محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

آموزش کار با تابع LEN و تابع TRIM در اکسل به زبان ساده

همانگونه که می دانید نرم افزار اکسل از توابع بسیاری برخوردار است که در حوزه های گوناگون کاربرد دارند. به منظور آشنائی بیشتر با توابع پرکاربرد اکسل، قصد داریم در این قسمت به معرّفی توابع LEN و Trim بپردازیم.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
سرفصل های این مطلب
  1. تابع LEN چیست؟
  2. تابع Trim چیست؟

تابع LEN چیست؟

با استفاده از این تابع قادر به شمارش تعداد کاراکترهای به کار رفته در یک سلول می باشید. به عنوان نمونه، موارد زیر را در سلولهای A1 و A2 درج میکنیم:

I love ITPro
=LEN(A1)

نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:

وب سایت توسینسو

تابع Trim چیست؟

با استفاده از این تابع، قادر به حذف spaceهای اضافی در سلول میباشید. مثلاً زمانی که بین کلمات به جای یک Space از چند Space استفاده شده باشد و یا در انتهای عبارت یا جمله Space اضافه خورده باشد، این تابع بسیار کارآمد است. به عنوان نمونه موارد زیر را در سلولهای A1 و A2 وارد می کنیم:

I    love    ITPro
=TRIM(A1)

نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:

وب سایت توسینسو

این تابع خصوصاً زمانی که داده های خود را از دیتابیس دیگری وارد اکسل مینمائید بسیار پرکاربرد است چرا که در اکثر موارد انتقال، فضاهای خالی ناخواسته در داده ها ایجاد می شود و براحتی میتوانید از این طریق موارد ناخواسته را حذف نمائید.حال به منظور استفاده از هر دو تابع، در ادامه ی مثال Trim، در سلولهای B1 و B2 به ترتیب فرمولهای زیر را درج میکنیم:

=LEN(A1)
=LEN(A2)

نتیجه ی کار را به صورت زیر مشاهده خواهید نمود:

وب سایت توسینسو

محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات