محمد رشتی
کارشناس آنالیست ارشد6

آموزش گام به گام نصب اکتیودایرکتوری بصورت تصویری

چگونه اکتیودایرکتوری ( Active Directory ) را نصب کنیم؟ مدتها بود که نام اکتیو دایرکتوری برای من مانند یک غول بی شاخ و دم بود و هیچ گونه اطلاعی از نحوه نصب آن نداشتم و از انجام دادن آن بسیار وحشت داشتم و اینکه ، تا اینکه با نحوه آموزش های جذاب آقای نصیری این سد برای من شکسته شد، برای همین دوست داشتم تا شادی خود را با دیگران تقسیم کنم و به طور خیلی ساده و خلاصه آموزش نصب سرویس DNS و ACTIVE DIRECTORY را به شیوه ای ساده و قدم به قدم با هم جلو ببریم. خوب قبل از هرچیز چند نکته مهم:

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • همیشه برای domain خود از نام مناسب استفاده کنید.
  • به سروری که اکتیو دایرکتوری روی آن نصب میشود یک ip ثابت ودر رنج شبکه بدهید.
  • Dns سرور را همان ip سرور بگذارید.

خوب حال در یک مثال به صورت قدم به قدم باهم جلو می رویم ، ما فرض را برآن می گیریم که شما یک ویندوز سرور خام دارید در این حال موارد گفته شده انجام می دهیم.ابتدا با زدن کلیدهای ترکیبی CTRL+R وارد پنجره شده و فرمان sysdm.cpl را وارد .

وب سایت توسینسو

حال با زدن اینتر یا کلیک بر روی ok پنجره زیر نمایان می شود.

وب سایت توسینسو

بر روی change کلیک کرده و پنجره زیر نمایش داده می شود.

وب سایت توسینسو

در اینجا ما نام srv1 را به معنی سرور یک وارد کرده و ok می کنیم و close را می زنیم در این جا به سیستم اجازه می دهیم تا یکبار restart شود.بعد از بالا آمدن ویندوز با زدن فرمان ncpa.cpl در پنجره run وارد کارت شبکه می شویم.

وب سایت توسینسو

با راست کلیک بر روی کارت شبکه و زدن properties شکل زیر ظاهر میشود، گزینه آخر را انتخاب کنید و properties را بزنید.

وب سایت توسینسو

شکل زیر ظاهر میشود:

وب سایت توسینسو

گزینه use the following ip address را فعال کنید تا بتوانید یک ip ثابت در رنج شبکه وارد کنید . سپس بر روی قسمت subnet mask کلیک کنید تا اعداد آن وارد شوند یا به صورت دستی وارد کنید. Dns را همان ip سرور وارد کنید . ok کنید و سپس close را بزنید.خوب حالا همه چیز برای شروع کار آماده است .Dns و اکتیو دایرکتوری را می توان همزمان نصب کرد ولی بهتر است که نصب dns ابتدا و به تنهایی صورت پذیرد پس ابتدا شروع به نصب dns می کنیم .خوب از قسمت پائین سمت چپ صفحه ویندوز سرو روی آیکن سرویس منیجر کلیک کنید تا پنجره زیر ظاهر شود.

آیتم شماره دو را یعنی add roles and features انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

در تصویر بعد next کنید و next را ادامه دهید تا .....

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

در تصویر بالا گزینه اول را انتخاب کنید . در کادر وسط نام سرور و ip را داده اید را نشان می دهد next را بزنید.در تصویر پائین کادر DNS را تیک بزنید، یک پنجره باز می شود گزینه add features را انتخاب کنید. و next را ادامه دهید تا به پنجره ای که در آن گزینه install دارد برسید . install را بزنید و صبر کنید تا فرآیند آن کاملاً به پایان برسد.

وب سایت توسینسو

بعد از اتمام گزینه close را بزنید.خوب نصب سرویس DNS با موفقیت به پایان رسید. خسته نباشید...

وب سایت توسینسو

حال نوبت به نصب active directory می رسد، مراحل اولیه آن شباهت بسیاری با نصب dns دارد.مانند قبل آیتم شماره دو را یعنی add roles and features انتخاب کنید.

وب سایت توسینسو

مراحل را با next ادامه دهید تا به پنجره زیر برسید

وب سایت توسینسو

گزینه دوم یعنی active directory domain services را تیک بزنید، یک پنجره باز می شود گزینه add features را انتخاب کنید. و next را ادامه دهید تا به پنجره ای که در آن گزینه install دارد برسید . install را بزنید و صبر کنید تا فرآیند آن کاملاً به پایان برسد. سپس close رابزنید.خوب حال تصویر زیر را مشاهده می کنید در حالی که یک علامت هشدار زرد رنگ در بالای صفحه ظاهر شده است. روی آن کلیک کنید.

وب سایت توسینسو

روی نوشته آبی رنگ promote this server to a domain controller کلیک کنید.سپس در تصویر بعد چون ما میخواهیم اولین domain خود را ایجاد کنیم پس گزینه سوم یعنی add a new forest را تیک می زنیم. سپس یک نام مناسب برای ریشه domain انتخاب می کنیم در اینجا من فقط برای آزمایش از نام omid.local استفاده کرده ام.

وب سایت توسینسو
وب سایت توسینسو

Next ، در تصویر پائین چون ما از یک سرور با ویندوز سرور 2012 استفاده می کنیم و در داخل شبکه و domain ما هیچ سرور دیگری وجود ندارد پس functional level ها را روی همان windows server 2012 قرار می دهیم. توضیح: اگر در domain ما سروری با ویندوز سرور2003 وجود داشت ما مجبور بودیم تا functional level ها را تا سطح windows server 2003 پائین بیاوریم یعنی اینکه ما در domain خود باید functional level را در سطح پائین ترین سرور قراردهیم اگر در domain ما فقط سرورهایی با ویندوز سرور 2012 و 2008 وجود داشت ما باید functional level را روی windows server 2008 قراردهیم.در ادامه یک پسورد برای زمانی که سرور به مشکل خورد و بتوانیم جهت ریکاوری از آن استفاده کنیم وارد می کنیم . حتماً این پسورد را دریک جای مطمئن نگهداری و مورد توجه تان باشد.

وب سایت توسینسو

Next…

وب سایت توسینسو

NEXT...

وب سایت توسینسو

NEXT...

وب سایت توسینسو

ادامه دهید تا به تصویر بالا برسید. هشدارهایی داده شده که خطا نیستند پس ادامه داده و install را بزنید و اجازه دهید تا فرآیند نصب کاملاً به پایان برسد بعد اتمام را زده و سیستم restart میشود.در این حال domain و active directory و سرویس dns با موفقیت به پایان رسیده و حال نوبت به عضو گیری کلاینت می رسد که در آموزش بعدی انشاءالله بزودی ادامه خواهیم داد...در پایان اینجانب محمد رشتی امیدوارم که آموزش فوق مورد استفاده دوستان عزیز قرار گرفته و از آقای نصیری استاد ارجمندم تشکر می کنم.

  • آیا نصب اکتیودایرکتوری سخت است؟

    خیر ، نصب اکتیودایرکتوری هم مثل نصب کردن خیلی از نرم افزارها و سرویس های ویندوزی ، کاملا گرافیکی و بصورت Next Next Finish است اما باید بدانید در هر مرحله چه کاری دارید انجام می دهید ، زیرا اکثر تنظیماتی که در نصب اولیه اکتیودایرکتوری انجام می شود به سختی قابل تغییر هستند ، بنابراین رعایت این نکات ضروری است
  • چند نوع نصب اکتیودایرکتوری وجود دارد؟

    ما اکتیودایرکتوری را یا به عنوان دومین کنترلر اصلی ( PDC ) ، یا دومین کنترلر ادیشنال ( Additional DC ) ، یا دومین کنترل فقط خواندنی ( RODC ) ، یا بصورت Child Domain یا زیرمجموعه و چند روش دیگر می توانیم نصب کنیم اما چیزی که شما در اینجا دنبال آن می گردید همان نصب ساده اکتیودایرکتوری است

محمد رشتی
محمد رشتی

کارشناس آنالیست ارشد6

کامپیوتر ..... عشق است

نظرات