آموزش دستور DiskPart : معرفی مثالهای کاربردی DiskPart

با سلام خدمت دوستان عزیز ، همونطور که میدونین برای مدیریت هارد دیسک به صورت منطقی نیاز به ابزار های ویندوز داریم و ما میتونیم به 2 صورت GUI یا Command Base کارمون رو جلو ببریم .مدیریت هارد دیسک به صورت گرافیکی توسط کنسول DISKMANAGMENT که با وارد کردن diskmgmt.msc در run باز خواهد شد امکان پذیر است که امکاناتی مانند ایجاد کردن و حذف پارتیشن های موجود ، حذف و اضافه کردن letter پارتیش ها ،فرمت کردن پارتیشن ها و دیگر قابلیت های موجود در این کنسول قابل استفاده می باشد .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما مدیریت هارد دیسک به صورت دستوری عمدتا با ابزار دستوری DISKPART ‌می شود .دستور DISKPART در ویندوز با Run As Administrator قابل اجرا می باشد و بعد از باز شدن اولین کاری که باید انجام دهیم لیست کردن دیسک های فیزیکی و مجازی که قابل شناسایی توسط ویندوز است می باشد .جهت لیست کردن دیسک ها از دستور ذیل استفاده کنید :

LIST DISK 

با وارد کردن این دستور تمامی دیسک های فیزیکی و مجازی قابل مشاهده می باشد ، و قدم بعدی انتخاب یا SELECT کردن دیسک مورد نظر جهت اعمال تغییرات می باشد .جهت انتخاب دیسک مورد نظر از دستور ذیل استفاده کنید :

SELECT DISK   disk name 

‌در این مرحله می توانیم پارتیشن های مورد نظر را لیست کنیم که با این دستورات قابل انجام می باشد :

list volume
list partition

بعد از SELECT کردن پارتیشن های مورد نظر میتوانیم اعمال تغیرات خود را با توجه نیاز و سناریوی موجود انجام دهیم ، در ادامه با توضیح تمامی syntax های این دستور میتوانید اشراف کامل به DISKPART و استفاده مفید از این قابلیت داشته باشید.

active

این دستور پارتیشن مورد نظر را به عنوان یک پارتیشن سیستمی در نظر می گیرد و از یک پارتیشن active شده می توانیم به عنوان یک bootable media اسنفاده کنیم .

assign

با استفاده از ‌assign ‌می توانیم به پارتیشن های موجود ‌letter اختصاص دهیم . بعد از select کردن پارتیشن مورد نظر از ‌syntax ‌ذیل استفاده کنید :

assign letter=d

دستور بعدی attributes می باشد ، با استفاده از این دستور قادر خواهیم بود ویٰژگی ها یا خواص اعمال شده روی پارتیشن ها را مدیریت و تغییر دهیم و این دستور از syntax های مختلف مانند : volume , set , clear , hidden , readonly , به عنوان syntax های ترکیبی استفاده می کند که در ادامه به توضیح آنها خواهم پرداخت .

volume

‌با select کردن پارتیشن مورد نظر و وارد کردن دستور ‌attributes volume خواص و ویژگی های اضافه شده به پارتیشن نمایش داده می شود مثلا امکان دارد یک پارتیشن hidden شده باشد .

SET

این دستور ویژگی هایی مانند ‌hidden , readonly , ..... را به پارتیشن مورد نظراضافه میکند .برای مثال برای مخفی کردن یک پارتیشن از syntax ذیل استفاده می کنیم :

ATTRIBUTES VOLUME SET HIDDEN

برای unhiide کردن درایو ها از syntax ذیل استفاده می کنیم :

ATTRIBUTES VOLUME CLEAR HIDDEN

دستورات کاربردی دیگر readonly می باشد که برای ست کردن یک پارتیشن به صورت readonly از دستور ذیل استفاده می کنیم :

ATTRIBUTES DISK SET READONLY
ATTRIBUTES VOLUME SET READONLY 

اما برای از حالت readonly بیرون آوردن که در شرایطی مانند write protect شدن فلش مموری بسیار کاربرد دارد از دستور ذیل استفاده می کنیم :

ATTRIBUTES DISK CLEAR READONLY 
ATTRIBUTES VOLUME CLEAR READONLY

در بسیاری از شرایط از DISKPART جهت ایجاد یک پارتیشن استفاده میکنیم با syntax ذیل :

CREATE PARTITION PRIMARY 
CREATE PARTITION PRIMARY SIZE=30000

دستور CONVERT : با استفاده از این دستور می توانیم فرمت کلی هارد دیسک را تغییر دهیم و برای مثال بعد از select کردن هارد دیسک ما زمان هایی نیاز داریم به dynamic یا بالعکس convert انجام دهیم ، یا از mbr به gpt یا بالعکس . برای انجام این کار از syntax ذیل استفاده می کنیم :

CONVERT MBR 
CONVERT BASIC 
CONVERT GPT 
CONVERT DYNAMIC 

در مواقع خاصی پیش می آید که هارد دیسک آفلاین می شود که در این خصوص می توانیم از دستور ONLINE استفاده کنیم .امیدوارم مفید واقع شده باشه .


نظرات