محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش برطرف کردن مشکل Limited Or No Connectivity در وایرلس

تقریبا هر هفته یکبار به این مشکل برخورد کرده ام که Access Point خانگی خودم که به نام ITPRO-AP نامگذاری شده است بعد از برقراری ارتباط با ویندوز در حالت Limited باقی می ماند و این مشکل تقریبا یک مشکل معمول برای من شده است. به ظاهر که به درستی به Access Point متصل شده اید اما علامتی بر روی آن آمده است که Limited را نشان می دهد و این علامت به معنای این است که ارتباط شما برقرار نیست و هزاران دلیل دیگر .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
حل مشکل Connection Limited در وایرلس

در نهایت این چند روزه جستجوهای زیادی در خصوص نحوه رفع اشکال کردن این مشکل از روی سیستم عامل ویندوز و همچنین دلایل بروز چنین مشکلاتی انجام دادم و تصمیم گرفتم این نتایج را در قالب یک مقاله برای دوستان توسینسو به اشتراک بگذارم امیدوارم مورد توجه شما دوستان قرار بگیرد. بروز مشکل Limited در ارتباطات وایرلس هم به دلایل متعدد فنی به وجود می آید و هم به دلیل پیکربندی های نامناسب Access Point به وجود می آید که شما با انجام مراحل زیر رو بررسی هایی که ذکر می کنیم به امید خدا می توانید این مشکلات را برطرف کنید :

 1. در بیشتر اوقات این مشکل با روشن و خاموش کردن روتر یا همان Access Point درست می شود.
 2. در موارد حادتر روتر یا Access Point خود را ریست کنید ، اینکار معمولا با استفاده از نگه داشتن دکمه ریست به مدت چند ثانیه انجام می شود.
 3. تنظیمات امنیتی وایرلس خود را بررسی کنید که هم به درستی انجام شده باشد و هم بعد از انجام تنظیمات روتر Reboot شده باشد
 4. مطمئن شوید که آخرین نسخه درایور مربوط به کارت شبکه وایرلس خود متناسب با سیستم عامل خود را دانلود و نصب کرده اید
 5. بررسی کنید که بعد از اتصال به وایرلس آدرس IP کارت شبکه شما به شکل 169.254.0.0 در نیامده باشد ، اگر این آدرس را دریافت می کنید به دلیل این است که سرویس DHCP Client روی سیستم شما فعال نشده است و یا اینکه تنظیمات DHCP سرور بر روی دستگاه Access Point یا وایرلس روتر شما به درستی انجام نشده است ، تنظیمات روتر را بررسی کنید و مطمئن شوید که محدوده آدرس دهی درستی برای آن تعریف شده باشد.
 6. اگر همچنان بعد از تعریف درست DHCP در روتر مشکل دریافت IP دارید ، دستور IPconfig /release و بعد از آن IPconfig /renew را در خط فرمان سیستم عامل خود وارد کنید تا سیستم مجددا برای دریافت آدرس اقدام کند ، اینکار معمولا با Disable و Enable کردن کارت شبکه نیز انجام میشود.
 7. اگر همچنان مشکل پای برجاست ، توجه کنید که تجهیرات وایرلسی مثل روتر ها برای خود نرم افزارهایی دارند که به عنوان Firmware شناخته می شود و شما می توانید آن را از وب سایت اصلی تولید کننده محصول تهیه و روی دستگاه نصب کنید ، مطمئن شوید که شما از آخرین نسخه Firmware مرتبط با دستگاه خود استفاده می کنید.
 8. اگر همچنان مشکل حل نشد برای مطمئن شدن از تنظیمات روتر ، روتر خود را بصورت کابلی به دستگاه متصل کنید و بررسی کنید که درست کار می کند یا خیر ، با اینکار حداقل متوجه خواهید شد که مشکل از تنظیمات روتر است یا اینکه تنظیمات بیسیم دچار مشکل است یا حتی ممکن است مشکل سخت افزاری باشد.
 9. اگر از ویندوز هشت استفاده می کنید کلید های ترکیبی Win+W را بزنید و کلمه Troubleshoot را وارد کنید و سپس کارت شبکه خود را انتخاب کنید و بگذارید که مشکلات شما را حل کند این ابزار یکی از کاربردی ترین ابزارها برای رفع مشکلات سیستمی و به خصوص کارت شبکه ها می باشد.
 10. یک راهکار دیگر در ویندوز هشت این است که شما می توانید به قسمت PC Settings و Devices بروید و در نهایت Download over metered connections را در حالت On قرار بدهید.
 11. برخی اوقات ممکن است مشکل از نوع پروتکلی باشد که بر روی کلاینت و سرور برای برقراری ارتباط تعریف شده است این پروتکل ها که فرکانس ها و سرعت وایرلس شما را تعیین می کنند بصورت 802.11 سری a و b و g و n نمایش داده می شوند ، مطمئن شوید که این موارد حتما با روتر شما یکسان است.
 12. بر طبق پیشنهاد همیشگی توسینسو به ویژه محمد نصیری شما همیشه نرم افزار Ccleaner رو روی سیستم نصب داشته باشید و سیستم و رجیستری اون رو هر چند وقت یکبار پاکسازی کنید.
 13. اگر همچنان مشکل وجود دارد با استفاده از دستور netsh تنظیمات مربوط به TCP/IP سیستم را ریست کنید قالب این دستور به شکل زیر می باشد :
netsh int ip reset C:\itproresetlog.txt

اگر راهکار دیگری نیز به ذهن شما می رسد بیان کنید تا دیگران به این مشکل نخورند.

 • دلیل ارور Limited Or No Connectivity چیست؟

  تنظیمات نادرست کارت شبکه ، به روز نبودن درایور کارت شبکه ، به روز نبودن Firmware دستگاه وایرلس ، نداشتن سیگنال درست ، هم نام بودن نام اکسس پوینت با اکسس پوینت های قبلی متصل شده به سیستم از جمله مهمترین دلایل بروز خطای Limited Or No Connectivity در اتصال به شبکه وایرلس است
 • مشکل Limited Or No Connectivity را چگونه برطرف کنیم؟

  تنظیمات کارت شبکه را ریست کنید ، دستگاه Access Point را به روز رسانی کنید ، ویندوز و سیستم عامل های مشابه را به روز رسانی کنید ، درایور کارت شبکه را به روز رسانی کنید ، اسم اکسس پوینت ( SSID ) را تغییر دهید و مجددا تلاش کنید

محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه سفید ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم و در اینستاگرام با اکانت IranCySec تجربیاتم رو به اشتراک میگذارم ، هکر کلاه سفید و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر فقط به عنوان بازرس و ممیز امنیت اطلاعات فعالیت می کنم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات