امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

VDS چیست؟ معرفی کاربرد سرویس Virtual Disk Service در ویندوز

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که چه سرویسی در پشت پرده عملیات مدیریت دیسک ها را در ویندوز بر عهده دارد اما ما در این نکته میخواهیم دقیقا به همین موضوع بپردازیم و راجب آن به طور مفصل صحبت کنیم . خب همانطور که میدانید هر کاری که ما در ویندوز انجام میدهیم از کپی کردن یک فایل گرفته تا کار های پیچیده تر توسط سرویس های ویندوز انجام میشود و اگر سرویسی در سیستم عامل وجود نداشته باشد شما قادر به انجام هیچ کاری تاکید میکنم هیچ کاری در سیستم عامل نخواهید بود .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

سرویسی که قصد معرفی آن را داریم اسمش Virtual Disk یا اختصارا VDS است. سرویس VDS در لایه بین نرم افزار مدیریت کننده دیسک نظیر Disk Management ویندوز یا ابزار های جانبی دیگر مثل Partition Manager و خود هارد دیسک قرار میگیرد و عملیاتی نظیر Format کردن هارد دیسک ، پارتیشن بندی هارد دیسک ، RAID بندی هارد دیسک ، افزایش یا کاهش دادن سایز پارتیشن ها و سایر کارها و دستوراتی را که توسط ما به سیستم عامل سپرده میشود را انجام میدهد. در تصویر زیر به وضوح میتوانید معماری سرویس VDS را مشاهده کنید.

وب سایت توسینسو

در زمان ویندوز 2000 سازندگان دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک ها و Storage array ها نرم افزار اختصاصی خودشان را برای نصب و راه اندازی و مدیریت دستگاه های ذخیره سازی شان به مشتریان ارائه میداند که این کار موجب نارضایتی کاربران میشد زیرا برای هر دستگاه ذخیره سازی بایستی یک نرم افزار جداگانه و به طبع یک Service جداگانه در سیستم شان نصب کنند تا بتوانند از آن دستگاه در سیستم ویندوزی شان استفاده کنند.

برای حل این مشکل شرکت مایکروسافت در ویندوز سرور 2003 سرویس Virtual Disk Services را ارائه داد که شامل مجموعه ای از API هایی است که میتواند با انواع سخت افزار های ذخیره سازی و هارد دیسک ها هماهنگی پیدا کند و کار مدیریت و نگهداری از دستگاه های ذخیره سازی را آسان نماید. ناگفته نماند که دستگاه های ذخیره سازی بایستی با سرویس VDS هماهنگی داشته باشند تا بتوانند توسط این سرویس مدیریت شوند. سرویس VDS امکانی را برای شما فراهم میکند که بتوانید با استفاده از سایر نرم افزار های جانبی مدیریت هارد دیسک مانند Partition Wizard و Paragon Partition Manager بغیر از ابزار خود ویندوز یعنی Disk Management دستگاه های ذخیره سازی و درایو هایتان را مدیریت کنید.

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات