محمد نصیری
بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

آموزش حذف یا پاک کردن سرویس (Service) های ویندوز به زبان ساده

ویندوز شامل سرویس (Service) های زیادی است که شاید نیاز باشد بعضی از آن ها را حذف یا غیر فعال کنیم. اگر کمی با ویندوز و سرویس ها آن کار کرده باشید حتما وارد قسمت Services.msc شده اید ، در این قسمت شما میتوانید کلیه سرویس هایی که ویندوز از آنها در پس زمینه برای ارائه خدمات و یا استفاده از خدمات بهره میگیرد را مشاهده کنید ، شما براحتی می توانید از طریق همین کنسول سرویس های مد نظر خود را انتخاب و آنها را در حالت Stop ، Start و یا Automatic و همچنین Disabled قرار دهید .

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

اما نکته ای در اینجاست که شما نمیتوانید از طریق این کنسول یک سرویس را حذف یا Delete کنید و این در برخی اوقات شما را دچار مشکل میکند ، اگر در ساختار های شبکه کار کرده باشید حتما از نرم افزارهایی که از طریق شبکه یک Agent را بر روی سیستم های کلاینت ها برای مدیریت متمرکز آنها نصب میکنند استفاده کرده اید ، نرم افزارهایی مثل Dameware و یا Goverlan و امثالهم ... و یا نرم افزارهایی که برای آنتی ویروسهای مرکزی مثل McAfee استفاده میشوند .

برخی اوقات پیش می آید که شما نرم افزار مدیریت متمرکز را از دست میدهید و دیگر این Agent ها تابع نرم افزار جدید نیستند و از طرفی شما نمیتوانید این Agent را بصوت معمول حذف کنید ، حتی بعضا این نرم افزارها به شما امکان غیرفعال شدن سرویس خود را نیز از طریق کنسول Service ها نمی دهند .

در اینجاست که شما میتوانید از طریق ابزاری به نام SC که در درون خود ویندوز طراحی شده است سرویس مورد نظر را شناسایی و آنرا حذف کنید ، روش کار بسیار ساده است ، کافیست ابتدا وارد کنسول Services.msc شوید و بر روی سرویس مورد نظر خود برای حذف دابل کلیک کنید ، نام سرویس را مشاهده کنید و سپس Command Prompt را باز کرده و با استفاده از دستور SC Delete ServiceName میتوانید آن سرویس را حذف کنید.

حذف یک سرویس در ویندوز

برای مثال به تصویر بالا نگاه کنید ، در اینجا می خواهیم سرویس Branch Cache را حذف کنیم ، ابتدا نام سرویس را مشاهده میکنیم که با مارک آبی مشخص شده است و سپس مطابق مطالب گفته شده دستور زیر را در محیط Privileged در قسمت CMD برای حذف سرویس وارد می کنیم :

C:\>SC Delete PeerDistSvc

در اینجا در صورت لزوم برای حذف کامل سرویس نیاز به ری استارت کردن کامپیوتر می باشد.


محمد نصیری
محمد نصیری

بنیانگذار انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران ، هکر کلاه خاکستری ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات

محمد نصیری هستم ، هکر قانونمند و کارشناس امنیت سایبری ، سابقه همکاری با بیش از 50 سازمان دولتی ، خصوصی ، نظامی و انتظامی در قالب مشاور ، مدرس و مدیر پروژه ، مدرس دوره های تخصص شبکه ، امنیت ، هک و نفوذ ، در حال حاضر در ایران دیگه رسما فعالیتی غیر از مشاوره انجام نمیدم و مقیم کشور ترکیه هستم ، عاشق آموزش و تدریس هستم و به همین دلیل دوره های آموزشی که ضبط می کنم در دنیا بی نظیر هستند.

نظرات