امیرحسین کریم پور
مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

سرویس Plug and Play چیست؟ بررسی سرویس PlugPlay ویندوز

امروزه دیگر مثل گذشته نیست که برای هر دستگاهی که به کامپیوتر متصل میکردید درایور نصب کنید تا آن دستگاه بتواند به درستی کار کند قابلیت Plug and Play به ما این امکان را میدهد که به محض متصل کردن دیوایس به کامپیوتر درایور دستگاه به طور خودکار توسط سیستم عامل شناسایی شده و نصب میشود و ما میتوانیم با آن دستگاه کار کنیم. به قابلیت Plug and Play به طور اختصار PnP نیز میگویند و به دستگاهی که از قابلیت PnP پشتیبانی میکند PnP Device میگویند.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران
وب سایت توسینسو

وقتی شما دستگاهی مثل فلش مموری را به کامپیوتر متصل میکنید سیستم عامل ابتدا به دنبال درایور آن در سیستم میگردد و اگر آن را پیدا کرد فلش مموری آماده استفاده میشود اما اگر درایور فلش مموری را پیدا نکرد از طریق اینترنت به وبسایت Windows Update متصل میشود تا درایور آنرا دانلود کند ، سیستم را آپدیت کند و منابع یا Resource های مورد نیاز را برای کارکرد آن دستگاه به دستگاه اختصاص دهد. سرویس Plug and Play یا PlugPlay برای کارکرد قابلیت Plug and Play مورد استفاده قرار میگیرد این سرویس در سیستم عامل ویندوز قابلیت های زیر را برای ما به ارمغان می آورد :

  1. شناسایی PnP Device و تعیین منابع سخت افزاری مورد نیاز برای دستگاه و اختصاص یک شماره منحصر بفرد تحت عنوان PnP ID برای دستگاه پشتیبانی کننده از قابلیت PnP.
  2. یافتن یک درایور مناسب برای دستگاه جدید متصل شده به سیستم
  3. Load یا بارگزاری ، Initialize یا مقدار دهی و Unload کردن به طور داینامیک درایور ها
  4. هشداردهی به سایر درایور ها و سرویس ها در زمانیکه یک دستگاه جدید به سیستم متصل میشود
  5. Stop و Start کردن پراسس ها برای دستگاه ها در زمان Standby ، Shutdown ، Hibernate و یا Startup بودن سیستم به منظور مدیریت مصرف انرژی برق
  6. پشتیبانی از محدوده وسیعی از انواع دستگاه ها پیروز ، موفق و ITPRO باشید!

نویسنده : امیرحسین کریم پور

منبع : ITPRO

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

مدیر ارشد توسینسو و متخصص سرویس های مایکروسافت

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش. علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات