فاطمه قرباوی
کارشناس شبکه و مجازی سازی

آموزش متوقف کردن پردازش (Process) ویندوز با دستورات CMD

اگر متوجه شدید که یک پردازش کارایی کامپیوترتان را پایین آورده است ( حال به دلیل اینکه حجم زیادی از cpu را به خود اختصاص داده است یا ظرفیت زیادی از RAM را اشغال کرده است) می توانید برای متوقف کردن آن پردازش از Task Manager استفاده کنید.البته در صورتی که با خارج شدن از برنامه هایی که در سیستم شما در حال اجرا شدن هستند ، پردازش متوقف شد دیگر نیازی به استفاده از Task Manager نیست.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
  • نکته: در صورتی که پردازشی را که متعلق به یک برنامه ی در حال اجرا ( مثلا word ) است را متوقف کنید ، برنامه نیز متوقف خواهد شد و شما حجمی از اطلاعات ذخیره نشده را از دست خواهید داد.همچنین اگر پردازشی را که مربوط به یکی از سرویسهای سیستم است را متوقف کنید، بعضی از قسمتهای سیستم ممکن است به درستی کار نکنند.

مراحل در محیط گرافیکی ویندوز بدین صورت است:

  1. بر روی taskbar راست کلیک کرده و Task Manager را باز کنید.
  2. برای مشاهده ی کلیه ی پردازش هایی که در حال حاضر در حال اجرا در اکانت جاری هستند،ومشاهده ی توضیحی در مورد آن پردازش ها، بر روی تب process کلیک کنید.برای مشاهده ی کلیه ی پردازش هایی که در کامپیوتر در حال اجرا هستند ،صرفنظر از user های متفاوت ، گزینه ی show process from all users را فعال کنید.در صورتی که دسترسی مدیریتی ندارید و از شما رمز عبور خواسته شد ، باید این رمز را وارد کنید و مراحل تائید را طی کنید.
  3. بر روی پردازش کلیک کرده و end process را بزنید.
  • نکته: اگر خواستید بدانید که یک سرویس در حال اجرا در یک پردازش خاص می باشد، بروی پردازش راست کلیک کرده و گزینه ی go to service را انتخاب کنید.همه ی سرویس هایی که با پردازش ها در گیر هستند را در تب services می توانید به صورت highlight شده مشاهده کنید.اگر هیچ سرویس highlight شده ای را مشاهده نکردید،پس پردازش ها سرویسی ندارند که با آن درگیر باشند.
  • نکته:برای مشاهده ی کلیه ی اطلاعات در مورد پردازش هایی که در حال اجرا هستند می توانید بر روی آنها راست کلیک کرده و properties را انتخای کنید.در قسمت properties می توانید اطلاعاتی را در مورد پردازش ها مشاهده کنید مانند فضا و حجمی را که به خود اختصاص داده اند.برای مشاهده ی جزئیات بر روی تب detail کلیک کنید.

حال برای متوقف کردن پردازش ها می توانیم از command prompt در ویندوز نیز استفاده کنیم.برای اجرای این عملکرد در ویندوز ،به صورت پیش فرض می توان از دستور taskkill استفاده کرد.اما در اینجا به معرفی دستور process ( که یک دستور لینوکسی است ) می پردازیم.از آنجا که این دستور یک دستور لینوکسی است در ابتدا باید این دستور را از اینجا دریافت کرده و بعد از نصب از آن استفاده کنید.


زیاد وقت شما را نمی گیریم ! متوقف کردن پردازش ها با استفاده از command prompt

اگر با linux /unix کار کرده باشید پس حتما با متوقف کردن پردازشها (kill process ) با استفاده از command prompt آشنایی دارید. این قابلیت را در ویندوز نیز می توان داشت.دستور آن بدین صورت است:

C:\>process -k “Process ID”
C:\>process -k “Process Name”

و این هم یک مثال عملی از این دستور:

C:\> process -k “notepad.exe”

Command Line Process Viewer/Killer/Suspender for Windows NT/2000/XP V2.03
Copyright(C) 2002-2003 Craig.Peacock@beyondlogic.org
Killing PID 2304 ‘notepad.exe’

و یا

C:\> process -k 2192

Command Line Process Viewer/Killer/Suspender for Windows NT/2000/XP V2.03
Copyright(C) 2002-2003 Craig.Peacock@beyondlogic.org
Killing PID 2192 ‘notepad.exe’


موفق باشید :)


فاطمه قرباوی
فاطمه قرباوی

کارشناس شبکه و مجازی سازی

کارشناس شبکه و مدیریت شبکه های مایکروسافتی ، دارای مدارک MCITP ، CCNA و VCP و علاقمند به مجازی سازی و توسعه شبکه های مجازی مبتنی بر VMware می باشم .

نظرات