امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

سرویس Group Policy Client چیست و چه کاری انجام می دهد؟

در این مقاله قصد داریم شما رو با سرویس مهمی به نام Group Policy Client در ویندوز های مایکروسافتی آشنا کنیم.با ما همراه باشید...معرفی:این سرویس که یکی از مهم ترین سرویس های ویندوز محسوب میشود و در اکثر ویندوز های مایکروسافت از جمله ویندوز XP،7،8.1 و 10 وجود داشته است.این سرویس که در ویندوز به نام gpsvc که مخفف کلمات group policy service میباشد مشهور است مسئول اعمال تنظیمات پیکربندی شده ی کامپوننت های group policy توسط administrator بر روی کامپیوتر ها و یوزر ها میباشد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اگر این سرویس stop و یا disable شود به طور حتم تنظیمات پیکربندی شده group policy بر روی application ها و سایر کامپوننت ها اعمال نخواهد شد.سرویس هایی که به این سرویس وابسته هستند که به انها Dependencies هم میگوییم عبارتند از:Mup و RPC.اگر این سرویس ها غیرفعال باشند سوریس group policy client نمیتواند به درستی به فعالیت خود ادامه دهد و سایر کامپیوتر های موجود در شبکه نمیتوانند ازتباط خودرا با استفاده از این سرویس ها برقرار کنند.مسیر فعالسازی این سرویس(gpsvc) در ویندوز به طریق زیر است:

C:\Windows\system32\svchost.exe -k netsvcs

شما با تایپ عبارت services.msc در RUN میتوانید این سرویس را مشاهده و در صورت لزوم فعال،غیرفعال و یا در حالت اتوماتیک قرار دهید.

وب سایت توسینسو

با استفاده از تنظیمات Registry ویندوز میتوانید اقدامات لازم برای startup type این سرویس انجام دهید.ابتدا تنظیمات registry را باز تایپ عبارت regedit.msc در RUN باز میکنیم.سپس مسیر زیر را دنبال میکنیم:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\gpsvc
وب سایت توسینسو

بر روی startدابل کلیک کرده سپس مقادیر زیر را در صورت لزوم تغییر میدهیم:

  1. اگر در قسمت value data مقدار 2 را وارد کنید این سرویس بطور Automatic هنگام بالا آمدن سیستم شروع به فعالیت میکند.
  2. اگر مقدار 3 را وارد کنید این سرویس به حالت manual یا دستی درمی آید.
  3. اگر مقدار 4 را وارد کنید این سرویس غیرفعال یا disable میشود.

امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات