مریم حیات رمضانی
کارشناس شبکه های مایکروسافت و پایگاه داده

آموزش غیرفعال کردن پیام خاموش کردن سرور (Shutdown Event Tracker)

در این نکته ی ساده و ابتدایی می خواهیم در مورد برداشتن Shutdown event tracker پس از ریسارت سرور صحبت کنیم. در سازمان ما نرم افزاری وجود داره که بنا به دلایلی تقریبا هر یک ساعت یک بار موجب ریستارت سرور می شه و حتی روزهای تعطیل هم به خاطر فشار دادن سه دکمه کیبرد ، باید اداره باشیم البته سرور ذکر شده ویندوز سرور 2003 هست .امروز تصمیم گرفتم یک کار ابتدایی انجام بدم و این دیالوگ باکس را غیر فعال کنم . به نوعی پاک کردن صورت مساله که گاها مجبوریم این کار رو انجام بدیم. چرا که به دلیل کمبود امکانات .... فعلا نمی شه راه حلی برای مشکل نرم افزار پیدا کرد...

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

مایکروسافت دیالوگ باکس shut down event tracker را برای ضبط دلیلی که موجب Shut down یا ریستارت می شود را در نظر گرفته است. ایده اصلی به وجود آمدن این بخش این بود که یک سرور در شرایط معمول خاموش یا ریستارت نخواهد شد بنابراین باید لاگ های دلایل مربوط به این عمل در جایی ثبت شود تا بتوان به عنوان مرجع عوامل داون بودن سیستم در آینده به آن مراجعه کرد.اگر دلیلی برای جمع آوری این اطلاعات نداشته باشیم و یا از سرور به عنوان یک محیط تست استفاده کنیم می توانیم به کمک روش های ذکر شده نمایش این صفحه را متوقف کنیم.این کار را از طریق اعمل تنظیمات گروپ پالسی می توان انجام داد.پیش از غیر فعال کردن این صفحه به توضیح آپشن های در نظر گرفته شده برای ذکر دلیل ریستارت و یا خاموش شدن سرور می پردازیم:

  • عبارت Other: هنگامی کاربرد دارد که سیستم به دلیلی نامشخص ریستارت و یا خاموش می شود و معمولا زمانی آن را انتخاب می کنیم که سایر گزینه های این بخش دلیل خاموشی و یا ریبوت سیستم محسوب نمی شوند.
  • عبارت (Hardware: maintenance (planned: این گزینه برای ریستارت و یا خاموش کردن سیستم زمان انجام تعمیرات سخت افزاری سیستم به کار گرفته می شود.
  • عبارت( Hardware :installation (planned: ریستارت و یا خاموش کردن سیستم برای شروع و یا تمکیل نصب یک سخت افزار بواسطه ی انتخاب این گزینه به سیستم عامل اعلام می شود و معمولا برای زمانی کاربرد دارد که قصد به روز رسانی و یا نصب یک سخت افزار اضافی را بر روی سیستم داریم.
  • عبارت (operating System: Reconfiguration (planned: راه اندازی مجدد و یا خاموش کردن سیستم برای تغییر در پیکربندی سیستم عامل. این آپشن نیز برای زمانی کاربرد دارد که تغییرات ایجاد شده در سیستم عامل نیازمند راه اندازی مجدد و یا خاموش شدن دستگاه است مثلا هنگامی که قصد تغییر نام کامپیوتر یا نصب یک component اضافه در سیستم عامل را داریم.
  • عبارت ( Application: Maintenance (Planned: برای ریبوت و یا خاموش کردن سیستم به هنگام تعمیر یک نرم افزار کاربردی روی سیستم عامل به کار می رود.این آپشن هنگامی انتخاب خواهد شد که قصد بروز رسانی و یا پیکربندی مجدد یک برنامه را داشته باشیم.
  • عبارت(Application: installation (Planned: ریستارت و یا خاموش کردن سیستم برای نصب و اجرای یک برنامه کاربردی روی سیستم عامل.کاربرد این گزینه برای زمانی است که قصد نصب یک نرم افزار جدید روی سیستم را داشته باشیم مثلا SQL سرور
  • عبارت Security issue: زمانی که سیستم به هنگام یک مساله امنیتی نیاز به خاموشی و یا ریستارت داشته باشد.

حال نوبت به غیر فعال کردن این دیالوگ باکس می رسد.همانطور که می دانیم می توان با تایپ عبارت gpedit.msc در run وارد کنسول گروپ پالسی شد و یا اینکه در ویندوز سرور 2012 در صفحه ی Start و در بخش apps عبارت gpedit.msc را برای جستجو وارد می کنیم و روی نتیجه ی یافت شده کلیک می کنیم تاصفحه ی local group policy editor باز شود.

وب سایت توسینسو

. برای غیر فعال کردن باید به مسیر زیر برویم:

Computer Configuration -> Administrative Templates-> System-> Display Shutdown event tracker
وب سایت توسینسو

و در نهایت پالسی مربوطه را Disable می کنیم بدین ترتیب این دیالوگ باکس پس از هر بار ریستارت و یا خاموش شدن نمایش داده نمی شود.

وب سایت توسینسو

مریم حیات رمضانی
مریم حیات رمضانی

کارشناس شبکه های مایکروسافت و پایگاه داده

کارشناس سیستم عامل و زیرساخت های مایکروسافت MCTS:Active Directory 2008 MCTS:Network Infrastruture 2008 MCTS:Application Infrastructure 2008 MCTS:Active Directory 2008 MCITP:Enterprise Administrator MCSA 2008

نظرات