سعید صغیر شمس آبادی
کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

آموزش رفع اشکال پیغام خطای COM Surrogate has stopped working

با سلام خدمت دوستان چند روز پیش در محل کار خود بر روی سیستم یکی از کاربران با پیغام خطای COM Surrogate has stopped working برخورد کرده بودم گرچه برطرف کردن این مشکل از حوضه وظایف من خارج بود ولی جهت همکاری با این کاربر در موتورهای جستجوگر جستجویی انجام دادم و راه حلی پیدا کردم که خدا رو شکر با انجام اون مشکل برطرف شد تصمیم گرفتم روش رفع این مشکل رو در قالب نکته در انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران به اشتراک بگذارم امیدوارم که بتونه مشکل دیگر دوستان رو در صورت برخورد با چنین پیغامی حل کنه .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
COM Surrogate has stopped working

موارد زیر میتونند از جمله دلایلی باشند که باعث میشه شما این پیغام خطا رو مشاهده کنید :

  1. ممکن است زمانی که در Browser پوشه ای رو باز می کنید و اون پوشه حاوی فایلهای ویدئویی یا مدیا باشه با این پیام مواجه شوید که دلیل این مورد میتونه نصب کدک و یا دیگر اجزاء COM توسط نرم افزارها باشه که با ویندوز شما سازگار نبوده .
  2. آپدیت شدن Display drive که قاعدتا با Roll back کردن باید برطرف بشه میتونه از دیگر دلایل مشاهده این پیغام باشه . حتی گاهی اوقات ما ویندوز رو آپدیت میکنیم و این آپدیت ممکنه موجب بروزرسانی Display drive هم باشه که باز هم شامل همین گزینه خواهد بود .
  3. ممکن هست در زمان دیدن تصاویر در ویندوز و Next یا Previous کردن تصاویر با این پیغام مواجه بشید که البته این مشکل بیشتر در لپتاپ ها دیده شده .

روشهای زیر رو به ترتیب قرار دادم احتمال اینکه نتیجه درست بگیرید در روش اول بیشتر هست


روش اول : ( بنده با انجام این روش تونستم مشکل کاربر رو برطرف کنم )

ابتدا در Run عبارت sysdm.cpl رو تایپ کنید در پنجره باز شده به تب Advanced برید و در اونجا در قسمت Performance بر روی Settings کلیک کنید در پنجره باز شده به تب Data Execution Prevention رفته تا پنجره ای به شکل زیر مشاهده کنید

COM Surrogate has stopped working

حالا بر روی Turn on DEP for all programs and services except those I select کلیک کنید و Add را بزنید و به فایل زیر رو در مسیر مشخص شده معرفی کنید و در نهایت OK کرده و سیستم را ریستارت کنید

در ویندوزهای 32 بینی :

C:\Windows\System32\dllhost.exe

در ویندوزهای 64 بیتی :

C:\Windows\SysWOW64\dllhost.exe
COM Surrogate has stopped working

دقت کنید که در مسیر گفته شده منظور از درایو C همون درایوی هست که ویندوز شما در اون نصب هست

در صورتی که ویندوز شما 64 بیتی باشد و شما از مسیر گفته شده در ویندوز 32 بیتی استفاده کنید با پیغام زیر روبرو خواهید شد

You can not set DEP attributes on 64-bit executables

COM Surrogate has stopped working

روش دوم :

ابتدا CMD را با دسترسی مدیریتی یعنی Run as administrator اجرا کنید و بعد دستور زیر رو اجرا نمایید

regsvr32 %windir%/System32/vbscript.dll

در صورتی که عملیات با موفقیت انجام شود با پیغام DLL Register Server in C:\Windows\System32/vbscript.dll has been successful برخورد خواهید کرد سپس به Folder options بروید ( در Run عبارت Control Folders رو تایپ کنید ) سپس در تب View در قسمت Advanced Settings بر روی گزینه Always show icons, never thumbnails کلیک کرده و آن را علامت دار کنید .


روش سوم :

در صورتی که از نرم افزار Nero استفاده میکنید به مسیر زیر بروید ( در آدرس زیر منظور از درایو C همان درایوی هست که ویندوز در آن نصب شده )

C:\Program Files\Common Files\Ahead\DSFilter

در این مسیر فایلی با نام NeVideo.ax وجود دارد ، آن را به NeVideo.ax.bak تغییر نام دهید ، همچنین فایلی با نام NeVideoHD.ax را به NeVideoHD.ax.bak تغییر نام دهید .

و در پایان از خوانندگان عزیز درخواست دارم اگر روش دیگری مد نظر دارند که در مقاله به آن اشاره نشده ولی با استفاده از آن روش چنین مشکلی رو برطرف کردند در قسمت نظرات در زیر همین مقاله مطرح کنند و تجربیات خود را در اختیار سایر بازدیدکنندگان قرار دهند .


سعید صغیر شمس آبادی
سعید صغیر شمس آبادی

کارشناس شبکه های مایکروسافت : علاقه مند به لینوکس

سعید صغیر شمس آبادی ، کارشناس سیستم عامل های سرور و سرویس های مبتنی بر مایکروسافت ، گرافیست و علاقه مند به مجازی سازی ، لینوکس و Open Source ، علاقه مند به کار تیمی و ...

نظرات