فرهاد خانلری
کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

سطح دسترسی Take Ownership چیست؟

همانگونه که میدانید یکی از فایل سیستم هایی که در سیستم عامل ویندوز وجود دارد NTFS هست و این فایل سیستم دارای Permission هایی جهت کنترل و دسترسی یوزر ها می باشد یکی از این permission ها TAKE Ownership هست که به معنای مالکیت هست ، یعنی کاربری که یک فایلی را ایجاد میکند خودش مالک این فایل است و میتواند سطح دسترسی های آن فایل را آنگونه که میخواهد تغییر دهد ، حال ما نیاز داریم به عنوان ادمین یک شبکه دسترسی ها را به دلخواه تغییر دهیم زمانی که Take Ownership آن فولدر را داشته باشیم این کار به راحتی امکان پذیر است.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما در دو حالت شما میتوانید سطح دسترسی Take Ownership داشته باشید اولین حالت در اختیار داشتن یوزر administrator هست که این یوزر به عنوان مدیر Full Control هست و هیچ مشکلی با سطح دسترسی ها و تغییرات آن ندارد و در حالت دوم در پنجره ACL یا Access Control List یوزر مورد نظر روی فولدر مورد نظر به صورت Full Access Permission دسترسی داشته باشد. همانگونه که گفتم یوزر ادمین به صورت Default این مهم رو در اختیار داره ولی شما به عنوان مدیر میتونید دسترسی رو از طریق گروپ پالیسی تغییر بدید برای این منظور توسط دستور Gpedit.msc به گروپ پالیسی رفته و سپس به مسیر زیر بروید.

Computer Configuration \ Windows Settings \ Security Settings \ Local Policies \ User Right Assignment

در سمت راست گزینه Take Ownership of files or other objectsرا مطابق تصویر زیر خواهید دید و همانگونه که میبینید administrator در این جا به عنوان ادمین سیستم وجود دارد میتوانید گروه یا یوزر های خود را به این قسمت اضافه کنید.

take ownership چیست
تنظیمات take ownership چگونه است؟

فرهاد خانلری
فرهاد خانلری

کارشناس ارشد شبکه مایکروسافت

فرهاد خانلری ، مدرس شبکه و برنامه نویسی مبتنی بر زیرساخت های مایکروسافت ، سابقه فعالیت در موسسات و مراکز دولتی در قالب پروژه ، مشاوره و تدریس ، برنامه نویسی ++C ، سی شارپ و دات نت ، متخصص و مدرس شبکه های مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سخت افزار و ...

نظرات