امیرحسین کریم پور
متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

آموزش جلوگیری از دسترسی به History مرورگر از طریق شبکه با GPO

امروز یکی از کاربران عزیز در توسینسو سئوالی راجع به مسدود کردن دسترسی کاربران دامین به History مرورگر Chrome و Firefox کرده بود از همین رو بنده تصمیم گرفتم تا یک نکته در این رابطه بنویسم و با شما عزیزان به اشتراک بگذارم تا از آن در سازمان تان استفاده کنید و لذت ببرید. شما برای اینکه Policy های مربوط به مرورگر هایی مثل Google Chrome و یا Firefox رو به کاربراتون اعمال کنید باید از نسخه های Enterprise این مرورگر ها استفاده کنید که شامل ADMX Template ها هستن.

دوره های شبکه، برنامه نویسی، مجازی سازی، امنیت، نفوذ و ... با برترین های ایران

نسخه Enterprise کروم رو از این لینک و نسخه Enterprise فایرفاکس رو از این لینک میتونید دانلود کنید. زمانی که دانلود کردین فایل های ADMX مربوط به مروگر رو در مسیر C:\Windows\PolicyDefinitions باید قرار بدید و پکیج نصبی مروگر رو ( که باید نسخه Enterprise باشه ) که با پسوند MSI هست روی کلاینت ها باید نصب کنید و از طریق کنسول GPMC میتونید Policy های مد نظرتون رو به کلاینت ها اعمال کنید. برای مثال اگه بخواین توی مرورگر Chrome دسترسی به History رو مسدود کنید در کنسول GPMC به مسیر زیر برید :

Computer Configuration -> Policies -> Administrative Template -> Google -> Google Chrome

توی این مسیر روی پالسی Enable deleting browser and download history دابل کلیک کنید و گزینه Disable رو انتخاب کنید. و برای Firefox نیز به مسیر زیر باید بروید :

Computer Configuration -> Policies -> Administrative Template -> Firefox

پالسی Disable Form History رو باید Enable کنید. توجه کنید که این پالسی با توجه به Computer Configuration باید به کامپیوتر ها اعمال بشه نه یوزر ها پس به OU ای که توش کامپیوتر ها قرار دارن این GPO باید لینک بشه. امیدوارم مورد توجه شما قرار گرفته باشد.


امیرحسین کریم پور
امیرحسین کریم پور

متخصص سرویس های مایکروسافت و مدیر ارشد توسینسو

امیرحسین کریم پور ، مدیر ارشد توسینسو ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت و سرویس های مربوطه ، سیستم عامل لینوکس و ... ، سابقه کار با سازمان ها و شرکت های مختلف در زمینه سرویس های مایکروسافت در قالب پروژه ، مشاوره و آموزش ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی

نظرات