امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

آموزش رفع خطای Ftd2xx.dll ویندوز به زبان ساده

دلایل زیادی در رخ دادن ارور Ftd2xx.dll در ویندوز وجود دارد. این ارور ممکن است همراه با یکی از پیام های زیر باشد :

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
1- Ftd2xx.dll Not Found
2- This application failed to start because ftd2xx.dll was not found. Re-installing the application may fix this problem.
3- Cannot find [PATH]\ftd2xx.dll
4- The file ftd2xx.dll is missing.
5- Cannot start [APPLICATION]. A required component is missing: ftd2xx.dll. Please install [APPLICATION] again.

ارور Ftd2xx.dll ممکن است در حین نصب یا استفاده از یک نرم افزار ، هنگام نصب ویندوز ، هنگام روشن شدن کامپیوتر و یا حتی در هنگام خاموش شدن کامپیوتر هم ظاهر شود. خطای های مربوط به Ftd2xx.dll در بیشتر اوقات ناشی از این میباشند که فایل Ftd2xx.dll حذف یا خراب شود.در برخی موارد ارور ftd2xx.dll نشانگر مشکل رجیستری ، آلوده شدن کامپیوتر توسط ویروس ها و بدافزار ها و حتی مشکل سخت افزاری در کامپیوتر میباشد. در این آموزش میخواهیم به شما دوستان چند راهکار مهم را برای برطرف کردن این مشکل ارائه بدهیم.

 • نکته مهم : فایل های DLL را از وبسایت ها برای رفع این ارور دانلود نکنید. دلایل زیادی برای اینکه این کار یک ایده بد بشمار می آید وجود دارد. اگر شما نیاز به یک کپی از فایل Ftd2xx.dll دارید بهتر است که از منبع اصلی و معتبر آنرا بدست آورید.

تذکر : اگر به علت ارور ftd2xx.dll در حالت عادی نمیتوانید ویندوز را بوت کنید ویندوز را به حالت Safe mode ببرید و مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید :

 1. فایل ftd2xx.dll از Recycle Bin یا همون زباله دونی ویندوز Restore کنید. ساده ترین دلیل ممکن ناشی از ارور ftd2xx.dll این است که شما به اشتباه فایل ftd2xx.dll حذف کرده اید. اگر Recycle Bin هم خالی بود و هیچی توش نبود مجبورید دست به دامان نرم افزار هایی مثل Recuva و ... برای ریکاوری فایل هاتون بشین. البته این نکته رو هم متذکر شویم که اگر شما به صورت عمد فایل ftd2xx.dll را حذف کرده اید و مطمئن بودید که قبل از حذف فایل ftd2xx.dll بدون هیچ مشکلی به کارتان ادامه میدادید میتوانید از نرم افزارهایی مثل Recuva برای بازیابی فایل ها استفاده کنید.
 2. اگر نرم افزار آنتی ویروس دارید آنرا اجرا کنید تا کل سیستم تان را اسکن کند. برخی از ارور های مربوط به ftd2xx.dll میتواند ناشی از ویروس ها و بدافزار هایی باشد که به فای های DLL ویندوز آسیب زده اند.
 3. از System Restore برای بازگرداندن ویندوز به حالت قبل از آخرین تغییرات انجام شده روی ویندوز استفاده کنید.
 4. نرم افزاری که از فایل ftd2xx.dll استفاده میکند را Reinstall کنید. اگر ارور ftd2xx.dll مربوط به یک نرم افزار خاص در ویندوز است آن نرم افزار را دوباره نصب کنید تا فایل ftd2xx.dll جایگزین قبلی شود.
 5. اگر هنگام اجرای یک گیم سه بعدی ارور ftd2xx.dll را دریافت میکنید ممکن است از آپدیت نبودن درایور کارت گرافیک شما باشد. پس درایور کارت گرافیک را در این گونه موارد آپدیت کنید.
 6. اگر اخیرا درایوری از سخت افزار کامپیوتر را آپدیت کرده اید و بعد از آپدیت شدن درایور ارور ftd2xx.dll بوجود آمده از قابلیت Roll Back Driver برای بازگرداندن درایور به حالت قبل از آپدیت اخیر استفاده کنید.
 7. به منظور جایگزین کردن فایل خراب شده ftd2xx.dll با فایل ftd2xx.dll جدید، دستور sfc /scannow را در CMD اجرا کنید. اگر فایل DLL توسط مایکروسافت فراهم شده بود این دستور تلاش میکند تا فایل DLL را Restore کند.
 8. هر آپدیت جدیدی که برای ویندوز ارائه شده بود را روی سیستم نصب کنید. تعدادی از Service Pack ها و Patch ها هنگام نصب شدن روی ویندوز صد ها فایل DLL را که در ویندوز وجود دارد بروزرسانی و جایگزین میکند. فایل ftd2xx.dll نیز ممکن است یکی از آنها باشد ...
 9. حافظه RAM و هارد دیسک سیستم را چک کنید. از نرم افزار های MemTest86 و DiskCheckup میتوانید برای انجام این کار بهره ببرید. اگر حافظه رم یا هارد دیسک تان به مشکل خورده است بهتر است که آنها را با یک قطعه جدید تعویض کنید.
 10. اگر هیچ یک از راهکار های فوق اثر گذار نبود از Startup Repair ویندوز برای رفع ارور ftd2xx.dll استفاده کنید.
 11. از نرم افزار هایی مثل CCleaner که یک registry cleaner است برای تعمیر فایل ftd2xx.dll استفاده کنید. به ندرت توصیه میکنم که از نرم افزار هایی مثل CCleaner برای رفع مشکلات فایل های DLL استفاده کنید در هر حال این آخرین مرحله از تلاش برای رفع ارور ftd2xx.dll است ...
 12. ویندوز فعلی را حذف و ویندوز را مجددا نصب کنید! نصب مجدد ویندوز تمام فایل ها و تنظیمات انجام شده روی ویندوز را پاک میکند.
 13. اگر باز هم هیچ کدام از موارد فوق اثر گذار نبود این مشکل دیگر به مشکلات سخت افزاری کامپیوتر برمیگردد و بایستی مشکلات سخت افزاری سیستم را رفع عیب کنید.ITPROباشید

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام نویسنده و منبع دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات