محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

6 روش مختلف اجرای برنامه ها با دسترسی Administrator

سلام، حتماً تا کنون قصد اجرای برخی از نرم افزارها را با سطح دسترسی بالا یعنی Administrator داشته اید، از جمله در مواقعی که اجرای معمولی نرم افزارها با خطاهای Access Denied یا No Permission مواجه می شوند. حال در این مطلب به برخی از روشهای پرکاربرد برای اجرای نرم افزارها بدون محدودیت به عنوان ( Run as Administrator ) خواهیم پرداخت:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

روش اوّل : با استفاده از Task Manager

برای این منظور ابتدا از طریق Start و یا بافشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Esc برنامه Task Manager را باز نموده و مطابق تصویرهای زیر، از منوی File، گزینه Run a new task را انتخاب کنید، سپس نام نرم افزار مورد نظر خود را وارد نموده و گزینه Create this task with administrative privilege را انتخاب کرده، سپس OK کنید:

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

روش دوّم : با استفاده از منوی Shortcut در Properties نرم افزار

در این روش پس از انجام تنظیمات، با هربار اجرای شورتکات نرم افزار، این نرم افزار با سطح دسترسی بالا اجرا خواهد شد و دیگر نیازی به راست کلیک نمودن بر روی نرم افزار و انتخاب Run as Administrator نمیباشد. بدین منظور بر روی آیکن نرم افزار که در دسکتاب یا Taskbar قرار دارد، راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب میکنیم، سپس همانند تصاویر زیر از منوس Shortcut، گزینه Advanced را انتخاب کرده و سپس گزینه Run as Administrator را مارکدار میکنیم:

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

روش سوّم : با استفاده از منوی Compatibility در Properties نرم افزار

در این روش نیز همانند روش قبلی، پس از انجام تنظیمات، با هربار اجرای نرم افزار، این نرم افزار با سطح دسترسی بالا اجرا خواهد شد و دیگر نیازی به راست کلیک نمودن بر روی نرم افزار و انتخاب Run as Administrator نمیباشد. بر روی آیکن نرم افزار، راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب میکنیم، سپس همانند تصاویر زیر از منوس Compatibility، گزینه Run this program as an Administrator را انتخاب کرده و سپس گزینه Run as Administrator را مارکدار میکنیم، حال اگر قصد دارید این اعمال دسترسی برای تمامی یوزرها اعمال شود، کافیست گزینه Change settings for all users را انتخاب کرده و در قسمت Privilege Levels گزینه ی Run this program as an Administrator را مجدداً انتخاب کنید:

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

روش چهارم : با استفاده از راست کلیک بر روی آیکن نرم افزار

در این روش، هربار که قصد اجرای نرم افزار به عنوان Administrator را داریم، میبایست بر روی آیکن آن (واقع در Taskbar و یا در دسکتاپ و یا استارت)، راست کلیک نموده و گزینه ی Run as Administrator را انتخاب کنیم:

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

روش پنجم : استفاده از Application Bar

در ویندوز 8 و 8.1 ابتدا وارد Start یا Apps screen شده، سپس با نگه داشتن کلید Ctrl و کلیک بر روی نرم افزار مورد نظر، آن را مارکدار کنید و یا اینکه با استفاده از کلیدهای جهت نما بر روی آیکن نرم افزارِ مورد نظر رفته و سپس کلید Space را بفشارید تا Application Bar ظاهر شود، و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید. عملکرد این روش نیز همانند روش قبل بوده، در ضمن با مارکدار کردن چند نرم افزار در این روش، گزینه ی Run as Administrator در دسترس شما نخواهد بود:

وب سایت توسینسو

روش ششم : استفاده از ویرایشگر Registry

در این روش شما قادر به اجرا یا عدم اجرای نرم افزار با دسترسی Administrator برای همیشه می باشید، که این قابلیت صرفاً برای یوزر فعلی و یا کل یوزرها قابل اعمال می باشد. برای این منظور ابتدا Run را با فشردن Win+R اجرا نموده و سپس دستور Regedit را درج کنید : حال برای اعمال تنظیمات به یوزر فعلی به مسیر زیر میرویم:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Layers

و برای اعمال تنظیمات به کل یوزرها به مسیر زیر میرویم:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\AppCompatFlags\Layers
وب سایت توسینسو

نکته: اگر در هریک از موارد فوق گزینه Layers وجود نداشت، میتوانید با راست کلیک کردن بر روی گزینه AppCompatFlags و سپس کلیک بر روی گزینه New و Key، عبارت Layers را درج نموده و Enter کنید.

سپس همانند تصویر زیر در قسمت راست پنجره راست کلیک نموده و از بخش New گزینه String را انتخاب نمائید:

وب سایت توسینسو

سپس همانند تصویر زیر، مسیر نرم افزار مورد نظر را بصورت دقیق درج کنید:

وب سایت توسینسو

حال بر روی آن دابل کلیک نموده و در قسمت Value Data، عبارت RUNASADMIN~ را درج کنید:

وب سایت توسینسو
  • نکته: برای حذف تنظیمات اعمال شده در این روش، کافیست بر روی مسیر ایجاد شده برای نرم افزار راست کلیک نموده و Delete را انتخاب کنید. البته برای برخی از نرم افزارها، اعمال تغییرات پس از راه اندازی مجدد سیستم، اعمال خواهد شد.

یقیناً روشهای دیگری نیز در این خصوص وجود دارد از جمله روش خوب و کاربردی که مهندس شمس آبادی قبلاً تحت عنوان « اجرای نرم افزارها با دسترسی Administrator بوسیله یک فایل » در انجمن ارائه داده است.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات