ارتباطی خودش استفاده می کند و به همین دلیل تلگرام در مقایسه با WhatsApp بسیار سریعتر و امن تر است . اما مهمترین و البته برترین مزیتی که Telegram بر WhatsApp دارد رایگان بودن و البته به گفته خود تلگرام رایگان ماندن این سرویس است.


مقایسه تلگرام و واتس آپ


Telegram هیچگونه تبلیغاتی ندارد و البته هیچگونه حق عضویت و تعهد پرداختی هم برای کاربرانش ایجاد نمی کند و این ادعا را به عنوان همیشه رایگان و بدون تبلیغ مطرح می کند که در WhatsApp و بسیاری دیگر از محصولات مشابه چنین حالتی وجود ندارد. Telegram بر خلاف WhatsApp یک Application متن باز یا Open Source است که این امکان را به برنامه نویس ها می دهد که با استفاده از API های Open Source ای که ارائه می دهد بتوانند تغییراتی درون Telegram به دلخواه خودشان ایجاد کنند و این برای برنامه نویس ها بسیار مفید و جذاب است ، آنها می توانند با کمی خلاقیت Telegram اختصاصی خودشان را ایجاد کنند.

Telegram یک API به نام Bot یا روبات دارد که یک پلتفرم بسیار جذاب برای برنامه نویس ها است که به آنها اجازه می دهد بتوانند به سادگی یک ابزار برای تلگرام ایجاد کنند ، این روبات ها می توانند با ارسال کردن درخواست ها و پرسش و پاسخ با کاربران ارتباط بگیرند. اما بد نیست در انتها اشاره کنیم که در ایران تلگرام توانست به راحتی جایگزین Viber و بعضا WhatsApp شود با اینکه هم Viber و هم WhatsApp توانایی انتقال صدا نیز بصورت مکالمات تلفنی بر روی بستر VoIP را داشتند ، شاید تنها نقطه ضعف فعلی تلگرام در برابر WhatsApp را بتوان عدم امکان مکالمات تلفنی بر شمرد. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات