میلاد اسحاقی
کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

File History چیست؟ آموزش استفاده از File History ویندوز و امکانات

سلام دوستان عزیز ITpro یی ، اینبار با آموزش و برسی ویژگی File History در ویندوز 8 در خدمت شما هستم . این ویژگی یکی از انواع روش های پشتیبان گیری از فایل های شخصی است. به طور دقیق تر به کمک File History می توان از Libraries ,Desktop,Contacts,favorites ,Microsoft Onedrive پشتیبان تهیه کرد و به سادگی هر چه تمام تر این فایل های بک آپ گرفته شده را restore کرد.در ضمن اگر فایل یا فولدر مورد نظر ما در مکانی خارج از این مسیرها بود می توان یک Librarie جداگانه بسازید و مسیر فولدر مدنظرتون را در آن قرار دهید و عملا با این کار از Library مورد نظر هم پشتیبان تهیه خواهید کرد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

بهتر این نکته را هم بگم که این ویژگی البته با کمی تغیرات در ویندوز 7 هم وجود داست که در آنجا تحت عنوان Previous Version قابل برسی بود و در ویندوز 8 به اسم File History و با تغیرات در نحوه راه اندازی و جزئیات پیاده سازی همراه شده و به نظر من این ویژگی به مراتب راحت تر و بهتر از ویندوز 7 قابل استفاده است .خیلی خب دیگه بریم و دست به کار بشیم :D برای راه اندازی File History لازم است که این این عبارت را در محیط Search وارد کنید و وارد صفحه File history بشین :

pic1
pic 2

در این صفحه برای ذخیره کردن فایل های Back up نیاز به یک حافطه جانبی(مثلا فلش مموری) یا یک مسیر شبکه ای (مثلاآدرس یک فولدر به صورتPath UNC) خواهد بود .

pic3

با انتخاب محل ذخیره فایل ها ساختار File History قابل استفاده بوده و یه صورت ON خواهد شد . به صورت پیشفرض هر یک ساعت یکبار فایل های موجود در مسیرهایی که باهم صحبت کردیم (Libraried,Desktop,contact,… ) در فلش مموری یا مسیر شبکه ای که گفتیم دخیره خواهند شد

pic 4

همچنین اگر گزینه Run را بزنیم در همان لحظه یک بک آپ از وضعیت موجود تهیه میشود .

pic5

حالا وارد قسمت Advance Setting بشوید ، طبق شکل زیر امکان ایجاد تنظیمات بیشتر برای File History وجود دارد :

pic6

گزینه Save copy of file تعیین کننده مدت زمانی است که به طور خودکار File History به گرفتن Backup از فایل های مورد نظر می پردازد . به صورت پیش فرض این زمان هر یکساعت یکبار است ، که می توان این مورد را تغییر داد ( این تنظیمات از 10 دقیقه تا روزانه قابل تغییر است) . گزینه Size of offline Cache یکی از قابلیت های بسیار ایده آل است . به این معنا که وقتی فلش مموری یا مسیر مورد نظر در شبکه در دسترس نباشد از فضای موجود در هارد سیستم برای دخیره کردن فایل های اضافه شده استفاده می کند و بعد از متصل شدن فلش مموری ( هارد اکسترنال ) یا در دسترس بودن مسیر به کپی کردن اطلاعات در فلش یا مسیر مذکور می پردازد.

البته این اتفاق بلافاصله بعد از متصل کردن فضای دخیره سازی رخ نمی دهد بلکه باید زمان سینک کردن فرا برسد یا به طور دستی بک آپ را اجرا کنید . حالا مقدار فضایی که برای این کار توسط دیسک اشغال می شود قابل تغییر است ( از 2 درصد تا 20 درصد فضای دیسک) همچنین در Keep saved versions می توان تعداد ورژن هایی که برای بک آپ گرفتن از فایل های موجود استفاده می شود را عوض کنید . بدین معنا که هر بار که File History یک بک آپ از فایل ها تهیه می کند در واقع یک ورژن جدید و قابل Restore ساخته شده است که بعدا می توان به آنها رجوع کرد

در قسمت Home group می توان این درایو را در اختیار سیستم هایی که در Home group عضو هستند ارائه دهید ( البته به شرطی که سیستم ما هم در Home group قرار گرفته باشد .) و نهایتا در قسمت Event Logs هم می توان آخرین error ها و Event ها برسی کرد و جزئیات انجام شده را چک کرد.

pic 7

دوباره باز می گردیم به صفحه اصلی ، گزینه Excludefolders این امکان را به ما می دهد تا اگر می خواهیم از مواردی که از آنها Back up گرفته می شود یک مسیری یا موردی را استثنا کنیم در این مکان به مشخص کردن آن مورد بپردازیم ( چقدر جمله بندی هام عجیب غریب شد !! )

pic8

و اما بالاخره دوستان گل ITpro یی ، می رسیم به بحث Restore کردن فایل های مورد نظر . برای این کار کافیست از صفحه اصلی گزینه Restore Personal Files را انتخاب کنیم و سپس با شکل زیر روبرو خواهیم شد

pic9

همانطور که ملاحظه می کنید ، در این صفحه تمامی مواردی که امکان Back up گرفت از آنها وجود داشت ، به ما نشان داده شده اند . می توانیم وارد Library های مورد نظرمون بشویم و File Folder های موجود را انتخاب کنیم و سپس دکمه سبز رنگ پایین صفحه را بفشاریم . با این کار فایل مورد نظر به جایگاه اصلی خود باز می گردد و دسترسی به این فایل برای امکان پذیر خواهد بود

pic11
pic 10

البته اگر بخواهیم فایل مورد نظر در جایگاهی بجر جایگاه اصلی خود باز گردد کافیست بر روی فایل مورد نظر راست کلیک مرهون بفرمایید!! سپس گزینه Restore to را بزنید و آدرس مورد نظر را نشان دهید.

pic 12

همچنین برای اینکه ورژن های مختلف از file history موجود را ببینید کافیست از فلش های به سمت چپ و راست را انتخاب کنید تا بتوانید ورژن ها مختلف در زمان های مختلف را به سادگی Restore کنید و در آخر هم برای غیر فعال کردن این قابلیت گزینه Turn off را در صفحه اصلی کلیک کرده تا این امکان غیر فعال شود.

pic 13

امیدوارم مورد توجه دوستان عزیز قرار گرفته باشد


میلاد اسحاقی
میلاد اسحاقی

کارشناس سرویس های شبکه مایکروسافت

میلاد اسحاقی ، مدرس و مشاور شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، مدیر IT خبرگزاری دانشجو ، بیش از 6 سال سابقه تدریس مستمر در موسسات معتبر و مراکز دولتی ، عاشق یادگیری و آموزش ، عاشق مایکروسافت و سرویس های وابسته ، دارای مدارک بین المللی MCSE 2012 در حوزه مایکروسافت

نظرات