محمود کیاستی
مدرس دوره های ICDL

آموزش ایجاد فهرست منابع در ورود (Word)

همانگونه که میدانید به منظور رعایت حق نشر مطالب سایر نویسندگان و نیز به منظور ارائه مطالب علمی، هنگام نگارش پایان نامه، مقاله، کتاب یا ... در صورت استفاده از مطالب دیگران، میبایست حتماً در نوشته ی خود، به منبع مورد استفاده به صورت دقیق اشاره کرد.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

علی القاعده علاوه بر ذکر منبع در متن، در انتهای مطالب نیز فهرست منابع با توجه به استانداردهای ارائه شده، لیست می شود. حالا در این نکته قصد داریم به شما نحوه ایجاد فهرست منابع را در Word آموزش دهیم.برای این منظور ابتدا در انتهای قسمتی از متن که از یک منبع ، استفاده شده است کلیک نموده، سپس همانند تصویر زیر، از منوی Reference در قسمت Citations & Bibliography بر روی گزینه Insert Citation کلیک کنید، و بعد گزینه Add new source را برگزینید:

وب سایت توسینسو

با انجام این کار پنجره Create Source ظاهر میگردد که هر یک از فیلدهای آن به شرح زیر می باشد:

وب سایت توسینسو
  • Type of Source: در این قسمت قادر به انتخاب نوع منبع (از قبیل کتاب، مقاله، وب سایت، گزارش و ...) میباشید که به صورت پیش فرض بر روی Book تنظیم شده است.
  • Author: در این قسمت مشخصات نویسنده مطلب از قبیل نام و نام خانوادگی درج می گردد البته برای درج صحیح و مرتب در این قسمت بهتر است از گزینه Edit استفاده نمائید:
وب سایت توسینسو
  • Last: نام خانوادگی نویسنده
  • First: نام نویسنده
  • Middle: نیازی به پر کردن این قسمت نیست اما در مواردی به عنوان نام پدر و در مواردی به عنوان پسوندی از نام نویسنده مورد استفاده قرار میگیرد.

پس از وارد نمودن مشخصات ابتدائی گزینه Add را انتخاب کنید که با انجام این کار، مشخصات وارد شده در کادر Names ظاهر می شود:

وب سایت توسینسو

در ضمن در صورتی که کتاب مورد نظر دارای چند نویسنده است، پس از اضافه کردن مشخصات نویسنده اول، مشخصات نویسنده دیگر را درج کرده و Add نمائید.

  • Title: در این قسمت عنوان کتاب را درج کنید
  • Year: سال انتشار کتاب را وارد نمائید.
  • City: محل انتشار (مثلاً تهران) را وارد کنید.
  • Publisher: در این قسمت نام ناشر را درج نمائید.
وب سایت توسینسو

اطلاعات وارد شده در فیلدهای بالا، الزامی میباشد اما شما میتوانید با مارکدار نمودن گزینه Show All Bibliography Fields اطلاعات بیشتری را در خصوص منبع وارد نمائید، مثلاٌ همانند تصویر زیر اگر نام مترجم نیاز باد میتوانید در قسمت در Translator مشخصات آن را درج نمائید:

وب سایت توسینسو

با OK نمودن پنجره بالا، به صورت زیر به منبع مورد استفاده در متن اشاره می شود:

وب سایت توسینسو

نکته: به صورت پیش فرض استاندارد APA برای نحوه یا Style نمایش انتخاب شده است که می توانید با توجه به استاندارهای ذکر شده برای نگارش متن خود آن را تغییر دهید.


نکته: پس از این، میتوانید در هر قسمتی از متن که از این منبع استفاده میکنید، همانند تصویر زیر از قسمت Insert Citations به مشخصات منبع آن ارجاع دهید:

وب سایت توسینسو

ایجاد فهرست منابع در انتهای مقاله یا کتاب

پس از اینکه تمامی منابع مورد استفاده درمتن را به ترتیب بالا ذخیره کردید، برای ایجاد فهرست منابع در انتهای مقاله یا کتاب خود کافیست مکان نمای موس را در قسمت مورد نظر قرار داده و طبق تصویر زیر، پس از انتخاب Style مناسب، از قسمت Bibliography، گزینه Insert Bibliography را انتخاب کنید:

وب سایت توسینسو

همانگونه که در تصویر فوق ملاحظه میکنید منابع موارد استفاده براحتی برای شما لیست می شود و شما میتوانید با انتخاب کل لیست نسبت به تغییر فونت و اندازه آنها اقدام کنید. امیدوارم مفید واقع گردیده باشد.


محمود کیاستی
محمود کیاستی

مدرس دوره های ICDL

محمود کیاستی ، مدرس و مشاور در حوزه های گرافیک و طراحی ، متخصص در حوزه نرم افزارهای Photoshop ، InDesign و illustrator .. مدرس دوره های مهارت های هفتگانه و ICDL پیشرفته ، کارشناس شبکه ها و سرویس های مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت و ...

نظرات