امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش 3 روش پیدا کردن زمان آخرین بکاپ (Backup) اکتیودایرکتوری

سلام خدمت دوستان و کاربران عزیز وب سایت توسینسو. در این نکته میخواهیم روش های مختلف بدست آوردن زمان آخرین Backup گرفته شده از Active Directory را به شما عزیزان آموزش دهیم. همانطور که میدانید Active Directory از ستون فقرات یک شبکه به شمار میرود و مراقبت و نگهداری از آن بسیار بسیار مهم است. Backup گیری از اکتیودایرکتوری یکی از وظایف بسیار مهم یک ادمین شبکه است و بصورت مرتب طی وهله های زمانی مشخص این کار باید انجام شود. ابزار های زیادی برای Backup گیری از Active Directory وجود دارد. ما هدفمان در این آموزش آموزش نحوه Backup گیری از اکتیودایرکتوری نیست بلکه میخواهیم آخرین زمانی که از دیتابیس اکتیودایرکتوری Backup گرفته شده را بدست بیاوریم.

روش اول (استفاده از Event Viewer) : زمانی که از دیتابیس اکتیودایرکتوری Backup تهیه می شود Log آن با نام Directory Service در Event Viewer ثبت و ضبط می شود.

روش دوم (استفاده از ابزار REPADMIN.EXE) : شما با استفاده از ابزار قدیمی و قدرتمند repadmin.exe نیز میتوانید این کار را انجام دهید. برای انجام این کار دستور زیر را اجرا کنید :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
repadmin /showbackup

خروجی دستور شبیه به تصویر زیر است :

بدست آوردن زمان آخرین Backup ای که از اکتیودایرکتوری گرفته شده استاگر به ستون Ver دقت کنید تعداد دفعاتی را خواهید دید که از naming context یا پارتیشن های اکتیودایرکتوری شما Backup گرفته شده است.

روش سوم (استفاده از دستورات PowerShell) : می توان با استفاده از Attribute ای به نام dSASignature که روی هر Naming Context وجود دارد زمان آخرین Backup گرفته شده از اکتیودایرکتوری را بدست آورد. در واقع این Attribute هر زمان که از فایل NTDS.DIT که در واقع دیتابیس اکتیودایرکتوری ما هست Backup گرفته می شود تغییر می کند. بنابراین شما میتوانید با چک کردن Metadata های این Attribute زمان آخرین Backup گرفته شده از Active Directory را بدست آورید. دستور زیر را در PowerShell اجرا کنید :

Get-ADReplicationAttributeMetadata -Object 'DC=tosinso',DC=com' -Properties dSASignature -Server DC1

در تصویر زیر اگر به مقدار پارامتر Version توجه کنید میبینید که 4 بار از Naming Context ها Backup گرفته شده است.

بدست آوردن زمان آخرین Backup ای که از اکتیودایرکتوری گرفته شده است

امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات