لینک سرور چیست؟ معرفی Lync Server 2010 و امکانات آن

در این مقاله قصد دارم شما را با یکی از کاربردی ترین محصولات مایکروسافت آشنا کنم. اولین نسخه از این محصول در سال 2003 تولید شد و آخرین نسخه از آن در سال 2012 در زیر نسخه هایی از این محصول را که در طی این چند سال منتشر شده اند را مشاهده می کنید.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو
 • 2012 - Lync Server 2013
 • 2010 - Lync Server 2010
 • 2009 - Office Communications Server 2007 R2
 • 2007 - Office Communications Server 2007
 • 2006 - Live Communications Server 2005 with SP1
 • 2005 - Live Communications Server 2005, codenamed Vienna
 • 2003 - Live Communications Server 2003

این محصول در سال های اخیر نام های متفاوتی را به خود گرفته تا اینکه در سال 2010 مسئولین نام گذاری مایکروسافت نام Lync را برای آن انتخاب کردند.

Lync Server چیست؟

همان طور که از نام های قبلی برنامه پیداست این برنامه ابزاری قدرتمند در زمینه ارتباطات است که برای شرکت ها خصوصا سازمانهای بزرگ طراحی شده است چون مساله بزرگی که همه ی سازمانها در سطح شهر ویا کشور با آن روبرو هستند ارتباط با شعبه های خود حتی کارمندان درون سازمان است.این مشکل را شرکت مخابرات با استفاده از خطوط PBX تاحدی برطرف کرده است. شاید بگویید خوب پس دیگر نیازی به برنامه ای اضافی برای برقرای ارتباط با سایر شعب نیستیم. اما در اینجا من یک مثال می زنم،فرض کنید شرکت یا سازمانی در هر یک از استان های کشور حداقل یک شعبه داشته باشد و یا حتی شعبه های دیگری در سایر کشورها داشته باشد هزینه ای که باید برای برقراری این ارتباطات بدهد بسیار سرسام آور است.

اما Lync تمام این ارتباطات را با هزینه ای بسیار بسیار بسیار کمتر و با کیفیتی بهتر و مطلوب تر انجام میدهد. مثلا ارتباط بین کاربران درون سازمان را با استفاده از شبکه داخلی سازمان انجام می دهد یعنی هزینه برابر با صفر و همچنین ارتباط با شعب دیگر چه داخل کشور و چه خارج از کشور از طریق اینترنت یعنی فقط سازمانها هزینه خطوط اینترنت را پرداخت می کنند.پس همان طور که می بینید هزینه ها به شدت کاهش می یابند و استفاده از این محصول بسیار برای سازمانها مقرون به صرفه است.

نکته قابل توجه دیگر این است که فرض کنید یک شرکت یک شعبه در تهران و یکی در اهواز داشته باشد اگر مثلا مسئول فروش شرکت شما که در تهران است با نماینده شرکت دیگری که در دزفول است تماس برقرار کند دو راه پیش رو دارد یکی اینکه تلفن رو بردارد و مستقیما با دزفول تماس بگیرد. اما از آنجا که هزینه تماس به احتساب مسافت تعیین می شود و همچنین ممکن است این تماس ها در طول روز مکرر و طولانی باشند اصلا به صرفه نیست اما راه دوم مسئول شرکت شما از طریق اینترنت به شعبه اهواز وصل می شود(رایگان) و از اهواز با دزفول تماس برقرار می کند چون اهواز به دزفول نزدیک است هزینه تماس کاهش می یابد حالا ممکن است این هزینه ها در سطح کشوری زیاد نباشن اما اگر در سطح بین المللی باشد شما با این کار بسیار در هزینه ی سازمان صرفه جویی می کنید.

وب سایت توسینسو

معرفی قابلیت ها و مزایای اصلی این محصول

 • (IM (Instant Messaging: چت کردن با کسانی که در لیست خود دارید به صورت فردی یا گروهی
 • Presence Information: می توانید حالت افراد لیست خود را ببینید مانند Unknown, Offline, Available, Away, Busy, Do not Disturb
وب سایت توسینسو
 • Audio, Video and Web Conferencing: تماس صوتی و تصویری (با کیفیت HD) از طریق کنسول Lync و یا Web

(یک قابلیت بسیار عالی برای سازمانها که آنها را قادر می سازد با کارکنان خود در هر لحظه و در شهرهای مختلف کنفرانس داشته باشند)

وب سایت توسینسو
 • Replacement : یک جایگزین بسیار عالی با امکاناتی پیشرفته که به راحتی می توان آن را جایگزین شبکه تلفنی داخلی سازمانها کرد
 • Connectivity to PSTN: قابلیت اتصال و شماره گیری به تلفن های شهری
 • Enterprise Voice: برخورداری از فناوری VOIP (تماس از طریق اینترنت)
 • Share کردن Desktop, Application, File, برای اشخاصی که می خواهید.
آموزش Lync Server 2010
 • Mobility: شما با استفاده از این قابلیت می توانید در هرجایی که باشید (به شرط داشتن اینترنت) به تمام امکانات دفتر کار خود دسترسی داشته باشید مثلا با Divert کردن تماس های خود از طریق Lync بر روی گوشی خود شما هیچکدام از تماسها و پیام هایی که با دفتر شما گرفته می شود را از دست نخواهید داد.
 • قابلیت Integrated شدن با نرم افزارهایی چون Outlook2010,OneNote2010,PowerPoint2010,Word2010,Excel2010,Exchange2010 و SharePoint2010 مثلا شما با یک کلیک بر روی Outlook قادر خواهید بود تمام پیام های خود را در هر جایی که باشید مشاهده کنید. از دیگر مزایایی که Lync دارد این است که Microsoft این محصول را محدود به سیستم عامل ویندوز نکرده بلکه اگر شما دارای سیستم عامل Mac باشید باز هم خواهید توانست از امکانات این برنامه استفاده کنید
وب سایت توسینسو

حتی بر روی Windows Phone هم قابل استفاده است.

وب سایت توسینسو

هر کدام از مواردی که گفته شد تنها شرح بسیار کوچکی از قابلیت های Lync بودند که اگر بخواهیم درباره همه ی آنها صحبت کنیم تمام موارد در یک مقاله جای نخواهند گرفت انشاالله در مقالات بعدی درباره ی هرکدام از قابلیت های بالا با جزئیات بیشتر صحبت خواهیم کرد.


نظرات