امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

آموزش رفع خطای The handle is not valid در Share Folder ها

روز سه شنبه هفته پیش شرکت مایکروسافت Patch هایی را ارائه داد که شامل دو آپدیتی میشد که باعث بوجود آمدن مشکل هنگام وصل شدن به Network share ویندوز 7 و ویندوز سرور 2008 نسخه R2 میشد. در 11 ام ژانویه مایکروسافت یک آپدیت اختصاصی برای حل این مشکل ارائه کرد. دو آپدیتی که باعث بوجود آمدن این مشکل میشدند آپدیت های KB4480960 و KB4480970 بودند که زمانی که روی ویندوز 7 یا ویندوز سرور 2008 نسخه R2 نصب میشدند کاربران عضو گروه Local Administrators نمیتوانستند به Shared Folder های سیستم های ویندوز 7 و یا ویندوز سرور 2008 نسخه R2 وصل شوند. مایکروسافت توضیحات زیر را به آپدیتی که ارائه داده بود اضافه کرد :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
Local users who are part of the local “Administrators“ group may not be able to remotely access shares on Windows Server 2008 R2 and Windows 7 machines after installing the January 8th, 2019 security updates. This does not affect domain accounts in the local "Administrators" group.

همانطور که از متن این نوشته نیز مشخص است شرکت مایکروسافت رسما اعلام می کند که با نصب این آپدیت های امنیتی Local Administrator ها قادر نخواهند بود تا به Network Share های روی ویندوز سرور 2008 نسخه R2 و یا ویندوز 7 متصل شوند. اما برای یوزر های عضو Domain این مشکل وجود نخواهد داشت. برای برطرف کردن این مشکل ، شرکت مایکروسافت در روز 11 ام ماه ژانویه آپدیتی با شماره KB4487345 را ارائه داد که کاربران عضو گروه Local Administrators هم بتوانند به Shared Folder های موجود در سیستم های ویندوز 7 و یا ویندوز سرور 2008 نسخه R2 وصل شوند. مایکروسافت توضیحات زیر را به آپدیتی که برای حل این مشکل ارائه داده بود اضافه کرد :

This update resolves the issue where local users who are part of the local “Administrators“ group may not be able to remotely access shares on Windows 7 SP1 and Windows Server 2008 R2 machines after installing the January 8th, 2019 security updates. This does not affect domain accounts in the local "Administrators" group.


متن توضیحات بسیار واضح است و نیازی به توضیح ندارد. زمانی که با این باگ در ویندوز 7 یا ویندوز سرور 2008 نسخه R2 روبرو شدید پیشنهاد می شود که تغییرات زیر را در Registry ویندوز انجام بدهید و دوباره سعی کنید به Shared Folder وصل شوید. برای انجام این کار Command Prompt را با دسترسی Admin باز کنید و دستور زیر را اجرا کنید :

reg add HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\system /v LocalAccountTokenFilterPolicy /t REG_DWORD /d 1 /f

این کلید یک Administrator Security Token را در سیستم اضافه می کند که این مشکل را برطرف می کند و شما بدون نصب آپدیت KB4487345 نیز میتوانید این مشکل را برطرف کنید. اما اگر این آپدیت را نصب کردید پیشنهاد می کنیم که LocalAccountTokenFilterPolicy را حذف و یا مقدار آنرا به 0 که مقدار پیش فرض آن است تغییر بدهید. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات